Horní řada zobrazuje vstupní kanály. Jakýkoliv signál připojený k analogovému nebo digitálnímu vstupu je zobrazen právě zde. Měřiče úrovně (metery) měří „pre fader“ (před faderem), je zde tedy měřen čistý signál na vstupu. Mějte na paměti, že ovládací fadery v této řadě nemají žádný vliv na úroveň signálu, vstupujícího do nahrávacího software. Tyto fadery pouze ovládají úroveň signálů, posílaných přímo ze vstupu na výstup (direct monitoring, neboli přímý monitoring).
Na horním okraji faderu najdete tlačítka MUTE a SOLO. Při jejich použití se ujistěte, že jsou aktivní tlačítka MUTE a SOLO na hlavním (master) faderu na pravé straně TotalMixu. Nad těmito tlačítky je ovladač panorámy L-R (umístění signálu doleva či doprava ve stereu). Na spodním okraji je numerický měřič vstupního signálů.
Klikněte na ikonu Tool na kanále pro přístup do podrobnějšího nastavení Options. Nahoře je tlačítko Stereo, umožňující změnu konfigurace kanálu na mono nebo stereo. Dole je ovládání úrovně, kterým lze upravit citlivost analogových vstupů, je-li to třeba. Dále je zde ovladač stereo šířky a dole je FX send pro efektové sběrnice reverb a delay. Tlačítko MS Processing umožňuje reálný stereo monitoring při technice snímání mid/side , zatímco probíhá nahrávání mid/side do recording softwaru. (Více o technologii mid/side se dozvíte v mnoha článcích na internetu nebo v odborných knihách a časopisech). Na dolním okraji najdete přepínače na otočení fáze pro levý a pravý kanál.
Vstupní kanály, které jsou osazeny mikrofonním předzesilovačem, mají některé ovládací prvky navíc. Je to zapnutí fantomového napájení 48V pro mikrofony a ovládání vstupního zisku (gain). Tlačítko INST přepíná kanál do vysokoimpedančího nástrojového módu (Hi-Z) pro použití například s kytarou nebo baskytarou.
Prozkoumejte všechny díly seriálu "Používáme TotalMix FX"
Prostřední řada faderů představuje softwarové výstupy. Jsou to vlastně virtuální signály, jdoucí z výstupu DAW software nebo jiného zvukového software (např. přehrávač multimédií apod.). Ovládacích prvků na těchto kanálech je méně, všechny přítomné se však shodují s těmi, které jsme si už popsali u vstupních faderů.
Nejnižší řada faderů představuje fyzické výstupy vašeho RME hardware. Zde jsou některé dosud nepopsané ovládací prvky. Je zde tlačítko Talkback, které vám umožní přiřadit výstupní kanál, do kterého bude posílán signál Talkback (dorozumívání režie – nahrávací místnost), je-li Talkback aktivován. Je zde také Loopback tlačítko, které pošle signál, vycházející ze software zpět do TotalMixu jako vstup. To umožňuje např. nahrávat submixy z DAW, pořizovat záznamy zvuku z internetových rádií, Youtube apod. V neposlední řadě je tímto způsobem možné nasměrovat výstup z jednoho software do vstupu druhého software.
Tlačíta SOLO zde nenajdete, místo nich jsou zde tlačítka CUE ve spodní řadě. Klinutím na CUE pošlete signál přímo do MAIN výstupů, což vám umožní monitorovat jakýkoliv výstupní kanál na vašich hlavních monitorech. Chcete-li místo do MAIN posílat tyto CUE signály do sluchátkového výstupu, můžete nastavení změnit pomocí tlačítka ASSIGN jehož použití jsme probírali v první části seriálu.
A nakonec opět video, kde je vše názorně zobrazeno. V příští části si popíšeme směrování (routing) signálů mezi vstupy a výstupy.
Aplikace TotalMix FX je dodávána ke všem zvukovým kartám značky RME. Prohlédněte si přehledné srovnání externích audio rozhraní RME řady Fireface a Babyface nebo si přečtěte více o kompletní řadě zvukových karet Fireface, včetně malé exkurze do jeji bohaté historie. Všechny články o produktech značky RME najdete zde.
Chcete se dozvědět více?
Milan Včelař
Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionání mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.
Kontaktovat jej můžete na rme@disk.cz