logo Disk

Točíme video: kdy mikrofon lavalier a kdy shotgun

Video mikrofony shotgun a lavalier jsou technicky určeny pro jiný způsob nahrávání zvuku.  Pokud je použijeme správně, získáme kvalitní zvuk k videu. Pokud ne, můžeme se zhrozit, co jsme to natočili. A postprodukce už příliš nepomůže.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 26. února 2022

Chci mít krásný obraz a jemu odpovídající zvuk

Základem filmu či videa, ať uměleckého tak dokumentárního je soulad mezi kvalitním obrazem a kvalitním zvukem. Zkušené hlavy dokonce tvrdí, že špatný zvuk diváka ještě více rozčiluje než ne zcela kvalitní obraz.

Aby byly film, reportáž, živý přenos ad. věrohodné, měly by mít zvuk zaznamenaný přímo "na place“. Ať už se bude točit vevnitř v interiéru nebo venku v exteriéru. Zkrátka divák v mateřštině během chvilky pozná, že byl nevhodně použit overvoicing (dabování) a že je „takovádle“ detektivka nějak podivně lopotná. A pokud máme zaznamenat lidský hlas kvalitně tady a právě teď, není čas na rozmýšlení se a musíme použít odpovídající typ video mikrofonu.

Probůh, vždyť mu není pořádně rozumět!

Štáb natáčí scénu v autentickém prostředí rachotící fabriky. Zvukař se rozhodl nasadit herci na lem košile mikrofon typu lavalier. Filmový hrdina je navíc čelem obrácen k dunícím mašinám a občas pohne hlavou ze strany na stranu. Pán od zvuku se sluchátky na uších nad tím mávne rukou: ekvalizér je všemocný nástroj a snad mi tady pomůže. V postprodukci ale zjišťuje, že budovatelské soustruhy nenávratně zamaskovaly polovinu replik. „Ký to ďas!“

Anebo točíme scénu v mírné roklině, kdy z levé stráně až na pravou dohání Toník Marii a vyznává jí něžná slova lásky. „Mistr“ zvuku se rozhodl pro mikrofon typu shotgun a zapíchl jej doprostřed voňavého údolíčka. V postprodukci zjišťuje, že co bylo hodně vlevo i vpravo od mikrofonu je nějak nesrozumitelné, tiché a zašuměné. „Čerte, co teď?“

Při natáčení jednodušší i složitější scény je dobré mít v záloze více typů video mikrofonů.

Různé filmové situace si žádají různé mikrofony

Zkrátka různý prostor s různými prostorovými (ambientními) ruchy a šumy a s různě rozestavěnými herci si žádají specifický přístup. Speciální typy mikrofonů, u kterých hrají klíčovou roli dva zásadní parametry: směrovost a citlivost. A počítejme navíc s tím, že když použijeme více mikrofonů v určitém prostorovém uspořádání, architekturu zvuku bychom už ve stereu nebo surroundu měli zachovat. Budeme-li během mixu na stereo ose nebo třeba na osách nacházejících se v systémech 5.1 či 7.1 přesouvat pozice mikrofonu jinak, než byly umístěny při natáčení, vznikne řada parazitních jevů. Především fázové posuvy, které mohou vymazat důležité složky v barvě, anebo dokonce i signál sám!

Znáte základní rozdíly mezi video mikrofonem typu shotgun a lavalier?

Podívejme se dnes na dva nejpoužívanější typy mikrofonů. Jsou jimi klopový lavalier a na tyči umístěný shotgun neboli „puškový“ mikrofon.

Hlavní rozdíly mezi nimi nejsou jen ve velikosti a tím, kam je umisťujeme, ale již ve dvou zmíněných vlastnostech: směrovosti, citlivosti a k nim přidružené a důležité kmitočtové charakteristice. Na základě svých vlastností je potom každý z mikrofonů vhodnější pro jinou filmovou situaci.

Mikrofon typu shotgun je často používán v exteriéru k zachycení co nejkonkrétnějšího zvuku z prostoru.

Úzce směrový i více citlivý mikrofon shotgun

Shotgun, puška dostal jméno podle svého dlouhého tvaru a také podle toho, že jej zaměřujeme na zdroj, který natáčíme. Kvůli tomu máme k dispozici tyč i nosiče mikrofonu.

Jde vlastně o mikrofon tzv. vyšších řádu, kde je omezena intenzita zvuku přicházející z boku (až o 20–30 dB) a tím pádem se dokáže mikrofon typu shotgun zaměřit na kruhový výsek zvuku přicházejícího zepředu.

Pozn. „Vymazání“ zvuku přicházejícího z boku je docíleno dlouhou kapslí s komůrkami po bocích. Zvuk, který přichází z boků, se v labyrintu komůrek zpozdí a v protifázi vyruší. Čím je mikrofon typu shotgun delší (až nad půl metru), tím užší směrovost (směrový lalok) bude mít.

Mikrofon shotgun má velmi úzkou (super kardioidní) směrovou charakteristiku.

Protože shotgun „vyzobne“ jen kousek předního zvukového obrazu, potřebuje tento detail patřičně zesílit. Proto bývá u shotgunu elektronickou cestou zesílena jeho citlivost. Často ale tento mikrofon obsahuje i funkci Pad, jenž umožňuje hladinu citlivosti snížit.

Tip: Mikrofon typu shotgun je vhodný pro izolování lidského hlasu od méně žádoucího okolního prostředí, od kterého by měl mít hlas dostatečný dynamický odstup. Potřebujeme však navíc člověka nosícího a zaměřujícího mikrofon „pušku“.

Daní za úzkou směrovost je nevyvážená kmitočtová charakteristika. Shotgun přidává ve vyšších středech a výškách. Není hutný.

Rode NTG8 je 559 mm dlouhý.

Všesměrový a méně citlivý lavalier

Lavalier, klopák obdržel svůj název od toho, že se často připevňuje na klopu košile či saka. Může být i umístěn na jiných či v jiných částech šatstva než na klopě (kravatě, límci, pod tričkem, košilí, svetrem, pod kšiltem čepice). Dokonce ve vousech či vlasech.

Co do směrovosti, jde o tzv. kouli, všesměrový mikrofon. Počítá se s tím, že bude umístěn blízko úst a ústa se mohou i otáčet (do určitého úhlu to nevadí, ale při jeho překročení je změna v barvě znát – intenzita ta dorovnat jde, barva daleko tížeji).

Mikrofon typu lavalier umisťujeme na klopu košile.

Pozn. Důležitou složkou lavalieru bývá uchycení: klipsny, spony a další připevňovací zařízení a také barva pěnového popfiltru. Tak aby šla kombinovat s nejrůznějšími barvami oblečení.

Aby bylo zabráněno přenášení ťukanců a dotyků ze šatů i z těla na konstrukci lavalieru, musí být mikrofon dostatečně mechanicky odizolován. A také i méně citlivý. Díky menší citlivosti má proti mikrofonu typu shotgun zastřenější zvuk.

Mikrofon lavalier má velmi všesměrovou charakteristiku.

Tip: Lavalier s bezdrátovým setem se hodí pro situace, kdy se bude spíkr či herec pohybovat po scéně, ale my chceme stále kontaktně a vyrovnaně zaznamenat jeho hlas. Stačí jej nasadit na herce a je vystaráno. Jde vlastně o prostorový nesoulad i fikci – hlas má v různých vzdálenostech od kamery stále stejnou barvu i hlasitost. Divák si kvůli přebujelému dabingu na tento neduh docela zvykl.

Díky všesměrové charakteristice má lavalier kmitočtovou charakteristiku poměrně vyrovnanou. Nechybí mu ani spodní středy či basy.

Klopák Rode smartLav+ je nenápadný a můžeme sladit jeho pop filtr s barvou saka.

Kombinujeme lavalier se shotgunem

Samozřejmě, že můžeme kombinovat mikrofony typu lavalier a shotgun a to nejen spolu. Jde to i s dalšími video mikrofony, jako je např. stereo mikrofon XY určený k ambientnímu záznamu panorama (tedy zvukové šíře celého obrazu).

V takovém případě je třeba ohlídat si už při nahrávání fázová zpoždění i to, nakolik bude zamazání výsledného mixu hřebenovými filtry žádoucí a věrné obrazové scéně a nakolik už nepěkné. A taky pamatovat ve shodě se scénářem na to, že kamera plánuje pohyby (ať tilt/svisle či panorama/vodorovně), přibližování či vzdalování (zoom) nebo i změnu ohniska (zaostřování). To vše se může projevit v časově proměnných poměrech jednotlivých mikrofonů začleněných do zvukové architektury. Ta by měla být shodná s obrazem.

Watson Wu patří mezi legendy světového sound designu a ví, jaký mikrofon má použít pro zaznamenání jakého zvuku.

Přečtěte si také:

Perfektní hlas moderátora před kamerou: hendka, Shotgun a BoomPole

Víte jak správně nahrát hlas moderátora před kamerou? Jaké existují mikrofony, kam je umístit a na jakém místě získáte jaký signál? Vše se dá řešit, ale vždy je dobré být připraven…

Perfektní hlas moderátora před kamerou: vzdálenost mikrofonu od úst

Má hlas jinou barvu, když jej točíme z pár centimetrů, a jinou ze vzdálenosti několika metrů? Nebudou zblízka příliš slyšet "prskance " a "mlaskance"? A z větší vzdálenosti zase mí…

Ahoj, jsem LAVALIER GO: nový bezva parťák setu WIRELESS GO

Představujeme Vám nejnovější přírůstek do řady video mikrofonů RØDE: Lavalier GO. Je to vlastně tak trochu bratříček bezdrátového zařízení WIRELESS GO. A co tahle silná "GO dvojka"…

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře