logo Disk

Používáme RME TotalMix FX (5. díl) Práce s okny Mixer a Matrix

Pátý díl série o používání aplikace TotalMix FX se věnuje práci s okny. Detailně se přřitom zaměřuje především na okno Matrix. Ukážeme si, kde je najdete, popíšeme si jak vypadá, jakým způsobem je možné jej využít a při jakých příležitostech vám může být nápomocný.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
DISK | 2. listopadu 2016

TotalMix FX nabízí dva módy zobrazení. Mixer, který je nastaven jako výchozí a Matrix, do kterého se lze přepnout pomocí menu Function v horní části okna. Alternativně lze pro aktivaci módu Matrix přepnout pomocí klávesové zkratky X a zpět do Mixeru M. Okno Mixer již známe, pojďme se podívat blíže na okno Matrix.

Matrix zobrazuje přesnou kopii směrování kanálu jako Mixer, ale jiným způsobem – formou tabulky. Spodní řádek Mixeru, hardwarové výstupy, jsou zde zobrazeny jako sloupec tabulky. Horní řádek Mixeru, hardwarové vstupy, jsou v Matrixu zobrazeny jako řádky v horní polovině tabulky a konečně softwarové výstupy jsou zobrazeny jako řádky v dolní polovině tabulky. Matrix je ideální především pro rychlý přehled o stavu propojení kanálů a také jako nástroj pro jejich rychlé a snadné propojení.

Prozkoumejte všechny díly seriálu "Používáme TotalMix FX"

Pro vytvoření propojení vstupu a výstupu stačí pouze kliknout na odpovídající buňku tabulky, která leží na průsečíku příslušného vstupu a výstupu. Hráli jste v mládí ve škole lodě? Tak tohle zvládnete taky…Například: pro nasměrování vstupu 1 do sluchátkového výstupu klikněte na buňku, kterou protíná sloupec Input 1 a řádek Phones. Nyní se přepněte do Mixeru a uvidíte, že stejné propojení bylo vytvořeno i zde.

Máte-li k počítači připojeno více než jedno audio rozhraní RME, pak každé bude mít svůj vlastní Matrix a Mixer. Přepínat mezi nimi můžete v pravém horním okně. Na videu vidíte připojená rozhraní Fireface UFX a Babyface. Alternativně lze také otevřít nové okno a vidět tak obě zařízení současně – eventuálně i každé na jiném monitoru.

Na závěr opět video. V příští části se vrátíme do prostředí Mixeru a půjdeme trochu více do hloubky.

Zvukové karty RMEAplikace TotalMix FX je dodávána ke všem zvukovým kartám značky RME. Prohlédněte si přehledné srovnání externích audio rozhraní RME řady Fireface a Babyface nebo si přečtěte více o kompletní řadě zvukových karet Fireface, včetně malé exkurze do jeji bohaté historie. Všechny články o produktech značky RME najdete zde.

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na rme@disk.cz 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře