logo Disk

Streamuju, streamuješ, streamujeme! Video streaming ve vzdělání, zábavě, komunitách a práci

V době nouzového stavu, kdy se společenský život tak jak ho známe zastavil, vyvstala potřeba vzájemné vzdálené komunikace. Ať už z důvodů pracovních, společenských, vzdělávání, či nutnosti udržet vzájemnou informovanost nezávislou na masových médiích. Video streaming je jedním z řešení, který tento problém řeší a zažívá nyní velký boom.

Ing. Petr Krkavec | 23. března 2020

(nabídka sad aktualizována v článku 6.4.2021)

Člověk sám o sobě je tvor společenský, tak v době izolace nastupují nové technologie, aby pomohly tuto nedobrovoulnou izolaci překlenout. Rozhodli jsme se s vámi podělit o pár postřehů na toto téma a také jako firma, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá jsme připravili pár technických řešení na různých úrovních, která vám pomůžou tyto nové technologie využívat a aktivně se tak zapojit do nové formy komunikace a prezentace ve virtuálním prostoru.

Oblast pracovní komunikace a vzdálené výuky

Zde se naplno uplatnila řada aplikací jako Skype, Hangout, Zoom, Microsoft Teams, Cisco Webex nebo například méně známý ale zajímavý Lifesize. Všechny tyto aplikace jsou převážně určené pro komunikaci menších teamů a jsou vhodné pro privátní účely, kde komunikujete s omezenou předem zaregistrovanou skupinou uživatelů. Pro firmy a školy ideální způsob jak rychle naskočit na vzdálenou komunikaci. Postačí vám k tomu laptop s webovou kamerou, tablet, nebo chytrý mobilní telefon a pak registrace členů vašeho teamu v některé z výše uvedených aplikací.

Oblast zábavy, komunitní komunikace 

V této oblasti jsou dnes dvě jasné celosvětově dominující platformy, a to sociální sítě Facebook a Youtube, které live streaming videa podporují a jsou schopné šířit ho jak v online, tak offline režimu velkému počtu diváků. Navíc skrze komentáře ke streamovanému videu, umožňují tyto platformy vysílateli interaktivně reagovat na zprávy od diváků. Toto je ideální způsob jak oslovit velkou cílovou skupinu s vaším streamem a být s ní v interaktivním kontaktu. Zvláště v době, kdy celosvětově sedí doma jedna miliarda lidí, která nemá co dělat a hledá na sociálních sítích obsah, který by je zaujal. Této příležitosti se jak celosvětově, tak i v České republice chopilo již mnoho kreativních divadelníků, hudebníků a producentů, kteří tento způsob komunikace začali prakticky využívat. A to na různých kvalitativních úrovních od streamingu přes chytrý telefon až po profesionální multikamerovou produkci. 

Zde je pár příkladů a odkazů na interprety, nebo projekty:

Honza Křížek z jeho domácího studia

Martin Šafařík z obýváku v karanténě z uzavřeného Uničova

Ewa Farna live stream #shudboujsmespolu

Richie Castellano z New Yorku - Multikamera Rock One man Show

Projekt Nechoď ven, live koncerty z klubu U Staré paní

Live streaming koncertů z Lucerna Music baru

Většinou se jedná o streaming, který divák může shlédnout zdarma, eventuelně může dobrovolně přispět skrze platební bránu. Peníze se tak dostanou přímo k interpretovi, nebo producentovi. V některých případech pak jsou takto získané prostředky věnovány na charitativní účely.

Oblast firemní komunikace se zákazníky

V oblasti komunikace firem se svými klienty a zákazníky zvláště v době, kdy se ruší výstavy a veletrhy, video streaming zaujímá důležitou roli v komunikaci. Důkazem toho je příprava některých firem na svůj internetový TV kanál, kde budou uvádět a ohlašovat svoje nové produkty a služby. Webináře, kde učí klienty jak pracovat s jejich produkty a rozumět dané problematice. Jednou z takových ukázek je například firma Newtek, která namísto prezentace na veletrhu NAB v Las Vegas (který byl zrušen) oznámila, že spustí od 19 dubna svůj internetový TV kanál, kde skrze stream představí svoje novinky a bude mít také několik odborných webinářů pro svoje zákazníky a veřejnost. Podobné prohlášení zveřejnilo již několik dalších firem, které měly na zrušeném veletrhu vystavovat.

Možná technická řešení pro video streaming

Jak jsme v úvodu článku zmínili, tak zde vám přinášíme odkazy na technická řešení, které vám pomůžou realizovat video streaming pro různé výše popsané účely. Jedná se o vzorové sestavy nyvržené v různých cenových a kvalitativních úrovních, s přihlédnutím na různou technickou zdatnost obsluhy.

Start stream set

Základní sestava ke streamování pro všechny, kteří chtějí kvalitně živě publikovat prostřednictvím streamovaného videa nebo se účastnit videokonferencí.

Stream set DUO

Základní sestava ke streamování pro dva aktéry s křišťálově čistým zvukem, živě na streamu nebo v koferencích - podobně jako u start stream setu.

Reporter stream set

Jednokamerová reportážní sestava pro živé streamované přenosy z exteriéru. Umožňuje velmi pohotově produkovat živé přenosy odkudkoliv včetně kvalitního záznamu.

Církevní TV set

Sestava produktů pro živý streamovaný přenos bohoslužeb a jiných komunitních událostí, kterých se takto může nepřímo zůčastnit široké spektrum diváků.

Výukový stream set

Sestava produktů pro vzdálenou výuku, školení, přednášky, webináře, školící videa apod.

Live show set

Sestava produktů pro živé multikamerové streamování z koncertů, divadelních představení, takshow a jiných performancí

Music Club TV set

Sestava produktů pro živé multikamerové streamování z koncertů, divadelních představení, takshow a jiných performancí s monitoringem obrazu a zvuku a ovládáním kamer - všechny klíčové komponenty, co potřebujete.

Music Club TV set rozšířený

Analog + IP řešení v jednom - Sestava produktů pro živé multikamerové streamování z koncertů, divadelních představení, takshow a jiných performancí s monitoringem obrazu a zvuku a ovládáním kamer - všechny klíčové komponenty, co potřebujete pro střih, efekty streaming a zálohování na několik platforem najednou.

Firemní TV set

Sestava produktů pro živé multikamerové streamování produktových videí, prezentaci sortimentu, teleshoping, workshopy a další marketingovou komunikaci na sociálních, nebo korporátních sítích.

Akutální výpis setů s cenami naleznete na eshopu

odkaz na katalog streamovacích sad

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře