1. Za jakou cenu?
Málokdo má peníze nazmar, a tak hledáme a šetříme. Proč by ne? Neuberu ale šetřením na kvalitě nahrávky? A jak moc? Půjde s mikrofony střední třídy smíchat později kvalitní mix?
Článek „Jak vybrat správný mikrofon do studia. Potřebuji drahý?“ obsahuje konkrétní rady, abyste s mikrofony střední třídy dosáhli záznamu, že při kombinaci více stop už nenajdete podstatný rozdíl (anebo zanedbatelný) proti mikrofonům z kategorie výše. Dozvíte se, jaké existují cenové hladiny, jak je důležité zatlumení místnosti, co je SNR (Signal Noise Ratio), co vlastní šum, jak vám pomůže správné nasměrování mikrofonů i vzdálenost mikrofonu od zdroje.
2. Směrová charakteristika
Směrová charakteristika je jedním z nejdůležitějších parametrů mikrofonu. Jste si jisti, že znáte všechny typy směrových charakteristik a hlavně, kdy kterou charakteristiku použít? Na jaký nástroj nebo hudební těleso?
Rady a tipy "Jak vybrat správný mikrofon do studia. Jakou směrovou charakteristiku?" Vám prozradí, jak směrovost mikrofonu vytváříme mechanicky i elektricky, naučíte se číst polární graf, poznáte, jak se která směrovost projevuje ve spektru/barvě signálu, naučíte se, co je koule, kardioda, subkardioda, super a hyperkardioda, osmička nebo shotgun.
3. Je citlivost důležitá?
Na co se hodí mikrofon s nižší a vyšší citlivostí? Souvisí citlivost mikrofonu se šumem v signálu? V jakých hodnotách se citlivost udává? Jaké hladiny citlivosti známe?
Článek "Jak vybrat správný mikrofon do studia. Potřebuji citlivý?" vám prozradí, které typy mikrofonů mají jakou citlivost a pro jaké nástroje a signály se díky tomu hodí i jak se správně vstupní úroveň nahrávky nastavuje.
4. Velký test 40 mikrofonů
Ve studiu 3bees srovnávali 40 zásadních velkomembránových mikrofonů. V jakém prostoru? Jak je rozestavili? Jak vyrovnávali vstupní úrovně? Jaké nástroje vlastně nahrávali a proč? Jak hodnotili barvu a další parametry mikrofonů?
Přečtěte si článek "Studio 3bees: srovnávali jsme 40 velkomembránových mikrofonů" a poznejte, který „majky“ jsou favoritem zkušených včelek a hlavně díky čemu.
5. Univerzální v domácích studiích
NT jednička patří mezi nejrozšířenější mikrofony v domácích studiích. Nejen, že je cenově dostupný, ale bezesporu kvalitní.
Slovní pojednání "Univerzální mikrofon do studia" s audio ukázkami shrnují vše, co zájemce o akustickém měniči potřebuje vědět: jako má kapsli a odpružení, jak funguje elektronika uvnitř, v jakých variantách a barvách je vyráběn.
Přečtěte si také:
RØDE NT1: Univerzální mikrofon do studia
Mikrofon RODE NT1 je čerstvým přírůstkem do rodiny velmi oblíbených studiových mikrofonů s označením NT1, jejichž historie sahá až na počátek 90. let minulého století. NT1 je ultra…
Pracanti v nahrávacích studiích
Naposledy jsme vám představili 10 elitních vintage mikrofonů – těch, po kterých většina z nás touží, ale pravděpodobně na ně kvůli jejich nedostupnosti jak cenové, tak té fyzické v…
Kde koupit produkty RØDE Microphones
Chcete se dozvědět více?
Pavol Behún
Pavol se dlouhodobě věnuje studiovým mikrofonům a pódiovému vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako dlouholetý kytarista a zkušený producent má k těmto produktům velmi blízko.
Kontaktovat jej můžete na rode@disk.cz.