Technologie páskového mikrofonu
Zvláštním případem dynamického mikrofonu je mikrofon páskový. Membránou je kovový pásek, nejčastěji proužek tenké hliníkové fólie, umístěný v magnetickém poli. Konstrukce je velmi jednoduchá. Vzhledem k jeho mechanické konstrukci je náchylný k mechanickému poškození a je proto používán výhradně ve studiových podmínkách. Vzhledem k velmi malému napětí bývá obvykle vybaven převodním transformátorem. Citlivost na 1 kHz nebo napětí je 0,1 mV/Pa.
Tolik nám o páskových (Ribbon) mikrofonech říká wikipedie, ale jak vypadá moderní páskový mikrofon, to budeme zjišťovat na konkrétním modelu, a to na australském RØDE NTR.
RODE NTR: Popis
Po vybalení mikrofonu nás zaujme jeho robustní černá konstrukce, téměř 22 cm dlouhý korpus, který je na spodní části válcovitě zakončen. V této spodní části se nachází na zakázku vyráběný transformátor a elektronika. RODE NTR je páskový AKTIVNÍ mikrofon a je tedy třeba ho napájet fantomem 48V. V horní ploché a děrované části se nachází samotný hliníkový pásek, který je 1,8 mikronu tenký a je vyřezán laserem, což podle výrobce zaručuje větší přesnost při výrobě a pak samotnou životnost pásku. Úplně nahoře je umístěn aretační šroub, kterým můžete při převozu nebo ukládání mikrofonu pásek za aretovat a tím znehybnit. Pásek je totiž uložen pružně a má tedy vlastní shock mount, který eliminuje nežádoucí otřesy při nahrávání. Proto je k mikrofonu dodávána jen pevná objímka pro umístění na stojan. V pevné krabici, ve které je RODE NTR dodáván, najdete tuto objímku a ještě plátěný sáček na mikrofon s logem RODE.
Pokud si mikrofon zaregistrujete, podle výrobního čísla na stránkách RODE, získáte 10 letou záruku na výměnu pásku zdarma. Firma si je jista kvalitou NTR a já musím říci, že bytelnost a kvalita zpracování je opravdu velmi dobrá. Osobně bych raději než papírovou krabici (i když pevnou) uvítal dřevěný nebo plastový kufřík, ale pravdou je, že vše kompenzuje cena, která je u výhradního dovozce mikrofonů RODE – firmy DISK Multimedia, s.r.o. jen necelých 22.000,-Kč. Ano jen, protože výrobky stejné kvality - a myslím tím nejen kvalitu zpracování, ale hlavně kvalitu zvukovou - od konkurenčních firem (Coles, AEA, Royer) začínají na ceně dvojnásobné.
V technické specifikaci výrobce uvádí toto:
- Směrová charakteristika: – 8 (osmička)
- Frekvenční rozsah: 20Hz – 20kHz
- Citlivost: 30 mV /– 1V/ 1pa
- Výstupní impedance: 200 Ohm
- Maximální SPL: 130 dB
- Napájení: 48 V Phantom
- Hmotnost: 1047g
GALERIE: RODE NTR
Použití
Původní páskové mikrofony byly pasivní a měly frekvenční rozsah maximálně 10-12kHz, zároveň měly malou citlivost a velký šum. NTR se pyšní frekvenčním rozsahem do 20kHz jako kondenzátorové mikrofony, velmi nízkým šumem a vysokou citlivostí 30mV. To ho předurčuje k širokému využití, i když nechci říci, že se jedná o všeobecně univerzální mikrofon.
RODE NTR je jako všechny ribbon mikrofony hladký a přes rozšíření frekvenční charakteristiky na 20 kHz je velmi vhodný tam, kde se setkáváme se sykavkami, ostrým nebo „ječivým“ hlasem a podobně. NTR dodává zvukovou přítomnost, tloušťku a sametovou hebkost. Dodává intimitu a barvu páskového mikrofonu, který nikdy nebude ostrý a nepříjemný.
Jak znějí mikrofony NTR při náběru kontrabasového orchestru?
"Z výsledku jsem byl tak nadšený, že jsem při mixáži neustále přehodnocoval poměry hlavních a lokálních mikrofonů ve prospěch dvojice NTR. Nakonec tam kapacitních “boďáků” bylo jen jako šafránu. Hráči z orchestru byli zvukem nadšeni a ohlasy na snímání barokních varhan, trubky a zpěvu byly obdobné." (Václav Vlachý)
Přečtěte si celý rozhovor s Václavem Vlachým i s audioukázky náběru kontrabasového orchestru mikrofony NTR.
Ve studiu mercury používáme RODE NTR na hlavní vokál především tam, kde chceme potlačit sykavky nebo zpříjemnit ostřejší ženské hlasy, ale nejen tam. Vždy ho u zpěváků porovnáváme i s kondenzátorovými mikrofony a v kombinaci s určitými předzesilovači se pak snažíme vybrat pro určitý hlas to nejlepší.
Skvělých výsledků získáte při snímání akustické kytary, klavíru, ale i kytarových aparatur v kombinaci se Shure SM57. Je skvělý na trubku, klarinety, ale i na činely u bicích souprav. Jeho využití je tedy velmi široké, záleží na vkusu a na hudebním žánru.
Závěr
Před dvaceti lety to vypadalo, že páskové mikrofony jsou odkázány k zániku a ejhle… spousta předních zvukových inženýrů a spousta světových hudebníků se k nim začala vracet. Jistě tomu přispěly nové technologie, které odstranily původní nedostatky starých ribbonů, ale hlavním důvodem je jistě osobitý přenos nebo chcete-li zvuk a barva kterou mají. RODE NTR se za krátkou chvíli pro své kvality zařadil mezi špičku. Páskový mikrofon, nebo pár těchto mikrofonů, by neměl chybět v žádném nahrávacím studiu a RODE NTR se nabízí jako velmi dobré řešení díky parametrům, ceně, ale hlavně zvukové kvalitě a jeho všestrannému využití.
Přečtěte si také některou z dalších recenzí páskového mikrofonu RODE, které na DISK Magazínu najdete.
Kde koupit RØDE NTR? | |||
Chcete se dozvědět více?
Pavol Behún
Pavol se dlouhodobě věnuje studiovým mikrofonům a pódiovému vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako dlouholetý kytarista a zkušený producent má k těmto produktům velmi blízko.
Kontaktovat jej můžete na rode@disk.cz.