logo Disk

7 tipů, jak začít s dokumentárním filmem Buďte jedineční a jděte do toho!

Chystáte se natočit dokumentární film?  Zkušená i slavná režisérka Selina Miles vám nabídne svých sedm tipů, jak začít ve světě dokumentárního filmu. Selina je oceňovaná filmařka milující vyprávění lidských příběhů a má co poradit!

Kategorie: Film & Video - VIP
DISK | 10. října 2020

Dokumenty začala Selina natáčet v roce 2016. Sama na Vimeo produkovala sérii s názvem Portrét umělce. Druhý z portrétů byl oceněn v rámci soutěže Staff Pick, série získala celkem přes 150 000 zhlédnutí. To Salinu vedlo k vytvoření šestidílného mini dokumentárního seriálu The Wanderers i jejího prvního celovečerního filmu Martha: obrazového příběhu, dokumentu o ikonické fotografce Martě Cooperové. Ten měl premiéru na filmovém festivalu Tribeca v roce 2019 a vynesl ji vysoké uznání kritiků.

Selina Miles sedí v porotě, která vyhodnocuje soutěž My Rode Reel, do které se hlásí zkušení i začínající filmaři, kteří svůj krátký film natočili i s některým produktem RODE.

Nečekejte na financování od druhých

Každý musí někde začít, ale nečekejte, až vám jen tak někdo dá příležitost. Snadněji se to říká, než udělá a to zejména v ekonomicky obtížných dobách, kterými nyní procházíme - ale leckdy jediným způsobem, jak zahájit projekt, je zvednout kameru a začít natáčet to, co vás zajímá.

Mnohé z nejlepších projektů byly samofinancovány i samo iniciovány. Nebo šlo leckdy o neplacenou spolupráci. Jakmile potenciální spolupracovníci nebo subjekty zjistí, že děláte „projekt z lásky či zanícení“, často rádi skočí na palubu a udělají totéž. Tyto projekty jsou opravdu užitečné, protože vám pomohou nahodit naviják a v budoucnu často povedou k nabídkám placené práce. A pomohou vám vybudovat si své profesní dovednosti bez omezení zakázek.
Pozor, vlastní projekt se liší od práce pro klienta zdarma – to vám nedoporučuji, protože to znehodnocuje vaše odvětví a ztěžuje vám a vašim kolegům získání spravedlivého výdělku v budoucnu!

Malé kamery a malé mikrofony (např. RODE VideoMicro) jsou pro dokumentátní práci v terénu ideální.

Sebevzdělávání a rozhled

Kromě informací o tématu, kterému se věnujete, je sebevzdělávání nejlepším způsobem, jak trávit prostoje mezi projekty – míníme tím sledování filmů, čtení knih a poslech hudby.
Instagram je skvělý nástroj pro inspiraci, ale je opravdu důležité dívat se i dál. Vyvážená inspirace z mnoha zdrojů z vás udělá všestranného filmaře. Při sledování filmů za účelem rozhledu se je snažte aktivně sledovat a místo izolovaného ponoření se do příběhu zvažte, jak účelně zapojit i jiná řemesla.
Můžete také prozkoumat kreativní tvůrce ve vaší lokalitě a poznat je, aby v době, kdy nastane čas najmout si pro projekt štáb, navázané vztahy již existovaly.

Selina Miles a umělec Rone natáčejí Ronovy umělecké nástroje pro sérii ABC 2017 The Wanderers

Pracujte s tím, co máte k dispozici

Vzhledem k tomu, že v dnešní době přicházejí výrobci na trh s novými a novými produkty, je nebezpečné sklouznout k tomu, že budete na prvním místě řešit nejlepší možné vybavení. Jakýkoli profesionální filmař nebo fotograf vám naopak řekne, že zařízení, které používáte, má jen malý dopad na váš film či video.

Oscarové filmy byly natočeny na prosumerových fotoaparátech. Nenechte se chytit do pasti, když se domníváte, že potřebujete ještě lepší fotoaparát. Použijte vhodný nástroj pro danou práci. Správným nástrojem pro práci je často ten, který se už nachází na vaší polici, nebo ten, který si můžete levně půjčit nebo pronajmout.
Kromě toho, nákladná kamera vyšší třídy je často větší, těžkopádnější a vyžaduje více členů posádky a podpory. To znamená, že jste méně manévrovatelní. Moje ideální velikost štábu pro záznam dokumentu jsou čtyři lidé - producent či asistent, DOP, režisér a zvukař. Do jednoho auta nebo taxíku se vejde všichni. Čím méně lidí máte, tím snáze je můžete zapojit a řídit, když točíte v terénu.

Bejrútské nebe nad Portrou, 100 35 mm, Selina Miles

Zvuk přichází jako první!

Pokud jde o zvuk, zajistěte si to nejlepší vybavení, které můžete. Dobrý zvuk udělá pro dokument či film mnohem více, než se na první pohled zdá.  Než je jen jakýsi jeho „povinný podíl“ při zvedání těžkého břemene vašeho příběhu a při ponořování diváka do imaginárního světa, který vytváříte.

Publikum mnohem snadněji odpouští obraz nižší kvality než zvuk nízké kvality, takže si udělejte čas na správné nastavení zvuku a dejte svému zvukaři (nebo sobě, pokud jste jím sami!) dostatek prostoru na pořízení všeho, co je nutné! Později poděkujete sami sobě!

Selina natáčí malíře Mike Gianta v Sydney, 2015

Pokračujte v natáčení!

Všichni trpíme situací „get-home-itis“ - pocitem únavy na konci dne, když už toho máme dost a chceme jít domů. Zkuste se nad únavu povznést. Mohou nastat dny a situace, kdy budete zcela přesvědčeni, že to, co se před kamerou děje, už není pro váš film prospěšné a vůbec se ho netýká. Ale právě tyto záběry se později mohou stát klíčovým momentem v příběhu a ouha, vy to zjistíte až v postprodukci během editace!

Když jste venku v terénu a myslíte si, že už máte hromadu materiálu, je snadné „zaslepit sám sebe“. Až později bědujete, že jste nenatočili dost záběrů. Prostě tedy věřte a toče dál. Když se ocitám v situaci, že je těžké, abych motivoval sám sebe, snažím se dát si dosažitelný cíl: například jen pořídit 10 až 15 záběrů, každý ze širokého úhlu, střední a blízké vzdálenosti a ujistit se, že každý záběr je dlouhý nejméně 20 sekund. To je 15 minut materiálu, který může být později zásadní.

Selina s létajícím dronem v Tasmanii, 2017 

Neberte přepisování scénáře jako vašeho nepřítele!

Zvykněte si na „papírové úpravy“ předtím, než začnete stříhat.  Příběh na papíru je procesem jak vylepšit dialog, jak se rozhodnout pro správné akce, komentáře i osnovu každé scény, a to právě ve scénáři předtím, než začnete editovat.  Ze začátku to může být nepříjemné nebo zdlouhavé, protože se ocitáte mimo vaši zónu pohodlí, ale zaručuji vám, že se nakonec naučíte tento proces milovat.

První věcí, kterou si na práci na papíře zamilujete, je to, že je mnohem rychlejší a efektivnější než kdybyste svůj příběh stavěli až v editačním programu. Za 10 minut si můžete přečíst hodinový dialog. To vám umožní soustředit se na podstatu děje a příběhu, aniž by vás rozptylovaly drobné problémy, jako jsou roztřesené záběry nebo díry ve vizuálu.

Přečtěte si také:

Perfektní hlas moderátora před kamerou: hendka, Shotgun a BoomPole

Víte jak správně nahrát hlas moderátora před kamerou? Jaké existují mikrofony, kam je umístit a na jakém místě získáte jaký signál? Vše se dá řešit, ale vždy je dobré být připraven…

5 tipů jak kreativně používat bezdrátový set WIRELESS GO

Jason Wang je tak trochu „crazy audio designer“. Nebojí se při natáčení vlézt tam, kam druhý nechce, a používá takové natáčecí techniky, jako málokdo jiný. Fanoušci ze zvukařské ko…

Pokud scénář dostanete jako první, vždy existuje způsob, jak vymyslet a definovat záběry až později. Existují skvělé online služby pro automatický přepis textu. Doporučuji je použít a před zahájením natáčení si na papíře vytvořit potřebnou strukturu.

A konečně ...přístup je všechno!

Když přemýšlíte o příběhu, který chcete ztvárnit, je důležité si uvědomit, že každý z nás je zcela jedinečný charakter se souborem životních zkušeností a zájmů, na které se můžeme ve svém tvůrčím životě odvolat. Najděte téma, o kterém máte dobré znalosti, které máte rádi - a hlavně k němu máte blízko.

Stejně jako praktický dosah ke skupině lidí, archivnímu materiálu, místu nebo předmětům může mít přístup i podobu společné zkušenosti, dědictví, jazyka nebo kultury.

Sáňky odpruží mikrofony připevněné k zrcadlovce a RODE VideoMic nebo VideoMic GO zajistí zcela jiný zvuk než mikrofon zabudovaný v kameře.

Všechny nejlepší dokumentární filmy vznikly, protože filmař měl k příběhu zvláštní vztah. Váš jedinečný hlas a úhel pohledu je vaším největším přínosem - milujte ho, vlastněte ho a pracujte tak, abyste byli jedineční vy!

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře