logo Disk

Magewell Ultra Encode AIO a multistreaming

Téměř všechny sociální sítě nyní nabízí živé streamování a s každou platformou přichází možnost vysílat specifickému publiku. Multistreaming umožňuje streamovat jeden pořad nebo událost na všechny vaše sociální sítě. Na svět přichází hardwarový enkodér Ultra Encode AIO, který to umí dobře.

Kategorie: Film & Video - Aktuality
Vít Valenta | 9. září 2022
Témata: videostreaming

Co je to Multistreaming?

Multistreaming je proces streamování žívého videa na několik platforem nebo destinací současně. Můžete zakódovat pouze jeden stream a ten distribuovat na Facebook, Youtube, Twitch a další RTMP adresy. 

 

Jaké jsou výhody?

  • Větší dosah streamovaného obsahu
  • Lépe investovaný čas a úsilí - efektivita!
  • Lepší analýza preferencí publika jednotlivých platforem
  • Divák si může vybrat, kde bude stream sledovat

 

Jak na to?

Softwarové řešení

Software jako je vMix a Wirecast jsou schopné streamování na více destinací. Je nutné poznamenat, že čím více destinací přidáte, tím více zatěžujete procesor a ohrožujete kvalitu streamu. Ať už po stránce vypadávání snímků nebo kvalitu enkodování signálu. V momentě, kdy potřebujete pro každou destinaci jiné rozlišení nebo datový tok, CPU bude mít plné ruce práce. Je tedy nezbytně nutné mít dostatečně výkonný stroj a rychlé připojení k internetu.

Jsou samozřejmě i pluginy i do dalších softwarů a ve většině případů jsou programovány uživateli, nikoli výrobcem. Tím pádem ne vždy jsou úplně odladěné, tedy bych je nepovažoval za spolehlivé řešení.

Hardwarový enkodér

V naší nabídce je slušný zástup jednoduchých streaming enkodérů, které umí streaming například na 2 RTMP adresy. Na řadu přichází novinka tohoto léta a to je Ultra Encode AIO - šikovný All In One streaming enkodér. Je to v podstatě miniaturní počítač s vysokým výkonem, se vstupy HDMI a SDI a současně se smyčkou ven (abyste signál mohli dále lokálně používat) a odladěn na kvalitní enkoding videa a distribuci až na 6 destinací. Je sice dražší než softwarové řešení, ale součástí je i schopný hardware, který zaručuje konzistentní kvalitu obrazu.

Ultra Encode AIO navíc umí složit oba vstupy do jednoho streamovaného videa - vedle sebe nebo jako obraz v obraze, pokud vyžadujete nějaké specifické použití pro daný enkodér. Kromě streamingu na sociální sítě podporuje i spolehlivější protokol pro přenos obrazu jako je SRT a NDI HX pro profesionální IP video produkci.

Ultra Encode je jeden z nadstandardních enkoderů, který vůbec multistreaming nabízí. Má také vestavěný dotykový displej, kde můžete zkontrolovat obraz, nastavení a stav streamů. Možnost záznamu na SD kartu nebo USB disk je samozřejmostí.

Více o Magewell Ultra Encode na našem eshopu

 

Cloudové multistreamové řešení

Narozdíl od předešlých dvou řešení je u tohoto potřeba pohlídat dostatečnou rychlost internetu pouze pro jeden stream. S cloudovým multistreamingem vysíláte pouze na jednu destinaci - cloudový server, který stream přepošle na koncové body za vás. Může sice přidat zpoždění signálu koncovým bodům, ale ve většině případů je zpoždění zanedbatelné a divák si jej nevšimne. Je nejlepším řešením v situaci, kdy nemáte v místě produkce zaručené extra rychlé připojení k internetu.

V případě použití Magewell Cloudu je možné konvertovat mezi protokoly RTMP a SRT. Je tedy spolehlivější ze střižny odesílat video protokolem SRT, který Cloud server převede na RTMP a odešle na Youtube a další platformy. SRT je protokol, který je spolehlivější než RTMP, je zakodovaný (širfovaný) a přenášený obraz je méně náchylný na vizuální chybovost při výpadku packetů.

Pokud si chcete přečíst více o Magewell Cloud, zde je v angličtině oficiální stránka.

 

Na cloudová řešení a workflow můžete očekávat další článek od kolegy, který testuje řešení několika výrobců. Máme se na co těšit!

 

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře