logo Disk

Používáme RME TotalMix FX (3. díl) Routing signálů jednoduše a přehledně

Třetí díl série o používání aplikace TotalMix FX umožňující monitorování vstupních signálů bez latence jsme zaměřili na mixáž. Dozvíte se jak nastavit směřování signálů, jak využít základních presetů nebo jak míchat živé signály z hardwarových vstupů s playbackovými kanály ze software.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
DISK | 7. dubna 2016

V předchozích dílech seriálu o používání TotalMixu jsme si ukázali jak nastavit Control Room a představili jsme si prostředí Mixeru. Nyní se tak můžeme postit do samotné mixáže.

Mixáž v prostředí aplikace TotalMix FX je velmi jednoduchá a přehledná. Mixer umožnuje kombinovat vstupní signály se signály přehrávanými ze software a monitorovat audio bez latence (zpoždění signálu).

Podívejme se na nejprve na presety. Jděte do menu Options a klikněte na položku Reset Mix. První volba v řadě Straight Playback, Mix to Main out. Tato funkce pošle všechny přehrávané signály do číselně odpovídajících hardwarových výstupů a zároveň smíchá všechny signály do Main Out. Další položka Straight Playback pošle všechny přehrávané signály do číselně odpovídajících hardwarových výstupů.

Příklad použití Straight Playback: Přehráváme multitrackový projekt v DAW software. Stereo mix je přiřazen na kanály 1 a 2 a zároveň je každá stopa přehrávána do separátního výstupu. To nám umožnuje vytvořit například vlastní kontrolní mix do sluchátek, který můžeme dále nasměrovat na hlavní výstupy, na které máme připojené poslechové monitory.

Prozkoumejte všechny díly seriálu "Používáme TotalMix FX"

V TotalMixu každé směrování signálu začíná ve spodní řadě Hardware Outputs. Klikněte na kanál Main. Po jeho označení uvidíte v řadách Hardware Inputs a Software Playback aktuální mix a polohu faderů pro označený výstup Main. Takto můžete jediným kliknutím na jakýkoliv další výstup vidět stav a polohu faderů Input a Playback a okamžitě provádět změny v mixu – např. do sluchátek, do dalších pomocných výstupů apod. Chcete-li zkopírovat mix libovolného výstupu do jiného výstupu, jen klikněte pravým tlačítkem na zdrojový výstup, vyberte Copy Mix, klikněte tlačítkem na kanál, do kterého chcete kopírovat a stejným způsobem zvolte Paste Mix.

Hlavní idea TotalMixu je umožnění monitorování vstupních signálů bez latence, můžeme tedy míchat živé signály z hardwarových vstupů s playbackovými kanály ze software. Stačí jen označit výstupní kanál a nastavit příslušné fadery. Jednotlivé kanály lze i pojmenovat, stačí dvojklik na horní popisek každého kanálu a přepsání standardního označení na libovolné vlastní.

A na závěr vše opět názorně předvedeno na videu:

 

Zvukové karty RMEAplikace TotalMix FX je dodávána ke všem zvukovým kartám značky RME. Prohlédněte si přehledné srovnání externích audio rozhraní RME řady Fireface a Babyface nebo si přečtěte více o kompletní řadě zvukových karet Fireface, včetně malé exkurze do jeji bohaté historie. Všechny články o produktech značky RME najdete zde.

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na rme@disk.cz 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře