logo Disk

Liší se mikrofony pro broadcast a mikrofony reportážní? Jsou stejné konstrukčně, směrově, frekvenčně a vůbec funkčně?

Mikrofony pro vysílání (broadcast) a mikrofony pro reportáže mohou mít na první pohled stejné uživatelské funkce. Zdaleka ale nemají stejné vlastnosti. Pokud nebudeme respektovat jejich technické parametry, snadno barvu hlasu moderátora znehodnotíme. Ekvalizací  a dalšími úpravami už nic moc nevykouzlíme.

Ondřej Jirásek | 28. září 2019

Mikrofon pro vysílání staticky na jednom místě

"Broadcastingové" mikrofony jsou určeny pro rozhlasové vysílání. A to pro užití jednotlivě, v dialozích, tedy ve dvojici i v diskusích v různě početné skupině. Předpokládáme, že moderátor a jeho hosté budou sedět u stolu a mohou tak mít mikrofony blízko či přímo u úst.

Pohyblivý reportér

Reportážní mikrofony jsou naopak určeny pro pohyblivého reportéra, který může nebo nemusí měnit místo v interiéru i v exteriéru. Zpovídá staticky stojící nebo i mobilní, pohybující se hosty.

Broadcast neboli rozhlasové vysílání

Protože chceme, aby rozhlasový mikrofon zabíral co nejvíce hlas, na který je namířen, a ne okolní spolu mluvčí, pro směrovou charakteristiku byla použita ledvina – kardioida. Ta zajistí, že signály přicházející z boku a zezadu jsou potlačeny a zůstane čitelný pouze signál v nulové ose – tedy přicházející zepředu. To je vlastně místo a směr, ze kterého má na broadcastingový mikrofon správně přicházet signál.

Rode PodCaster je dynamický mikrofon s USB konektivitou.

Ledvinová charakteristika pomáhá rovněž eliminovat nežádoucí okolní ruchy ve studiu – otevírání dveří, vrzání židlí apod. A také zeslabit další mluvčí kolem.

Co do konstrukce jde obvykle o mikrofon dynamický, snese tak případné nárazy a pokud nejsou příliš brutální, ani nijak podstatně nezamaskují lidskou řeč.

Dynamický mikrofon nevykazuje vysokou citlivost a to se rovněž hodí – spíkr do něj může mluvit velmi zblízka v různě se měnících dynamikách. Protože má velkou (dvoupalcovou) membránu - kapsli, agresívní explozivní obouretné hlásky a vůbec dechové rázy se na ní lehčeji rozpustí. Nejsou pak tolik práskavé.

Pozn. Coby broadcastingové mikrofony jsou používány někdy i mikrofony kondenzátorové. V tom případě si musíme speciálně ohlídat jejich citlivost.

Navíc v moderních broadcastingových mikrofonech bývá zabudován vnitřní pop filtr, který rázy vzduchu ještě více potlačí.

Robusnost mikrofonu má rovněž i tu výhodu, že moderátor zaznamená, kde se mikrofon v prostoru nachází, nepřehlédne jej a prostě ví, kterým směrem mluvit. Na druhé straně při případném video přenosu z rozhlasového vysílání maskuje dlouhý a tlustý mikrofon řečníkovu tvář.

Rode PodCaster má kardioidní směrovou charakteristiku o ořezaný frekvenční rozsah od 40Hz do 14kHz.

Mikrofony pro vysílání mají nízkou impedanci a díky ní pak vysoký výstupní signál. Pokud je čistý, lépe eliminuje případné parazitní ruchové jevy v pokračujícím řetězci.

Frekvenčně je „vysílací“ mikrofon přizpůsoben lidskému hlasu – ořezán o basy pod cca 70 Hz i o zcela vysoká pásma, např. nad 18 kHz).

Počítá se s tím, že mikrofon bude umístěn na stojan připevněný ke stolu. Ten patří do příslušenství a je odtlumen, aby izoloval nárazy do stolu. Zároveň je vyroben tak, aby šel lehce otáčet, vzdalovat i přibližovat.

Broadcastingový mikrofon bývá zakončen XLR výstupem, kdy signál dále vedeme na zvukovou kartu či do mixpultu. Dnes může být ale zakončen i USB připojením přímo pro počítač či laptop.

Mluvená reportáž

Reportážní mikrofon bývá ve formě tzv. „klopáku“ nebo „hendky“ do ruky.

Klopový mikrofon

K reportážnímu mikrofonu neoddělitelně patří vysílací sada určená pro bezdrátový přenos. Ta umožňuje moderátorův pohyb do dostatečné vzdálenosti od přijímače umístěného obvykle na kameře.

Rode Lavalier  je diskrétní klopový mikrofon s nízkým šumem.

Klopový mikrofon umísťujeme dle jeho názvu na šaty, obvykle na klopu. Řečník hlavou samozřejmě otáčí, a aby mikrofon co nejvyrovnaněji zaznamenal signál přicházející z různých úhlů, jako směrová charakteristika bývá použita koule. Výhodou je, že zaznamenává celý prostor kolem kapsle rovnoměrně, tedy i hýbající se hlavu. Nevýhodou pak je, že nabírá okolní studiové i exteriérové ruchy a šumy. Nedokáže je potlačit tak, jak to díky úzké směrovosti umí kardioda, hyper i super kardioda a zcela excelentně potom směrově úzký shotgun.

Co do konstrukce jde o mikrofon kondenzátorový, musí být tedy napájen napětím 48 V. Kondenzátorové mikrofony jsou mnohem citlivější než dynamické. To se hodí, protože ústa mohou být od kapsle vzdálena 20 – 50 cm. S narůstající vzdáleností od zdroje totiž intenzita signálu, řeči klesá. Citlivý kondenzátorový mikrofon stačí zachytit ale i velmi tichý signál.

Rode Lavalier  má všesměrovou charakteristiku a pozvolnější frekvenční ořezání hlavně v horním pásmu.

Vyšší citlivost však sebou přináší i větší náchylnost ke zkreslení i zaznamenávání nežádoucích okolních přeslechů. Rovněž půlpalcová a menší membrána je mnohem náchylnější na vzduchové rázy, které lehce na „klopáku“ vygenerují praskance a hluky. Proto bývá kapsle chráněna silným pěnovým, lépe pak i kožešinovým pop filtrem.

Díky svým drobným rozměrům a tmavé barvě je „klopák“ nenápadný, při chytrém umístěný skoro až neviditelný.

Klopový kondenzátorový mikrofon mívá obvykle mnohem rovnější a měkčeji ořezanou frekvenční charakteristiku.

Klopový mikrofon je zakončen malým výstupním konektorem. Ten umožňuje vést signál dále do vysílače. Set up určený pro bezdrátový přenos obsahující přijímač a vysílač a jeho fungování jsou potom už samostatnou speciální kapitolou.

Rode Reporter je dynamický, všesměrový s frekvenčním rozsahem 70Hz – 15kHz.

Reportážní mikrofon do ruky

U reportážního mikrofonu do ruky předpokládáme, že jej moderátor dokáže přiblížit blízko k ústům a že prsty budou při přechytávání přenášet hluk na tělo. Proto co do vlastností bývá „hendka“ často podobná bradcastingovému mikrofonu – je dynamická a dobře odpružená. Otázkou je pak směrová charakteristika: bývá používána všesměrová, ale i kardioidní. V případě ledviny je na to třeba myslet a kapsli namířit správně na ústa.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře