logo Disk

Používáme mikrofon shotgun pro podcasty a streamování Dokáže přesně zacílit zdroj zvuku.

Pomocí mikrofonů do ruky nebo na klopu natáčíme kontaktně. Často jsou vidět v záběrech a leckdy mohou mít díky všesměrové charakteristice příliš rozmazaný zvuk. Zkuste pracovat s mikrofony typu shotgun. Jsou úzce směrové a dokáží zdroj zvuku – herce přesně zacílit.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 12. května 2022

Pro celosvětové publikum čítající již miliardy posluchačů se podcasting a streaming staly jedněmi z nejpopulárnějších mediálních formátů posledních let. A pro mnohé tvůrce je to šance, jak přetavit svůj talent a nápady do prosperující kariéry. Můžeme komunikovat a vysílat divákům či posluchačům z celého světa, a to kliknutím na jedno tlačítko. Rozběhl se tak nový závod. A na vrcholu priorit téměř každého podcastera, streamera či autora ční přitažlivý a vysoce kvalitní obsah.

Velkomembránové kondenzátorové a dynamické mikrofony zaznamenávající zvuk přímo před tváří herce se staly v streamech a podcastech synonymem plnohodnotného zvuku. Avšak mikrofony shotgun jsou další skvělou volbou, o které byste měli rovněž uvažovat. Nejen že jsou navrženy pro záznam hlasu, ale jsou i vysoce směrové, díky čemuž nabízejí všestranné využití v řadě scénářů a filmových situací.

Níže vás provedeme všemi důležitými detaily a funkcemi shotgunů (puškových mikrofonů), seznámíme vás s výhodami, které shotguny nabízejí právě pro podcasting a streamování, i s tím, jak s nimi zacházet, abyste pro video získali zvuk v co nejlepší kvalitě.

Co je vlastně mikrofon shotgun?

Puškové mikrofony jsou snadno identifikovatelné podle dlouhého, tenkého designu ve tvaru trubice. Jde o vysoce směrové mikrofony s úzkým snímáním zvuku. To znamená, že jsou citlivější na zvuk přímo před mikrofonem, zatímco zvuk ze strany a zezadu („mimo osu“) je zeslaben. Díky tomu jsou velmi „přesné“ při zaznamenávání zvuku z dálky a lze je umístit dále od zdroje zvuku. Přitom si stále zachovávají detaily a čistotu. Z tohoto důvodu jsou často používanými mikrofony ve filmech a videu, zejména pro záznam dialogů (jako mikrofony na tyči nebo na kameře), stejně tak pro záznam zvukových efektů (Foley) i pro natáčení ambientních zvuků.

Shotguny se liší velikostí: od velmi kompaktních (jako je VideoMic GO II) až po velmi dlouhé (jako je NTG8). Nabízejí řadu funkcí, od připojení přes USB až po vestavěné filtry – horní propusti a ovládání zisku.

Super výkonný puškový mikrofon NTG5 – ideální pro filmování, ale také skvělý pro podcasting a streamování

Výhody použití shotgunu pro podcasting nebo streamování

Nemusí tak natáčet každý, ale existuje řada situací, kdy je použití shotgunu při podcastingu nebo streamování velmi přínosné. Největší výhodou shotgunů je jejich vysoká směrovost a vynikající potlačení zvuku mimo osu. Tyto vlastnosti umožní umístit mikrofon dále od zdroje, tedy toho, co nahráváte. Přesto shotgunem zachytíte ostrý, plný zvuk herce, a to s mnohem tišším okolním zvukem místnosti, než kdybyste používali jiný typ mikrofonu.

Takový záznam je ideální pro hry nebo livestreaming, kdy nechcete, aby byl mikrofon vidět v záběru. Nebo pro podcastové scény, kde vy a vaši hosté sedíte na pohovce nebo kolem stolu a chcete zredukovat „nepořádek“, tj. nežádoucí mikrofony v záběru.

Kompaktní puškové mikrofony jako VideoMic GO II a VideoMic NTG jsou rovněž skvělé pro podcasting a streamování, jestliže je připevníte na stolní stativ, jako je např. Tripod 2.

Mikrofony Shotgun jsou navrženy pro záznam hlasu, což znamená, že se dokonale hodí jak pro podcasting, tak pro streamování. Jsou velmi univerzální a jsou užitečné pro i další typy filmování, jako je nahrávání rozhovorů nebo natáčení filmů typu run-and-gun (bez světel a složitějšího speciálního vybavení).

VideoMic NTG (s pop filtrem WS-Chroma a konzolí RØDE Connect) používaný v setu pro herní streaming

Montáž mikrofonu shotgun

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak při podcastingu nebo streamování mikrofon shotgun připevnit, a to v závislosti na tom, jaké nahrávání zamýšlíme.

Použití stojanu nebo tyče Boom

Skvělý způsob, jak úzkou směrovost shotgunu využít, je připevnit jej na konec tyče boompol nebo ke stojanu, který je umístěn mimo záběr kamery. Pro dosažení nejlepších výsledků by měl být mikrofon umístěn mimo obraz, několik stop nad a namířený přímo na zdroj zvuku (tj. toho, kdo mluví). V nabídce RØDE existuje několik skvělých tyčí, jakými jsou Boompole Pro nebo Mini Boompole, jestliže hledáte kompaktnější a lehčí variantu.

VideoMic NTG namontovaný na tyč Boompole Pro

Použití stolního ramene Studio Arm

Další skvělou možností při tradičněji natáčeném podcastingu nebo streamování je využití stolního ramene, které jindy běžně používáte pro studiový kondenzátorový mikrofon nebo dynamický mikrofon. Abyste mohli mikrofon shotgun k stolnímu rameni (jako jsou např. PSA1 nebo PSA1+) připojit, budete ještě muset použít tzv. mikrofonovou objímku, např. RM5.  

Jakmile namontujete shotgun na rameno, lze s ním pracovat jako s jakýkoliv jiným mikrofonem, ale věnujte pozornost jeho nasměrování. Pamatujte, že směrová povaha shotgunů vyžaduje, abyste při podcastu nebo streamování namířili shotgun přímo na ústa spíkra. Tím dosáhnete co nejlepších výsledků.

Použití stolního ramene nebo stativu

Konečně, mikrofon shotgun lze jednoduše namontovat i na mini stativ, jako je Tripod 2 nebo na stolní stojan, jako je DS1, a umístit jej před osobu, která bude mluvit. Toto je skvělá volba pro nastavení podcastingu / streamování, kde potřebujete váš set přesouvat a být mobilnější – to je u dvou výše uvedených metod trochu těžší.

VideoMic NTG namontovaný na stativu 2 a připojený k notebooku

Typy mikrofonů shotgun

Mikrofony shotgun s XLR výstupem

Většina „tradičních“ shotgun mikrofonů má XLR výstup.Jedná se obvykle o delší „profesionální“ shotguny, které jsou ideální pro tyče boompool. Nabízejí vynikající směrovost.NTG3, NTG4NTG5 jsou skvělými příklady mikrofonů shotgun s XLR výstupem.

Pokud chcete nahrávat do počítače, budete ještě potřebovat zvukové rozhraní. To také mikrofonu poskytne energii potřebnou pro jeho provoz. Shotgun s XLR výstupem můžete rovněž připojit k mixážnímu pultu, přenosnému audio rekordéru nebo produkční konzoli typu „vše v jednom“. Tou je např. RØDECaster Pro, který je ideální pro nahrávání pro více osob.

Mikrofon NTG4 namontovaný na kameře – vysoce kvalitní setup pro streamování

Shotguny s 3,5mm výstupem

Řada RØDE VideoMic je skvělým příkladem shotgunů, které mají 3,5mm výstup a mohou být připevněny na kameru. Jsou napájeny buď baterií, nebo přes zástrčku a lze je zapojit přímo do 3,5mm portu fotoaparátu. Pokud chcete používat 3,5mm shotgun mikrofon s počítačem, budete i zde potřebovat audio rozhraní. Doporučujeme mini kartu AI-Micro, která je vybavena duálními 3,5mm vstupy a sluchátkovým výstupem pro monitorování zvuku.

Pokud chcete použít audio rozhraní se vstupem XLR, budete potřebovat adaptér s 3,5 mm na XLR, jako je např. VXLR (poznámka: pokud váš mikrofon vyžaduje napájení ze zásuvky, použijte adaptér, který převádí fantomové napájení, např. VXLR+ nebo VXLR Pro).

USB výstup

Řada mikrofonů RØDE VideoMics nové generace, včetně VideoMic GO II a VideoMic NTG, nabízí výstup USB a také 3,5 mm výstup. To dává mikrofonům jedinečnou možnost připojit se přímo k počítači nebo k smartphonu bez potřeby zvukového rozhraní zrušit tak jakýkoliv chaotické kabely nebo adaptéry. Vše, co musíte udělat, je zapojit mikrofon přímo do USB portu počítače a můžete začít nahrávat.

VideoMic GO II a RØDE Connect jsou skvělou kombinací pro podcasting nebo streamování

Tyto mikrofony jsou také kompatibilní s RØDE Connect, bezplatným softwarem pro podcasting a streamování. Ten vám umožní připojit až čtyři mikrofony k počítači s kompletním ovládáním úrovně, výkonným zpracováním zvuku (včetně šumové brány gate, kompresoru a výkonných efektů APHEX). Můžete snadno nahrávat zvuk v profesionální kvalitě. RØDE Connect je rovněž perfektní pro hráče a streamery, nabízí snadnou integrací externích zdrojů zvuku, jako jsou chatovací aplikace, zvuky počítačových her, zvuky z různých typů mikrofonu a další.

O RØDE Connect zjistíte více zde.

Pokud jste streamer nebo podcaster a požadujete mikrofon, který nabízí skvělou směrovost a vysoce kvalitní zvuk, nehledejte nic jiného než kvalitní shotgun. Podívejte se na řadu špičkových RØDE mikrofonů zde.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře