logo Disk

FilmLab TV studio na film festivalu ve Zlíně Moderní IP technologie použité studenty UTB v praxi

TV studio FilmLab, ze kterého se během celého 57. Filmového festivalu ve Zlíně odbavovaly živé vstupy bylo postaveno ve festivalové dekoraci, ve které se natáčely rozhovory s VIP a zajímavými hosty, zároveň se v něm připravovalo i živé vysílání na sociální sítě.  

Ing. Petr Krkavec | 29. července 2017

Pro živé vstupy z festivalových akcí ve městě byly použity čtyři kamery JVC GY-HM660 s LTE modemy. A to vše se přenášelo živě na Facebook, včetně každodenních živých přenosů z červeného koberce.Kompletní technologii pro toto festivalové vysílání dodala firma DISK Systems. Celá technologie zpracování videa a zvuku byla postavena na IP řešení firmy Newtek a využívala k distribuci a přenosu AV signálu tzv. NDI technologii. Technologie NDI velmi zjednodušila kabeláž a zapojení celého studia.

Klasickými koaxiálními kabely byl veden pouze signál z kamer v TV studiu, který byl přiveden na vstup hlavní režie. Hlavní režie a střižna byla základní jednotka tzv. IP series s označením VMC-1. Je to velmi výkonná režie, která disponuje interním zpracováním 44 video kanálů, fyzicky je na zadním panelu vybavena 4 3G HD-SDI vstupy a výstupy, ostatní video vstupy a výstupy jsou řešeny přes NDI skrze 1 Gb a 10 Gb ethernetové rozhraní. Pro příspěvky z exteriéru byly použity kamery JVC GY-HM660 s LTE modemy, které streamovaly signál přes internet a stream se zachytával v režii enkodérem Newtek VMC-1 IN, což je vstupní modul, který převádí SDI nebo jiné síťové streamy na NDI a tento vstupní modul převáděl streamovaný UDP signál  z kamer na NDI a ten pak sloužil jako NDI zdroj v hlavní režii. Další zdroj signálu byl modul TalkShow, který umožňoval přijímat hovory přes SKYPE. Tento modul převáděl SKYPE hovory do NDI, které pak v rámci lokální sítě byly dostupné jako NDI zdroje. Při natáčení ve studiu jsme používali bezdrátový interkom pro komunikaci s kameramany, který zároveň přenášel signalizaci tally. Jedná se o stanici Pro-X XW-IS4, která umožňuje 4 kanály interkomu s bezdrátovým připojením.

Kromě hlavní režie byly použity také dvě menší pomocné režie Tricaster Mini SDI a Tricaster mini HDMI, které umožnily, díky NDI, zpracovávat stejné signály a posílat je v jiném střihu, jeden Tricaster Mini byl také použit pro playout připravených klipů do festivalového TV okruhu.

Hlavní programový výstup z režie se zaznamenával na interní disk pro další zpracování a zároveň se živý výstup streamoval na Facebookový účet festivalu. Další distribuce video signálu byla pomocí enkódovacího modulu MediaDS, který umožňoval 4 video kanály nezávisle streamovat do různých destinací v různých formátech. V našem případě MediaDS streamoval po internetu do města, kde byly k internetu připojeny media playery Brightsign LS 423, které dekódovaly přijímaný stream a převáděly ho na video, které se zobrazovalo na LED obrazovkách rozmístěných po městě.

IP technologie NDI od firmy Newtek velmi ulehčila zapojení celého TV studia, protože veškerá kabeláž, veškerá distribuce audio-video signálu se prováděla přes ethernet a jediné zařízení, které to zajišťovalo v TV studiu a režii byl jeden ethernetový switch. 

FilmLab TV studio a technika na Filmovém festival ve Zlíně 2017

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře