logo Disk

David Deyl: Vokály a demo verze si točím doma Jak vznikalo jeho nové album a které DAW a VST instrumenty používá jeho tým

David Deyl už v létě připravoval album Moje Vánoce. Jak jeho písničky vznikají? Jak mají v týmu rozdělené role? Jaké hudební programy a VST instrumenty společně užívají? Jak vypadá jeho home recording studio a jak cestovní set?

Kategorie: Studio - Aktuality | Studio - VIP
Ondřej Jirásek | 1. prosince 2016

Kde ses poprvé setkal s možností nahrávání do PC/MAC a jak jsi získával první zkušenosti? Kolik času teď věnuješ práci s hudebním SW?

Poprvé jsem se setkal ve studiu Dana Hádla, který nahrával a stále produkuje v Nuendu. Bavilo mě přátelské prostředí a vše bylo intuitivní. Dan mi postavil v roce 2003 mé první audio PC a pamatuji si, že jsem měl externí zvukovou kartu M-Audio FW 410 koupenou u vás v DISKu:-). Měla hodně vstupů i výstupů a na tu dobu nízkou latenci. Mohl jsem tak efektivně využívat softwarové synthy a pluginy. Vokály si točím doma a demo verze taky, takže když tvořím tak je zapnutý počítač 24hod/7dní v týdnu. Když nemám invenci, tak třeba nezapnu systém půl roku!

Jak probíhá skládání písniček? Jak zaznamenáváš prvotní nápad, kde vzniká a jak pak rozvíjíš myšlenku?

Nejlépe se mi skládá na piáně, tzn. živé piáno, kde cítím dřevo a pravá kladívka mechaniky. Většinou mě napadne první refrén, který různě zkouším vylepšovat, až jsem na 100% spokojen, tak přecházím na verze a bridge. Každý muzikant to zná, někdy je píseň zkomponovaná za den, někdy to trvá týden. Stalo se mi, že jsem měl super refrén, ale nemohl jsem přijít na dobrý, silný začátek písně. V tom případě se netrápím a nechávám to uležet. Po dvou měsících jsem si vzpomněl, že mám vlastně zajímavé téma pro refrén a napadl mě začátek, verze a vznikla píseň Hry o nás.

Spolupracuješ s nějakým studiem, aranžérem, skladatelem či textařem? Jak funguje vzájemná práce? Používáte stejné DAW a VST instrumenty a jenom si předáváte projekty?

Mám už svůj team lidí, kterým věřím a kteří jsou ve svém oboru dobří a pečliví. Míchám u Dana Hádla na Vyžlovce. Arrange, zvlášť ty pro orchestr mi píše David Solař. Dan má jak jsem již říkal Nuendo, takže jsme kompatibilní. David Solař pracuje v programu Sibelius a na audio používá Logic.

Máme Komplete Ultimate od Native Instruments, kde je snad vše co potřebujeme pro mou produkci. David Solař ještě používá Vienna Sym. Library system a audio míchá na UAD Apollo Twin.

Připravuješ své nové vánoční album?

Album je již na 99,9% hotové. Ještě mastering, dodělat cover design a Moje Vánoce jsou za dveřmi. Vtipné je, že jsem vokály natáčel v létě, takže sousedé budou mít letos dvoje Vánoce.

Jaké v současné době používáš vybavení? A proč? Máš nějaké home studio? Nějaký cestovní set?

Mám stabilní PC, postavené od super profíka Pavla Vlacha z DISKu, který ví, co dělá. Nepadá to a je to stále stejně rychlé. Používám Cubase (poslední verzi), NI Komplete Ultimate , Halion VST. Jako převodník mám RME Fireface UCX a teď nově Babyface PRO (pro mobilní nahrávání na chalupě, na cestách v hotelu či při dlouhém letu přes oceán:-) ). Pro poslech využívám studiové monitory KRK Rokit 8.

Mikrofon používám Neumann U47 FET a sluchátka Beyerdynamic DT 770 PRO.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře