Často se nás ptáte, který z těchto dvou modelů je lepší. Odpověď je ŽÁDNÝ, v případě, že neznáme specifické detaily o prostředí (studiu, místnosti…), ve kterém chcete monitory používat. Klíčová je totiž poslechová vzdálenost, rozměry místnosti a způsob použití.
Oba modely těchto poslechových monitorů k sobě mají velice blízko, pokud jde o transparentnost zvuku, široký stereofonní obraz, vysokou účinnost vzhledem k rozměrům, a především o kriticky přesný vyvážený poslech, co neunaví uši.
A17–M jsou však určeny spíše do menších poslechových místností, tedy pro bližší poslech než větší A21–M. A17–M oceníte pro jejich maximální kvalitu například v menším domácím studiu, zatímco A21–M spatříte pravděpodobně jako hlavní poslechové (midfield) monitory v profesionálním nahrávacím studiu. Pokud posloucháte a pracujete se zvukem při relativně vysokých úrovních, potřebujete mohutné hluboké basy, anebo používáte monitory pro kontrolní poslech při nahrávání v režii, kdy je například váš kytarový zesilovač ozvučen ve vedlejší místnosti/studiu, pak je mnohem vhodnější volbou model A21–M.
Jestliže ale hledáte dokonalé řešení pro blízký poslech a zároveň univerzální a přenosné řešení, je A17–M tím pravým. Nicméně v případě potřeby je možné A17–M posílit například o subwoofer A125–M.
Nutno zmínit, že velký monitor v malé místnosti je stejně neúčinný jako malý reproduktor s nedostatečným výkonem ve velké místnosti. I poslechové monitory mají svou optimální provozní hlasitost, ve které pracují maximálně přesně, a právě proto je opravdu nutné jejich velikost a výkon přizpůsobit danému prostředí.
A17–M
- ideální velikost poslechové místnosti: 10 až 25 m2
- poslechová vzdálenost: 0,7 až 2 m
- použití: domácí studia, hi-fi posluchárny, menší mixážní studia, kontrolní poslech do přenosových režií
A21–M
- ideální velikost poslechové místnosti: 15 až 35 m2
- poslechová vzdálenost: 1 až 3 m
- použití: profesionální nahrávací, mixážní nebo masteringová studia, kontrolní odposlech pro muzikanty ve studiu
To jsou některé ze základních postřehů a vodítek, které by vám mohly pomoct při výběru ideálního poslechového monitoru. Ovšem nejlepším (bohužel ne vždy možným) řešením je si každý monitor před nákupem vyzkoušet na prodejně nebo ještě lépe v prostředí, kde jej budete používat. Přejeme šťastný výběr a pro další informace a pomoc při rozhodování neváhejte kontaktovat naše produktové specialisty.
Potřebujete přesný mikroskop pro mix i mastering? Hledáte nekompromisní audiofilský poslech?
Všechny tyto požadavky splní studiové monitory A215‑M (new) švýcarského výrobce refere…
Díky letité a jinak hladké spolupráci s DISKem jsem tedy požádal o zápůjčku dvou párů nejdražších modelů poslechových monitorů, na něž mám dlouho zálusk a které byly momentálně skl… Přečtěte si také:
PSI Audio: A215‑M (new) – uslyšíte i trávu růst
PSI A17 vs. IK Multimedia iLoud Precision MTM, které jsou lepší?