logo Disk

Mladí a neklidní: Recenze: RØDE NTR Ušima nekompromisních studentů zvukového inženýrství

Studenti "sound engineeringu" na VUT v Brně dokáží být nadšení, ale leckdy i nesmlouvaví a kritičtí. Dáváme jim slovo. Pokračujeme s rubrikou MLADÍ A NEKLIDNÍ, kde dostávají prostor pro recenze zvukové techniky. Dnes to bude páskový mikrofon RØDE NTR, který otestoval Honza Kalník.

Kategorie: Studio - Recenze
Honza Kalník | 29. října 2016

Možná si můžete myslet, že už jim odbilo na věčné časy, ale opak je pravdou. Ano řeč je o páskových mikrofonech, speciálně tedy o RØDE NTR (kde „R“ znamená „ribbon“, čili pásek). V posledních letech se ale začalo o páskových mikrofonech mluvit čím dál více a staly se opět populárními.

Důvod proč je tento mikrofon jiný než ostatní páskové mikrofony je mimo jiné ten, že je do něj potřeba přivádět phantomové napájení 48V, jelikož má uvnitř konstrukce transformátor vyráběný přímo firmou RØDE a to nám umožňuje používat mikrofon bez jakýchkoliv speciálních předzesilovačů nebo bez skutečnosti mít velmi vytažený parametr gain, což u mnohých páskových mikrofonů způsobovalo parazitní šum. Pásek je umístěný ve speciální protiotřesové konstrukci s aretovacím šroubem, takže se při převážení už nemusíte bát, aby byl mikrofon ve svislé poloze. Pouze zaaretujete pásek a můžete vyrazit. Nesmíte jej však před samotným používáním zapomenout odaretovat. Díky protiotřesové konstrukci není třeba používat žádný jiný držák nebo systém na utlumení otřesů a i přes poměrně vysokou hmotnost úplně postačí držák přiložený v balení. Všechny části mikrofonu jsou hrdě vyráběny ve firmě RØDE. Pásek má tloušťku pouhých 1,8 mikronu a je vyřezáván moderní laserovou technikou a je tak jedním z nejtenčích ve svém oboru. To mu zaručuje mnohem delší životnost oproti ostatním páskům vyřezávaným ručně.

Charakteristika mikrofonu je tzv. „osmičková“. Ta vyplývá z jeho konstrukce a umožňuje tedy snímání z obou stran. Což může být k dobru, pokud chceme například zachytit akustiku místnosti, apod. Zároveň z toho také vyplývá, že zvuk přicházející kolmo na tuto charakteristiku je mnohonásobně tišší, čehož se dá také dobře využít. Mikrofon má však velmi výrazný proximity efekt (zdůraznění nižších frekvencí při krátké vzdálenosti od něj), z čehož vyplývá, že bychom jej měli používat v dostatečné vzdálenosti, abychom dosáhli požadovaného zvuku bez zdůrazněných spodků. Frekvenční charakteristika mikrofonu je zobrazena na obrázku.

Mikrofon poměrně zdůrazňuje nižší frekvence. Má ale také velmi čitelné výšky, což u jiných páskových mikrofonů nenajdeme. Frekvenční rozsah uváděný výrobcem je neuvěřitelných 20Hz-20kHz. To je na páskové mikrofony opravdu obdivuhodné. Okolo 10kHz můžeme slyšet mírný dynamický pokles, na oplátku ale můžeme slyšet jeho nárůst okolo 15kHz. To nebývá standardem páskových mikrofonů, jejichž frekvenční charakteristika právě od 15kHz klesá. U RØDE NTR můžeme dokonce říct, že je mikrofon citlivější na 20kHz než na 10kHz.

 

Frekvenční charakteristika RØDE NTR

V souvislosti s frekvenční charakteristikou jej ve studiu můžeme použít skvěle nejen na vokály, kytary nebo overheady pro bicí, ale hodí se také skvěle například na žesťové nástroje nebo piano. Mikrofon má svůj specifický zvuk, mnozí si jej určitě oblíbíte. No a co se týče poměru cena/výkon tak bych řekl, že je naprosto bezkonkurenční, jelikož v této cenové kategorii neseženete páskový mikrofon s takovými parametry, aniž byste někde museli udělat výjimku.

Autorem článku je Honza Kalník

 

***

 

Přečtěte si také některou z dalších recenzí páskového mikrofonu RODE, které na DISK Magazínu najdete.

     
     
  Kde koupit RØDE NTR?  
     
     

Chcete se dozvědět více?

Pavol Behún

Pavol se dlouhodobě věnuje studiovým mikrofonům a pódiovému vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako dlouholetý kytarista a zkušený producent má k těmto produktům velmi blízko.

Kontaktovat jej můžete na rode@disk.cz.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře