logo Disk

NDI 1. díl- Vyzkoušejte sami NDI - revoluce v TV technologii - Vyzkoušejte sami

Uvedení NDI technologie předznamenává historický přelom v TV produkci. Pro lepší pochopení jak NDI funguje jsou v tomto článku popsány postupy podle kterých je možno NDI vlastnoručně vyzkoušet bez nutnosti investic do speciálních zařízení.

Ing. Michal Kyjonka | 1. července 2016

V minulém článku jsme se seznámíli s novou technologií NDI obecně a v tomto dílu se budeme zabývat použitím free NDI aplikací, které lze nainstalovat na vlastní PC. Pro názorný test potřebujeme dva dostatečně výkonné počítače propojené v 1GB ethernetové síti. Minimální požadavek na PC je:

  • procesor i5 s integrovaným GPU NVIDIA a 2GB video paměti
  • operační paměť 8GB
  • 1GB ethernetové rozhraní
  • obrazovka s rozlišením alespoň 1024 x 768
  • 64-bit operační systém Microsoft Windows 7 nebo Vista


Aplikace si můžeme po zaregistrování stáhnout na stránkách www.newtek.com/ndi, pro začátek budeme potřebovat stáhnout balík NDI Toolpack. Jeden počítač bude sloužit např. jako zdroj NDI signálu, druhý bude přijímat NDI. Na obou PC si nainstalujeme balík aplikací NDI Tool Pack, který se skládá z těchto aplikací:

  • NDI Group Manager
  • NDI Scan Converter
  • NDI Test Patterns
  • NDI Video Monitor
  • NDI VLC Plugin

 

1. NDI monitoring a generování obrazců

Jako první příklad is vyzkoušejme monitorování NDI kanálů. Na jednom PC spustíme aplikaci NDI Test Patterns a vybereme si z nabídky jeden obrazec.Tento obrazec je nyní generován do NDI streamu. Na druhém PC spustíme aplikaci NDI Video Monitor. Kliknutím na okno aplikace pravým tlačítkem myši otevřeme menu, které ukazuje seznam aktuálně dostupných NDI kanálů, a měli bychom v něm vidět kanál generovaný zdrojovým PC. Vybereme jej a v okně aplikace se nám zobrazí vybranýtestovací obrazec. pokud nyní budeme na zdrojovém PC měnit obrazce, uvidíme okamžité změny také v NDI monitoru.

2. Zachytávání aplikací v PC do NDI

Ve druhém příkladě spustíme na zdrojovém PC aplikaci NDI Scan Converter. Tato aplikace slouží pro zachytávání obrazu v PC (plocha počítače, okno prohlížeče apod.) a jeho konvertování do NDI kanálu. Scan Converter se po spuštění objeví jako ikonka v levé části dolní lišty. Pokud klikneme pravým tlačítkem na tuto ikonu, objeví se menu, ve kterém je možno zvolit zdroj pro NDI kanál, zvolme např. Web prohlížeč (musí být spuštěný). Nyní můžeme na druhém PC spustit další okno aplikace NDI monitor a vybrat jako zdroj zachytávaný web prohlížeč na zdrojového PC a můžeme jej v plné kvalitě sledovat.

3. Přehrávání s VLC do NDI

Součástí  balíku NDI Tool Pack je také plugin pro VLC player, který zajišťuje konverzi přehrávaného obsahu do NDI. Pokud nainstalujeme tento plugin, můžeme jej také otestovat. Abychom byli úspěšní, bude nejspíš potřeba stáhnout aktuální verzi VLC přehrávače. Pokud spusíme plugin a přehrávání, můžeme na druhém PC spustit další okno NDI monitoru a zvolit zobrazení NDI kanálu s obsahem VLC playeru.

4. Organizování a správa NDI kanálů

Obrovskou výhodou NDI technlogie je, že všechny NDI zdroje, které jsme nyní aktivovali, jsou dostupné kdekoliv v rámcí sítě (budovy, podniku atd.) a lze je volitelně zobrazovat na dalších zařízeních. Pokud bychom měli v rámci naší instalace větší počet NDI zdrojů a potřebovali bychom je jakýmkoliv způsobem organizovat (nastavovat dostupnost, práva, seskupovat je atd.) pak máme v rámci balíku NDI Tool Pack k dispozici aplikaci NDI Group manager.

Ve třech příkladech jsme si popsali základní použití NDI technologie s využitím běžných PC a NDI aplikací, které jsou zdarma dostupné na stránkách firmy Newtek. V následujícím článku se budeme zabývat dalšími užitečnými NDI aplikacemi jako např. NDI Recorder či Connect, které jsou dostupné v placené i free verzi.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře