logo Disk

RME Fireface: Audio rozhraní s dobrou pověstí Poctivá německá kvalita ve světě studiového vybavení

Je tomu už 17 let, co německá značka RME vypustila na trh svoje první externí audio rozhraní Fireface 800. Byl to vůbec první počítačový audio převodník s rozhraním FireWire 800 a pyšnil se sloganem „Nejvýkonnější audio rozhraní na světě“. Nutno dodat, že naprosto po právu. Řekneme vám proč.

Kategorie: Studio
DISK | 22. března 2020

„Osmistovka“ se stala doslova legendou a našla si spoustu uživatelů po celém světě a velmi dobře si vedla i na českém trhu, kde se zabydlela v mnoha profesionálních i domácích studiích. Udržela se na trhu neuvěřitelných 10 let, kdy byla v roce 2014 nahrazena novým modelem Fireface 802, který je zároveň zatím posledním přírůstkem do série Fireface.

Od chvíle, kdy se objevily na trhu, si audio rozhraní (nebo chcete-li zvukové karty) Fireface získaly skvělou pověst díky výbornému poměru cena/výkon, stabilním a propracovaným ovladačům i minimální poruchovosti. Dodnes zůstávají v mnoha ohledech daleko před konkurencí.

Pojďme si stručně projít všechny modely serie Fireface a zdůraznit některé jejich vlastnosti a přednosti, které by Vám mohly pomoci při výběru vhodného audio rozhraní pro vaše studio.

Na DISK Magazínu najdete také přehledné srovnání všech exetrních zvukových karet značky RME.

Fireface 800

2004 – 2014. První ze série Fireface; 12in/out + 2 x ADAT; připojení přes Firewire 400 a 800; v produkci neuvěřitelných 11 let, v roce 2014 byl nahrazen modelem Fireface 802.

Fireface 400

2007 – 2013. Menší a chudší bratříček Fireface 800; 8 in/out, 1x ADAT; připojení FireWire 400.

Fireface UC

2010 – doposud. Značka RME vyslyšela přání zákazníků a uvádí na trh USB verzi Fireface UC. I přes absenci rozhraní FireWire je zachován název Fireface.

Fireface UFX

2011 – 2017. Základní koncepce vychází z modelu Fireface 800, je zde však mnoho novinek; digitálně řízené preampy; barevný LCD displej; nová generace TotalMix FX s DSP efekty; možnost přímého záznamu na USB disk bez použití počítače; vůbec první Fireface s připojením FireWire & USB.

Fireface UCX

2012 – doposud. Odlehčená verze UFX; koncepčně vychází z modelů Fireface 400/UC, uvnitř však nezůstal kámen na kameni; s modelem UCX se RME mohla pyšnit faktem, že se jí podařilo snížit vnitřní latenci zařízení na čtvrtinu oproti UFX; vybaven připojením FireWire & USB; oproti UFX chybí displej, záznam na USB disk.

Přečtěte si zajímavou recenzi modelu Fireface UCX od Ondřeje Říhy z časopisu Music Store.

Fireface 802

2014 – doposud. Po 10 letech končí produkce veleúspěšné Fireface 800 a nastupuje 802; koncepce zůstává stejná jako u 800, jak je však u RME zvykem, uvnitř je vše jinak; přibývají DSP efekty, dálkové ovládání TotalMixu, podpora iPadu pro záznam / playback i ovládání TotalMixu; všechny tyto vlastnosti nově získávají také modely UFX a UCX.

O oblíbenosti modelu Fireface 802 svědčí i velký zájem o jeho zrecenzování. Přečíst si tak můžete například recenzi Jindřicha Kravaříka pro časopis Pixel nebo také novější recenzi Ladislava Zuzjaka z časopisu Muzikus.

Fireface UFX II

2017 – doposud. Jedná se o vylepšenou verzi UFX, vylepšeny byly především parametry převodníků, možnosti interního USB rekordéru a přidána rozšířitelnost o dálkové ovládání ARC USB; digitálně řízené preampy; barevný LCD displej; TotalMix FX s DSP efekty; možnost přímého záznamu na USB disk bez použití počítače; bylo odstaněno rozhraní FireWire, zůstává pouze USB 2.0.

Fireface UFX+

2017 – doposud. Vlajková loď a nejvybavenější model RME. Jedná se v podstatě o totožné rozhraní jako je UFX II, ovšem navíc disponuje rozhraním USB 3.0 a Thunderbolt pro PC/MAC a multikanaálovým digitálním rozhraním MADI. Celkový počet kanálů UFX+ je tedy úctyhodných 94in/out.

Čím vyniká Fireface?

Nemusí být vždy úplně jednoduché vybrat si to správné audio rozhraní do studia. Proč se rozhodnout mezi velkým množstvím konkurenčních produktů právě pro Fireface?

  • Vysoká spolehlivost ovladačů, časté aktualizace a výborná péče vývojářů v RME. Dodnes jsou vydávány nové ovladače a aktualizace pro produkty, které byly uvedeny na trh už v roce 2001! Před rokem uvolnila firma RME druhou generaci ovladačů a software TotalMix FX se spoustou nových funkcí s podporou všech produktů, které jsou aktuálně na trhu, tedy i 13 let starých! To je naprosto unikátní přístup RME ke svým uživatelům.
  • RME je jediný výrobce audio rozhraní, který pro přenos audia po USB a FireWire používá vlastní systém X-Core, nikoli nakoupenou technologii jiných výrobců. Výsledkem je dokonalá optimalizace USB a FireWire pro přenos audia, což se odráží na spolehlivosti a nízké latenci.
  • Nejpropracovanější software pro monitoring s nízkou latencí a použití DSP efektůTotalMix FX. Žádný výrobce nenabízí takovou flexibilitu a tolik funkcí pro monitoring, jako právě RME ve svém TotalMix FX.
  • Pokročilé technologie pro nadstandartní kvalitu a využitelnost zařízení. Steady Clock – vnitřní digitální hodiny s redukcí chyb konverze zajišťuje přesnou a bezchybnou konverzi každého samplu. ICC – udrží zařízení v bezchybném chodu i při výpadku externí synchronizace. DIGI Check – kompletní sada software pro měření, testování a analýzu signálů včetně jednoduchého multitrack rekordéru.
  • Class Compliant Mode – zařízení funguje v základním módu i bez instalace ovladačů a lze je použít jako audio rozhraní pro iPad.
  • Dlouhá živostnost zařízení - nové ovladače jsou vydávány i více než 10 let od uvedení produktu na trh. Nemusíte se tedy bát, že byste za 3-5 let museli kupovat nové audio rozhraní jako u některých konkurenčních značek
  • Rychlé reakce programátorů na objevené chyby v software / firmware. Není výjimkou, že nový ovladač či firmware je k dispozici ještě tentýž den, kdy byl chyba nahlášena technikům v RME!

O pravdivosti výše uvedených argumentů se již přesvědčila široká řada našich klientů, kteří audio rozhraní RME používají:

  • Dalibor Cidlinský - přední český producent, který pracoval na deskách Jaromíra Nohavici, Xindla X, Tomáše Kluse, Daniela Landy, Pavla Šporcla a mnoha dalších...
  • Boris Carloff - úspěšný český producent, zpěvák a studiový inženýr, v jehož studiu vznikaly desky Davida Kollera, Miro Žbirky, Jana P. Muchowa a také kapel Kryštof, MidiLidi, Charlie Straight, Airfare a mnoha dalších.
  • Ne a Ne  Records - nahrávací studio Václava Neckáře
  • David Hysek – přední český zvukař působící v UK
  • Petr Sýs - majitel významné české zvukařské a ozvučovací společnosti Professional Sound
  • The Tap Tap - Úspěšná kapela studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu
  • Philip TBC - DJ a dnb producent

Díky své spolehlivosti a kvalitě jsou produkty značky RME součástí i mnoha rádiových stanic, školních studií i multimediálních instalací:

  • Český rozhlas
  • Radio United Services
  • JAMU Brno
  • ŠKODA AUTO a.s.

Na produkty značky RME spoléhá také například zvukový tým úspěšného muzikálu Děti ráje.

     
     
  Kde koupit RME Fireface?  
     
     

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na rme@disk.cz 

 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře