logo Disk

Ondřej Jirásek: mikrofony Avantone Pro nahrály bicí na jedničku! Fagot, bicí a kufřík mikrofonů CDMK. Jak to jde dohromady?

Ondřej Jirásek píše hudbu různých žánrů, učí na JAMU instrumentalisty i skladatele, na VUT audio inženýry. Ve studiu Škroupova má roztočený koncert pro fagot, kde hrají i bicí. Zaznamenával je přes mikrofony Avantone Pro. Co říká na jejich zvuk?  Ptá se ho Jarda Musil. Poslechněte si hrubé vzorky bicích ze studia!

Kategorie: Studio - VIP
Jaroslav Musil | 19. září 2021

Koncert pro fagot s rockovými bicími i elektronikou

Jaký projekt máš právě roztočený?

Jde o Koncert pro fagot, který jsem si napsal … pro radost…

Pro radost?

Jo, jednou za čas mám potřebu napsat skladbu jako, myslím že se tomu říká… absolutní hudbu. Tedy věc, kde nejde o žádnou zábavnou funkci, o popularitu, ani není doplňkem mluveného slova či videa. Prostě čistá hudba, kde se řeší ryze hudební záležitosti.

To znamená co?

Míchání barev v nových instrumentacích, propojování stylů, práce s různými hudebními terény a harmoniemi…

Co je to vlastně za žánr?

Asi tzv. vážná hudba. Ale klidně tam najdeš spoustu okolních vlivů: elektronické témbry, industrial, funky, jazz, ale také barokní kontrapunkt, postupy alá Ars Nova, rockové riffy, prvky folklóru atd., atd.

Není to strašný mišmaš?

Pro mne ne. Já jsem zanícený posluchač Beatles, Mahavishnu orchestra, Igora Stravinského, Mariána Vargy, Chicka Corey, ale i řady mnohem méně známých  soudobých skladatelů. Ti to ve svých dílech rovněž řeší. Otázka je, jak vše nakonec vyjde či nevyjde!

Kdo je posluchačem?

Ten, kdo chodí na koncerty zajímavé hudby, podtrhávám „hudby“ s akordy, rytmy, melodiemi. A ten, kdo se nebojí nového.

Jak drsné efekty na fagot?

A co ten fagot?

Ten by to měl scelit dohromady. Dřevní šalmajový instrument, který ale díky Boehmově systému dokáže zahrát technicky náročné laufy. A v některých pasážích má předepsané efekty.

Jaké třeba?

Delay, reverb, harmonizér, fuzz, screamer ad.

Ouu.. Kdo všechno se interpretačně zúčastní?

Fagot přislíbil zahrát Roman Novozámský, který učí mladou fagoťáckou generaci jak na JAMU, tak na konzervatoři. Sám si vyrábí strojky – dvojplátky s různým témbrem - blíž šalmaji, blíž saxofonu. Komorní doprovod - klávesy a perkuse by pak měli obstarat studenti z JAMU či konzervatoře Brno.

Jak moc je v koncertů perkusí?

Pro dva hráče - najdeš tam i bicí soupravu, kupu cingrlátek a také řadu elektronických bicích.

Přirozená barva mikrofonů Avantone Pro

Ty jsi teď zrovna soupravu i perkuse točil. Proč jsi použil sadu mikrofonů CKM Avantone Pro?

Protože ji má DISK Multimedia poměrně krátce ve svém portfóliu, kufřík má skvělé renomé, takže jsem jej musel jednoduše prubnout.

No a? Jak se ti líbí pozdávají? Co třeba KICK Avantone?

KICK slouží k nahrání subbasů velkého bubnu. A zvládá to perfektně: čistě a pevně. Pokud jej zkombinuješ  s Mondem ze sady CDMK, vyjde ti překrásný přírodní kick, jaký znáš z anglických či amerických studií.

A co kufříková sada CDMK?

Chvilku jsem si musel zvykat na mírně ostřejší tužky – overheady (já třeba ve Studiu Škroupova používám i neutrální a rovnější tužkové AKG C91 nebo Rode. Ale v rámci celé sady CDMK jsou její tužky CK-1 naprosto v pořádku. Ostatně každý mikrofon ze sady je přesně co do centra, ale i co do šířky zdvihu ve spektru (tedy strmosti i zesílení) vyladěn tak, aby zachoval přirozenou barvu daného bubnu či činelu. Ale zároveň eliminoval ty okolní. To je vždy těžký úkol a Avantone Pro jej zvládli na jedničku. Pro mne jde o skutečný rozdíl oproti jiným sadám mikrofonů určeným pro bicí soupravu.

Jak řešíš elektronické zvuky?

Vesměs VST instrumentyMIDI klaviaturou s dělenými zónami. Vždy si to ale stejně žádá muzikanta s dobrým cítěním.

Tak ať se koncert povede!

Díkec, anebo I (j)di.. kec?

Audio ukázky syrového záznamu bicích TAMA

Bicí souprava TAMA Rockstar Pro (1992) s originálními blánami

Činely Paiste 2002

Audio ukázky syrového záznamu Koncertu pro fagot

Bicí souprava kick TAMA Rockstar Pro (1992)

Snare

Činely Zilldjain

Přečtěte si také:

Snímáme bicí soupravu: co za mikrofony a kam je umístit

Snímání bicí soupravy tak, aby měla vynikající zvuk, patří mezi chloubu zvukařů ve studiu i na koncertech. Jaké ale použít mikrofony a kam je umístit, abych získal zvuk, který si d…

Ondřej Jirásek: Workshop s vychytávkami, které se jen tak nedozvíte

Zní nástroj jinak v bezodrazové komoře, ve studiu a ve velké aule? Je to značný rozdíl? A kde mají instrumenty místa, kam nasměrovat mikrofon, abych získal co nejlepší témbr? A jak…

Čím se liší 6 mikrofonů pro bicí soupravu?

Pokud jste točili bicí soupravu, setkali jste se s problémem přeslechů: nežádoucím prosakováním zvuku ze sousedního bubnu do užitečného signálu bubnu hlavního, který požadujete co…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře