logo Disk

Magewell Ultra Encode AIO Streamingový enkodér s NDI HX

Univerzální streamovací krabička je konečně skladem. Otestovali jsme ji. Univerzální streamovací krabička by měla být takový malý počítač, který umí všechno. V případě Ultra Encode AIO jsme již docela blízko, nabízí toho opravdu hodně. Například streaming na 6 destinací současně.

Kategorie: Film & Video - Aktuality
Vít Valenta | 7. března 2023
Témata: -streaming

Magewell Ultra Encode AIO je vybaven 4K HDMI a 3G-SDI vstupy - s loop out výstupy a je schopen streamovat 4K 30p i ze vstupu 4K 60p. Navíc je možné vstupy kombinovat, do kompozice obraz v obraze, nebo oba vedle sebe. Streaming na sociální sítě protokolem RTMP, či jiné servery s SRT, TCP, UDP, TS streamy. Náročná produkce může streamovat na 6 RTMP adres současně. Streamovanou kvalitu můžete nahrávat na USB disk, SD kartu či NAS.

Stavový displej vám ukáže náhled videa s ukazatelem hlasitosti zvuku, klepnutím na displej přepne na stavy nebo zobrazí IP adresu pro management. Webové rozhraní navíc k tomu ukáže přehledy jako zatížení procesoru, paměti a síťového portu.

Proti konkurenčním modelům, je přívětivější na peněženku a navíc má přehlednější webové rozhraní, vestavěný přístupový wifi AP, enkodér umí h.264 i h.265, a streaming na 6 RTMP oproti běžným 2 destinacím. Nezapomněli ani na napájení přes ethernet (PoE+)

NDI HX výstup - Pro spuštění NDI je nutná konfigurace záložce SERVER ve webovém rozhraní. Zde si navolíte několik drobností, zda převezmete main stream, použití UDP/TCP/RUDP/UDP Multicast a můžete jej zapnout. V případě, že se rozhodnete využít NDI HX3 - tedy variantu s vysokým datovým tokem a s GOP nastaveným na 1 - povolíte tento režim v záložce SYSTEM. Čímž se přepíšou hodnoty v enkodéru na 1080p a 50MB/s včetně substreamu, aby odpovídali standardu NDI HX3. Je fajn, že můžeme používat tuto variantu NDI, ale popravdě, primárně si tento převodník koupí lidi pro streamování a pokud současně chtějí používat NDI HX, asi zůstanou u verze HX2. Z této stránky je to praktičtější a u tohoto převodníku není zatím enkoding HX3 rychlejší než HX2.

Streamuje video zdroje, které posílají obraz ve 4K 60p, do streamu ve 4K 30p. Má to svá úskalí: První úskalí, je že u spousty kamer nelze nastavit barevné kodování 4:2:0 pro HDMI, záznam ano, HDMI výstup ne. Je to zvláštní ale spíše je zde logický předpoklad, že do referenčního monitoru nebo externího záznamu ve vysoké kvalitě budete chtít barvy 4:4:4 nebo 4:2:2. Při 4K30p tyto barvy enkodér umí, ale 60p ne. Pokud se vám podaří nastavit vstup, zjistíte, že enkodér vysílá 1080p místo 4K, Ukáže se na 2 vteřiny hláška, že nemůžete mít vyšší fps než 30 v režimu nad 2k. Úskalí je v tom, že ve výchozím nastavení je SubStream v 60p a tím se blokuje režim 4K30. Přenastavením SubStreamu si tuto možnost odemknete. A znovu pozor, přepnete-li v systému na NDI HX3 stream, tak se vám změní enkoder na 1080p.

Ultra Encode AIO je možné instalovat do racku, dokonce můžete dát dva vedle sebe. Součástí balení jsou rackové úchyty a spojka. Kolega řekl, že mu chybí na zařízení hardwarová tlačítka pro spuštění streamu a záznamu, ale otázka je jestli je vlastně potřebujete, když můžete streamy spustit z počítače nebo z telefonu každý zvlášť ve webovém rozhraní. Máme zatím první verzi firmwaru, ale už teď se třeseme nadšením, jak zařízení funguje dobře a co nám přinesou za vylepšení další updaty.

ULTRA ENCODE AIO na eshopu

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře