logo Disk

Vybíráme poslechové monitory: mix hudby na sluchátkách ano či ne? Potřebuji vůbec poslechové monitory?

Neušetřím tím, že budu míchat jen na sluchátka? Vždyť je tam zvuk mnohem čitelnější, detailnější a vlastně i pocitově silnější? Ale na reprobendnách už to tak pak nezní. Proč?

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 1. října 2018

Abychom si vysvětlili, jaký je rozdíl mezi poslechem přes sluchátka a poslechové monitory, musíme kratičko probrat binaurální slyšeni. O co jde?

Co je binaurální slyšení?

Máme dvě uši, kterými jednoduše řečeno přijímáme signály z různých stran. Podle fázového posunu signálu dokážeme poznat, ze kterého směru k nám zvuk přichází. Máme-li jej přímo před nosem, dojde na obě uši ve stejný okamžik, stejně hlasitý a stejně barevný. Zní-li signál více zprava, na levé ucho dojde později, bude tišší a díky odstínění hlavy bude temnější.

Porovnáváním kvality signálu v levém a pravém uchu tak dokážeme signál vyzařovaný z jednoho místa prozkoumat mnohem detailněji. Jestliže jsou pak nástroje v okolí naší hlavy správně rozestřeny, tvoří v poslechovém poli posluchače jedinečné a krásné mixtury.

V editačním programu PreSonus Studio One je šíře stereo báze měřena standardně procenty (L59, R65).

Zóny ve stereu

Elektronický systém díky dvěma reprobednám nebo dvěma „peckám“ sluchátek dokáže vytvořit iluzi předního stereo půlkruhu. Zvukaři tento prostor dělí v procentech, na mixpultech i v editačních programech tak najdete stereo bázi se středem C a stupnicí 100% doprava a 100% doleva.

Tip1: Které pásmo ve stereu vnímáme nejčitelněji? Je to střed, tedy přímo před nosem posluchače a blízké okolí středu (např. 35% doprava a doleva). Signál přicházející na obě uši v téměř stejném čase se v našich hlavách sčítá do vyšší hlasitosti.

Tip2: Která pásma v rámci sterea vnímáme nejméně čitelně? Jsou to okraje stereo báze, tzv. periférie, tedy nadoraz 100% doprava i doleva. Jestliže je někdo mírně nebo i silně nedoslýchavý, disponuje pouze touto jedinou periferií. Lékařské výzkumy pak dokladují, že při diktátu zapíše až o 27% slov méně, než kdy mu naslouchadlem vstupní úroveň obou uší vyrovnáme.

Jak fungují monitory v místnosti: odrazy a módy, fázová zpoždění

Poslechové monitory na rozdíl od sluchátek využívají celého prostoru v místnosti. I když je poslechová místnost předpisově zatlumená, přece jen je žádoucí, aby určitou měrou signál odrážela. Ten se potom díky odrazům rovnoměrněji po místnosti rozloží. Zvuk z reproduktorů tak mírně změkne a díky kratičkým fázím nabydou např. krátké perkusivní zvuky delšího trvání – lepší přehlednosti v čase.

ARC System 2.5 od IK Multimedia vám pomůže zkorigovat nežádoucí jevy ve zvuku místnosti .

V místnosti se i větší měrou zvláště na poslech z větší dálky projevují tzv. módy – některý pokoj např. posiluje více nižší středy. Obvykle jdou v místnosti slyšet i hluky a šumy z okolí, které snižují brilanci původního signálu.

Tip3: Seřiďte si pár audio monitorů, a to jak jejich hlasitost (či intenzitu), tak jejich frekvenční charakteristiku, (aby hrály shodně v basech, středech i výškách).

Tip4: Při akustických úpravách pamatujte na to, že absorbéry zvuk pohlcují, obvykle se umisťují po bocích a na strop, a difuzéry zvuk rozptylují, obvykle se zavěšují za posluchače naproti reprobeden.

Difuzery jsou určeny pro rozptyl zvukové energie.

Jak fungují sluchátka: minimalizace odrazů, zmenšení „místnosti“

Díky těsné vzdálenosti sluchátkových reproduktorů od uší se téměř neprojevují odrazy. Signál je mnohem sušší, brilantnější a pronikavý. Náušníky sluchátek výrazně odtlumí okolní ruchy, vznikne tak vyšší odstup užitečného signálu od šumu. Na sluchátkách pak slyšíme každý detail.

Signál v sluchátkách díky krátké dráze k uším nestačí co do energie tolik vychladnout. Naopak vzduch v místnosti působí na signál vyzářený z reproduktoru jako kompresor – ubere mu energii, mírně stlačí dynamické rozdíly mezi minimy a maximy i změní barvu. Sluchátka tolik barvu ani sílu nemění.

A v tom může být zakopaný pes. Co krásně slyšíme na sluchátkách, se v monitorech změnou barvy ztrácí. Anebo naopak, kratičké perkusivní zvuky, které místnost díky odrazům prodlouží, nemusí být v suchých sluchátkách tolik čitelné.

Studiová sluchátka KRK KNS 8400 jsou uzavřená - nepropouštějí žádný zvuk ven.

A protože hledáme kompromis, potřebujeme přizpůsobit poslech nejrůznějším zařízením. Problém spočívá v tom, že když na sluchátka nebo rychlé monitory vše dobře slyšíme, dál se nám nic nechce zkoumat a s přirozenou leností mávneme rukou, že je vše v cajku. Až je vylisováno a na jiná zařízení mix vůbec nehraje, my si „pozdě bycha honiti“ trháme vlasy, že jsme měli přece jen zvuk ještě rozšířit více do basů nebo jej dozvukem maličko prodloužit. Poslouchat na sluchátkách i více monitorech je zvukařova morální povinnost!

Tip5: Co uslyšíte ve sluchátkách 100% vlevo nebo 100% vpravo zřetelně, nemusíte stejně slyšet na monitorech. Proč? Hlava dokonale protější sluchátko/bázi odstíní, audio monitory ne. A navíc do ucha putuje protější báze v podobě odrazů od stěn.

Proč mají poslechové monitory kultivovanější basy než sluchátka?

Souvisí to s délkou vlny. Basové vlny jsou dlouhé, např. komorní malé a +- 1,5 metrů a subkontra A +- 12 metrů. Objemnější místnosti dlouhou vlnu kultivovaněji vykreslí a navíc zastřou proximity efekt (s bližší vzdáleností narůstá síla basů).

Set AV32.1 od M-Audia vyniká díky subwooferu plnými a pevnými basy. 

Slyšíme každým uchem stejně?

Kdo po sobě své mixy pečlivě kontroluje nebo byl na audio geometrii, ví, že rozdíly se vždy najdou. Stejně jako u očí. Co s tím?

Tip6: Vím, že slyším každým uchem jinak, co mám dělat? Kontrolovat "měřáky" a také přehazovat stereo báze. Chvíli poslouchat konfiguraci levá-pravá a chvíli zase pravá-levá. Ale finál rendrovat v tradičním levá-pravá. Ač se to nezdá, praváci stereo organizaci připravenou podvědomě pravákem ocení. Stejně jako to funguje v tenise nebo u šoférů.

Poznej víc: Event Opal jsou velmi vyhledávané v dobrých studiích. Díky tomu, že basový reproduktor zabírá rozsah od 30 Hz do 10 kHz a výškový reproduktor – ULD1 je vyroben z ultra lehkého a tuhého berylia v kombinaci s mědí, a tím je zárukou brilantních výšek.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře