logo Disk

Jak nahrávat podcast do mobilu   Okamžitě, snadno a s kvalitním zvukem!

Mobilní telefon, ať Smartphone či iPhone má každý z nás denně při ruce. Potřebujete kdekoliv a kdykoliv pořídit podcastové interview? S mobilem je to naprosto snadné a technicky „za hubičku“!

DISK | 31. března 2021

Základní a jednoduché kroky

Na rozdíl od toho, co si myslíte, k vytvoření skvělého podcastu nepotřebujete profesionální studio a tuny záznamového zařízení. Pokud se do podcastingu teprve chystáte, popíšeme, jak nahrát podcast do mobilního telefonu a to několika jednoduchými kroky.

Použijte externí mikrofon

Nejprve potřebujete smartphone, který umožňuje nahrávání. Všechny telefony jsou vybaveny interními mikrofony, které, pokud jste v nouzi, dokáží zaznamenat zvuk vašeho interview. Ty však nejsou schopny vysoce kvalitního zachycení zvuku; a ve formátu, jako je podcasting, kde je AUDIO ústředním bodem, budou posluchači vmžiku zklamáni a rozladěni, pokud bude váš záznam špatný. Jediným a nejjednodušším způsobem, jak výrazně zlepšit při nahrávání do telefonu zvuk, je použití externího mikrofonu.

Mikrofony z ranku RØDE nabízejí spoustu možností, jak získat křišťálově čistý zvuk, a navíc se hned připojí přímo k mobilnímu telefonu. Snadno použitelným řešením pro iPhone jsou modely VideoMic Me-L nebo VideoMic Me, pokud vlastníte i starší modely, stále fungují perfektně. Tyto ultrakompaktní mikrofony se připojují přímo do vstupu „lightning“ nebo do sluchátkové výstupu a pokud jste je zaměřili přímo na objekt, který nahráváte, zachytí ostrý a jasný zvuk. Současně však i snižují hluk pozadí.

Mezi další skvělé možnosti patří SmartLav +, což je klopový mikrofon, nebo sada SC6-L Mobile Interview Kit, která obsahuje dva klopové mikrofony a kompaktní zvukové rozhraní, které se připojuje přímo k mobilu – tohle řešení je perfektní, pokud potřebujete nahrávat podcast se dvěma osobami.

Podívejte se zde na další vynikající mikrofony, se kterými můžeme nahrávat do iPhonu.

Kontrolujte zvuk pomocí sluchátek

Jednou z nejlepších vlastností VideoMic Me, VideoMic Me-L a SC6-L je výstup na sluchátka. Ten vám umožní sledovat zvuk před a během nahrávání, abyste zajistili, že vše zní dobře. A poslechnout si také záznam, až budete hotovi. Důrazně doporučujeme mít po ruce sluchátka vždy, když nahrávání zvažujete- zvládne to i pár tzv. pecek!

Pro záznam podcastu používejte správné aplikace

Bude nutné, abyste si stáhli aplikaci, pomocí kterých budete moci svůj podcast nahrávat. Aplikace RØDE Reporter je skvělý a jednoduchý zvukový záznamník určený pro podcasting na cestách. Dalším vynikajícím nástrojem pro mobilní podcasting je i program Anchor. Jedná se o velmi jednoduchou webovou a iOS aplikaci, která vám umožní snadno nahrávat a upravovat podcast a distribuovat jej na populární platformy jako Spotify a Apple Podcasts.

Tipy pro získání skvělého zvuku při nahrávání podcastu do telefonu

Jakmile získáte tyto všechny potřebné nástroje, je čas začít přemýšlet o nahrávání. Podívejte se na několik tipů, jak získat skvělý zvuk:

Nahrávejte na klidném místě

Pokud je to možné, nahrajte svůj podcast v klidné místnosti s minimálním hlukem na pozadí, který by působil nepříjemně ve vašem záznamu. nežádoucí ruchovou clonu tvoří např. hluk z provozu nebo chodci, klimatizace i ventilátory, hudba nebo hluční spolubydlící. Také si vyberte místnost s minimem odrazivých povrchů, protože ty do zvuku vnesou nežádoucí echa, jež se budou nepříjemné poslouchat. Koberce, koberce, závěsy a police na knihy vám pomohou, abyste tyto odrazy snížili a zvuk podcastu se stal mnohem profesionálnějším.

Připevněte telefon tak, aby byl chráněný proti nárazům

Nedržte telefon během nahrávání v rukou, protože jakékoli klepance, nárazy nebo vibrace mikrofon zachytí a budou slyšet v podcastu. K upevnění telefonu na místě nahrávání doporučujeme použít stativ a rukojeť.

Zvažte umístění mikrofonu

Pečlivě si promyslete, jak bude mikrofon postaven vůči vašim ústům. To je velmi důležité, zejména při přímém nahrávání do mobilního telefonu samého, kdy budete mít nad nahráváním menší kontrolu, než kdybyste používali konzoli jako je RØDECaster Pro. Pokud jste příliš blízko mikrofonu, může dojít ke zkreslení zvuku; pokud příliš daleko, hlasy budou znít vzdáleně. Chcete-li získat bohatý a profesionální zvuk, zajistěte, aby byl mikrofon namířen přímo na vaše ústa vzdálená přibližně 20–30 cm.

Sledujte měřáky - úroveň signálu

Většina aplikací pro záznam zvuku zahrnuje měřič úrovně, který indikuje, jak hlasitý je příchozí zvuk.Než začnete nahrávat, proveďte několik testů, abyste se ujistili, že je váš zvuk čistý a jasný.Při provádění testu dávejte na úroveň vstupu speciální pozor. Pokud měřicí přístroj zasahuje do oranžové nebo červené části, je váš zvuk příliš hlasitý a může být zkreslený. Jednoduše ustupte o několik centimetrů od mikrofonu, dokud hladinoměr nesedí těsně nad polovinou škál, a ujistěte se, že váš hlas je během hovoru dynamicky vyvážený.

Přečtěte si také:

Martin Hájek: Mít tak RØDECaster Pro dřív, vše by bylo jednodušší!

Dostává se mi do ruky další krabička, kterou kdybych měl na začátku devadesátých let, kdy jsme začali “dělat” rádio, bylo by to pravděpodobně mnohem jednodušší. Na druhou stranu je…

Základní tipy na výbavu pro začínající podcastery

Posluchači jsou přísní a hodnotí každý podcasting nejen podle obsahu, ale i jak kvalitní má zvuk. Co vše bych si měl pořídit, aby mě nekritizovali, ale byli naopak s vysíláním spok…

Pavel Kašpar: RØDE i-XY je opravdovej klenot

Moderátor Českého rozhlasu Pavel Kašpar se obrátil na našeho produktového specialistu Milana Včelaře, aby mu poradil, jakou technikou se vybavit při nahrávání rozhovorů. Byl Pavel…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře