logo Disk

Univerzální převodník audio na IP a zpět

Je málo převodníků tzv. krabiček, které zaujmou svojí všestranností tak jako Pro Convert AES67 od Magewell.

Dušan Bajtoš | 29. října 2022

Pojďme si něco málo říct k čemu je AES67. Protokol AES67 se dnes používá v rámci AoIP a zajistil interoperabilitu mezi kdysi džunglí různých IP audio protokolů. Do světa byl vypuštěn v roce 2013 společností the Audio Engineering Society. Dnes je běžnou součástí nejen broadcastových aplikací. Dokonce i populární DANTE nabízí ve většině svých zařízení kompatibilitu s AES67. Pojďme se blíže podívat, co nám převodník nabízí. Převodník, jak si později ukážeme, není jen obyčejný převodník. Ale po pořádku.

Co se týče vstupů a výstupů je klasická “krabička” moc dobře vybavena. Kromě klasických analogových vstupů, jak symetrických, tak nesymetrických (kabely XRL v balení), je možnost přes UAC připojit zvukovou kartu a připojit tak další 4 zvukové kanály. Pokud připočítáme i AES67 vstupy dostaneme bohatou zvukovou matici dokonce s možností mixování více vstupů na různé výstupy.

Obr. 1: Ukázka ovládání matice 

Celkově můžu přijmout 4 a vysílat až 8 AES67 flow, resp. streamů, každý po 8 kanálech zvuku.

Pokud jsem v úvodu řekl, že to není jen obyčejný převodník, tak navíc umožní konvertovat audio i do video prostoru a to prostřednictvím protokolu NDI nebo SRT. Ideální pokud potřebujete zvuk, ať už PGM nebo dorozumívání nejen v rámci sítě LAN, ale kamkoliv kam vede internet. Veškeré Magewell produkty včetně ProConvert AES67 můžete dálkově ovládat pomocí Magewell Cloud a spravovat tak nastavení a monitorovat status u jednoho místa. Takže z obyčejného převodníku do světa Audio over IP máte taky kontribuční zařízení pro poslání audia přes internet s možností ovládání a monitoringem na dálku. Když k tomu navíc připočítáme přehledné WEB GUI, napájení pomocí POE, dostáváme jedinečný počin společnosti Magewell za skvělou cenu.

 A odkaz na e-shop:

Magewell Pro Convert AES67

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře