RØDE Wireless GO II je revoluční kompaktní bezdrátové řešení, které nabízí zvuk v rozhlasové kvalitě, a to v cenově dostupném balení. Jde o neuvěřitelně všestranný mikrofon a lze jej připojit prakticky k jakémukoli zařízení, včetně počítačů, chytrých telefonů, tabletů a audio rekordérů.
Set Wireless GO II disponuje rovněž integrovanými funkcemi nahrávání, takže jej můžete používat i bez externího záznamového zařízení. Pro mnoho redaktorů, kameramanů i zvukařů je Wireless GO II dokonalým zvukovým rozšířením zrcadlovky. Použití mikrofonu s kamerou je skvělé, váš zvuk bude pevně na svém místě, synchronizovaný s videosouborem. A to umožňuje velmi efektivní postprodukční pracovní postup.
Protože Wireless GO II disponuje rozhraním pro připojení široké škály zařízení, obsahuje 3,5mm výstup (ten se používá pro připojení do kamer) s širokým rozsahem úrovní. Díky tomu je velmi univerzální, ale také to znamená, že pokud chcete získat skvělý zvuk, musíte věnovat pozornost nastavení úrovně. Tak aby odpovídala vstupu vašeho fotoaparátu.
Při nesprávném nastavení může být váš zvuk příliš tichý (znamená to, že když zvýšíte úroveň v postprodukci, riskujete, že do záznamu vnesete silný šum). Když bude zase příliš hlasitý, zahltí vstup kamery a způsobovat nepříjemné zkreslení, které už nelze v postprodukci opravit. A to je vlastně nebezpečí u jakéhokoliv mikrofonu, který používáte s kamerou.
Naštěstí Wireless GO II umožňuje pokaždé flexibilně ovládat vstupní úroveň (gain/zisk), a to při správném nastavení umožní získat perfektní záznam.
Níže najdete 5 snadných kroků, které zajistí, že na Wireless Go II získáte správnou výstupní úroveň, vhodnou přesně pro váš fotoaparát:
1) Vypněte na kameře AGC a další funkce určené pro zpracování zvuku.
Mnoho kamer má ve výchozím nastavení povoleno automatické řízení zisku (AGC) a někdy i další audio funkce, jako např. redukci hluku větru. Měli byste je vypnout. AGC a další zpracování mohou způsobit neočekávané skoky v úrovních zvuku i další nežádoucí artefakty v nahrávce. U vysoce kvalitního mikrofonu, jako je Wireless GO II, nejsou potřeba. Chcete-li dosáhnout co nejlepších výsledků, nastavte ovládání zisku jako ruční/manuální.
2) Snižte vstupní zisk na fotoaparátu
Zvukové vstupy u většiny kamer nejsou příliš kvalitní. To znamená, že mohou do vaší nahrávky vnést šum. Pokud u kamery snížíte manuálně vstupní zesílení na minimum nebo těsně nad nejnižší úroveň (obvykle 1 nebo 2 body) a použijete, tak jak je potřeba, k zesílení signálu výstupní úroveň mikrofonu, snížíte šum vznikající na nekvalitním vstupech kamery.
3) Mluvte do mikrofonu a zároveň zvyšujte výstupní úroveň na vysílači
S vysílačem připojeným k vaší kameře pomocí přiloženého 3,5mm kabelu přimějte spíkra (nebo sebe, pokud nahráváte sólo) mluvit do mikrofonu tak hlasitě, jak budete mluvit během ostrého natáčení. Počínaje nejnižším nastavením zvyšujte zisk na vysílači Wireless GO II (pomocí tlačítka dB) a přitom sledujte měřiče zvuku na obrazovce fotoaparátu. Pokračujte ve zvyšování úrovně, dokud nejsou měřiče asi ve 2/3 výšky (a to u nejhlasitějších špiček ve větách).
Takové nastavení by mělo zajistit skvělou kvalitu zvuku, a to s určitou rezervou v případě neočekávaně hlasitějších zvuků.
Tip pro profesionály: pro přesnější kontrolu výstupní úrovně Wireless GO II. aktivujte pomocí desktopové nebo mobilní aplikace RØDE Central režim „Fine Gain Mode“. Díky tomu bude ještě snazší sladit úrovně zisku.
4) Před nahráváním si poslechněte zvuk ze zrcadlovky, zkontrolujte jeho kvalitu
Pokud má kamera výstup pro sluchátka, použijte jej ke sledování zvuku v reálném čase. Ujistěte se, že jste zkontrolovali před nahráváním případné problémy, hlavně zkreslení. Pokud kamera nemá výstup pro sluchátka, než začnete, proveďte rychlý testovací záznam Ujistěte se, že zvuk je dokonalý.
5) Nastavte vysílač do „režimu nízké citlivosti“
Pokud nahráváte zvláště hlasitý zdroj zvuku (například když někdo hlasitě mluví do vysílače, který je namontován na ručním adaptéru Interview GO), je možné, že i když úrovně na kameře vypadají OK, vstup mikrofonu bude ořezaný (zkreslený). V takovém případě můžete na vysílačích pomocí RØDE Central aktivovat „režim nízké citlivosti“ Tím se zapojí tzv. Pad pro ztišení vstupu.
Připojte vysílač k telefonu nebo notebooku pomocí příslušného kabelu a otevřete RØDE Central. Přejděte do nastavení vysílače a klikněte na Pad. Po aktivaci se na obrazovce vedle vysílače na přijímači zobrazí malá modrá šipka. Ta by měla omezit jakékoli zkreslení velmi hlasitých zvuků.
Tip pro profesionály: I když se může zdát, že nechat Pad neustále zapnutý je dobrý nápad, použití „režimu nízké citlivosti“ zvuku se nedoporučuje pro normálně hlasité zdroje. Ty tak budou zaznamenány tiše a v postprodukci se při zesílení signálu zvýší nežádoucí hladina šumu.
Jason Wang je tak trochu „crazy audio designer“. Nebojí se při natáčení vlézt tam, kam druhý nechce, a používá takové natáčecí techniky, jako málokdo jiný. Fanoušci ze zvukařské ko…
Bezdrátově nebo kabelem? Je bezdrátové spojení bezpečné a kvalitní? Jak spolehlivě a za všech okolností zaznamenat mluvené slovo? Tyto i jiné otázky si klade většina tvůrců příspěv… Přečtěte si také:
5 tipů jak kreativně používat bezdrátový set WIRELESS GO
RØDE: řada Wireless - zkuste to bezdrátově, Marconi