„Osmistovka“ se stala doslova legendou a našla si spoustu uživatelů po celém světě a velmi dobře si vedla i na českém trhu, kde se zabydlela v mnoha profesionálních i domácích studiích. Udržela se na trhu neuvěřitelných 10 let, kdy byla v roce 2014 nahrazena novým modelem Fireface 802, který je zároveň zatím posledním přírůstkem do série Fireface.
Od chvíle, kdy se objevily na trhu, si audio rozhraní (nebo chcete-li zvukové karty) Fireface získaly skvělou pověst díky výbornému poměru cena/výkon, stabilním a propracovaným ovladačům i minimální poruchovosti. Dodnes zůstávají v mnoha ohledech daleko před konkurencí.
Pojďme si stručně projít všechny modely serie Fireface a zdůraznit některé jejich vlastnosti a přednosti, které by Vám mohly pomoci při výběru vhodného audio rozhraní pro vaše studio.
Na DISK Magazínu najdete také přehledné srovnání všech exetrních zvukových karet značky RME.
Fireface 800
2004 – 2014. První ze série Fireface; 12in/out + 2 x ADAT; připojení přes Firewire 400 a 800; v produkci neuvěřitelných 11 let, v roce 2014 byl nahrazen modelem Fireface 802.
Fireface 400
2007 – 2013. Menší a chudší bratříček Fireface 800; 8 in/out, 1x ADAT; připojení FireWire 400.
Fireface UC
2010 – doposud. Značka RME vyslyšela přání zákazníků a uvádí na trh USB verzi Fireface UC. I přes absenci rozhraní FireWire je zachován název Fireface.
Fireface UFX
2011 – 2017. Základní koncepce vychází z modelu Fireface 800, je zde však mnoho novinek; digitálně řízené preampy; barevný LCD displej; nová generace TotalMix FX s DSP efekty; možnost přímého záznamu na USB disk bez použití počítače; vůbec první Fireface s připojením FireWire & USB.
Fireface UCX
2012 – doposud. Odlehčená verze UFX; koncepčně vychází z modelů Fireface 400/UC, uvnitř však nezůstal kámen na kameni; s modelem UCX se RME mohla pyšnit faktem, že se jí podařilo snížit vnitřní latenci zařízení na čtvrtinu oproti UFX; vybaven připojením FireWire & USB; oproti UFX chybí displej, záznam na USB disk.
Přečtěte si zajímavou recenzi modelu Fireface UCX od Ondřeje Říhy z časopisu Music Store.
Fireface 802
2014 – doposud. Po 10 letech končí produkce veleúspěšné Fireface 800 a nastupuje 802; koncepce zůstává stejná jako u 800, jak je však u RME zvykem, uvnitř je vše jinak; přibývají DSP efekty, dálkové ovládání TotalMixu, podpora iPadu pro záznam / playback i ovládání TotalMixu; všechny tyto vlastnosti nově získávají také modely UFX a UCX.
O oblíbenosti modelu Fireface 802 svědčí i velký zájem o jeho zrecenzování. Přečíst si tak můžete například recenzi Jindřicha Kravaříka pro časopis Pixel nebo také novější recenzi Ladislava Zuzjaka z časopisu Muzikus.
Fireface UFX II
2017 – doposud. Jedná se o vylepšenou verzi UFX, vylepšeny byly především parametry převodníků, možnosti interního USB rekordéru a přidána rozšířitelnost o dálkové ovládání ARC USB; digitálně řízené preampy; barevný LCD displej; TotalMix FX s DSP efekty; možnost přímého záznamu na USB disk bez použití počítače; bylo odstaněno rozhraní FireWire, zůstává pouze USB 2.0.
Fireface UFX+
2017 – doposud. Vlajková loď a nejvybavenější model RME. Jedná se v podstatě o totožné rozhraní jako je UFX II, ovšem navíc disponuje rozhraním USB 3.0 a Thunderbolt pro PC/MAC a multikanaálovým digitálním rozhraním MADI. Celkový počet kanálů UFX+ je tedy úctyhodných 94in/out.
Čím vyniká Fireface?
Nemusí být vždy úplně jednoduché vybrat si to správné audio rozhraní do studia. Proč se rozhodnout mezi velkým množstvím konkurenčních produktů právě pro Fireface?
- Vysoká spolehlivost ovladačů, časté aktualizace a výborná péče vývojářů v RME. Dodnes jsou vydávány nové ovladače a aktualizace pro produkty, které byly uvedeny na trh už v roce 2001! Před rokem uvolnila firma RME druhou generaci ovladačů a software TotalMix FX se spoustou nových funkcí s podporou všech produktů, které jsou aktuálně na trhu, tedy i 13 let starých! To je naprosto unikátní přístup RME ke svým uživatelům.
- RME je jediný výrobce audio rozhraní, který pro přenos audia po USB a FireWire používá vlastní systém X-Core, nikoli nakoupenou technologii jiných výrobců. Výsledkem je dokonalá optimalizace USB a FireWire pro přenos audia, což se odráží na spolehlivosti a nízké latenci.
- Nejpropracovanější software pro monitoring s nízkou latencí a použití DSP efektů – TotalMix FX. Žádný výrobce nenabízí takovou flexibilitu a tolik funkcí pro monitoring, jako právě RME ve svém TotalMix FX.
- Pokročilé technologie pro nadstandartní kvalitu a využitelnost zařízení. Steady Clock – vnitřní digitální hodiny s redukcí chyb konverze zajišťuje přesnou a bezchybnou konverzi každého samplu. ICC – udrží zařízení v bezchybném chodu i při výpadku externí synchronizace. DIGI Check – kompletní sada software pro měření, testování a analýzu signálů včetně jednoduchého multitrack rekordéru.
- Class Compliant Mode – zařízení funguje v základním módu i bez instalace ovladačů a lze je použít jako audio rozhraní pro iPad.
- Dlouhá živostnost zařízení - nové ovladače jsou vydávány i více než 10 let od uvedení produktu na trh. Nemusíte se tedy bát, že byste za 3-5 let museli kupovat nové audio rozhraní jako u některých konkurenčních značek
- Rychlé reakce programátorů na objevené chyby v software / firmware. Není výjimkou, že nový ovladač či firmware je k dispozici ještě tentýž den, kdy byl chyba nahlášena technikům v RME!
O pravdivosti výše uvedených argumentů se již přesvědčila široká řada našich klientů, kteří audio rozhraní RME používají:
- Dalibor Cidlinský - přední český producent, který pracoval na deskách Jaromíra Nohavici, Xindla X, Tomáše Kluse, Daniela Landy, Pavla Šporcla a mnoha dalších...
- Boris Carloff - úspěšný český producent, zpěvák a studiový inženýr, v jehož studiu vznikaly desky Davida Kollera, Miro Žbirky, Jana P. Muchowa a také kapel Kryštof, MidiLidi, Charlie Straight, Airfare a mnoha dalších.
- Ne a Ne Records - nahrávací studio Václava Neckáře
- David Hysek – přední český zvukař působící v UK
- Petr Sýs - majitel významné české zvukařské a ozvučovací společnosti Professional Sound
- The Tap Tap - Úspěšná kapela studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu
- Philip TBC - DJ a dnb producent
Díky své spolehlivosti a kvalitě jsou produkty značky RME součástí i mnoha rádiových stanic, školních studií i multimediálních instalací:
- Český rozhlas
- Radio United Services
- JAMU Brno
- ŠKODA AUTO a.s.
Na produkty značky RME spoléhá také například zvukový tým úspěšného muzikálu Děti ráje.
Kde koupit RME Fireface? | |||
Chcete se dozvědět více?
Milan Včelař
Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.
Kontaktovat jej můžete na rme@disk.cz