Výborný zvuk díky prémiovým součástkám, vysoká kvalita zpracování, ale také skvělé ceny, které jsou jen zlomkem toho, co bychom dali za původní originál, jsou největšími devízami produktů Warm Audio. Jedním z posldních přírůstků do nabídky této značky je lampový kondenzátorový mikrofon s označením WA-67 jehož předlohou byl slavný model Neumann U67. Dnes si jej nejen představíme, ale budeme se snažit ho porovnat i s originální předlohou z 60. let.
Trocha historie neuškodí
Mikrofon Neumann U67 je lampový kondenzátorový mikrofon s možností přepínání polárních vzorů, který byl vyráběn v letech 1960 – 1971. Měl 3 směrové charakteristiky (kardioida, osmička a koule) a byl to vlastně nástupce modelu U47, který společnost přestala vyrábět z důvodu ukončení výroby elektronek VF14 firmou Telefunken. Neumann byl tedy nucen výrobu U47 zastavit a začít vyrábět mikrofon nový, a tím byl právě U67.
U67 se díky svému „hladkému zvuku“ a nekonečným možnostem použití při studiové práci stal opravdu legendou. S oblibou je používán snad na všechny hudební zdroje od zpěvu, přes kytary a piano až po snímání dechů či bicí soupravy. V mikrofonu byla nově použita elektronka pentoda Telefunken EF86 (zapojená jako trioda) spolu s kapslí K67, která měla dvojitou zadní desku. To umožňovalo individuální doladění membrán a následné doladění odezvy. Jedinečný byl i transformátor, který měl kvůli eliminaci zpětné vazby z kapsle do elektronky terciální vynutí. Přepínání polárních vzorů má U67 na přední straně mezi košem a tubusem mikrofonu a na tom samém místě, jen ze zadní strany, je umístěn přepínač PAD-10dB a Roll Of pro snížení frekvenční odezvy od 100Hz dolů.
Ke každému mikrofonu byl dodáván externí zdroj s označením NU67. V roce 2018 se společnost Neumann pokusila o reedici U67, kterou dnes prodává cca za 5 500 EUR. U ní je ale bohužel jasně patrný rozdíl ve frekvenční odezvě na výškách. Zvuk mikrofonu je ostřejší než u původního U67, což je i důvod, proč si nezískal mnoho příznivců. Vintage Neumann U67 můžete dnes koupit za 7 – 10 tisíc EUR (podle jeho stavu).
Mikrofon Warm Audio WA-67
WA-67 je lampový multipaternový mikrofon, který používá speciálně zapojenou elektronku EF86, transformátor Lundahl vyrobený na zakázku speciálně pro tento mikrofon, vlastní kapsli vyrobenou přesně podle původní předlohy a kondenzátory Wima a Solen. Warm Audio tedy vsadil při vývoji tohoto mikrofonu na velmi kvalitní komponenty, zejména proto, aby se co nejvíce původní předloze U67 a to hlavně co se zvuku týče. Design je na první pohled poněkud odlišný. Mikrofon je celkově poněkud větší a koš mikrofonu se směrem nahoru více rozšiřuje. Nás ale bude zajímat především jeho frekvenční odezva, celková zvuková „barva“ a také zda je stejně univerzální jako jeho předloha.
Na první pohled je vidět, že zpracování mikrofonu je výborné a poctivé. Robustní tělo v niklovém provedení s přepínačem směrových charakteristik na přední straně mezi košem a tubusem. Ten potom zdobí logo WA v 3D provedení. Na zadní straně mikrofonu se pak nachází PAD přepínač -10dB a HPF přepínač. Na spodní části je 7-pinový konektor pro připojení mikrofonu k externímu zdroji, který je součástí balení. Přiložen je prémiový kabel Gotham. Mikrofon se dodává v dřevěné krabičce spolu s odpruženým i pevným držákem, náhradními gumičkami do držáku. Nesmí chybět ani návod k použití ve třech jazycích a produktový katalog společnosti. Vše je pak uloženo ve vypolstrovaném kartónu s barevným potiskem a fotografiemi mikrofonu.
Audioukázky
Přečtěte si také:
Warm Audio: WA-67
Originální mikrofon ´67 se stal jedním z nejvyužívanějších za posledních 50 let v nahrávacím průmyslu. Byl použit na nahrávkách Beatles, Led Zeppelin, Nirvany a dalších. Warm Audio…
Recenze: Warm- Audio WA-67 (Muzikus)
„V rámci nahrávácích testů jsme s WA-67 a velkým množstvím dalších mikrofonů udělali řadu nahrávek a při poslechových slepých testech se vždy trochu vymykal. Byl poznatelný právě p…
Technická specifikace
- Kondenzátorový mikrofon s velkou membránou
- Přesná replika obvodu pentodové trubice
- Pentodová trubice EF86
- Speciálně vyrobený velkojádrový transformátor od společnosti Lundahl
- Speciálně vyvinutá replika kapsle K67 v retro stylu, vyrobená z mosazi
- Pozlacená membrána Mylar, silná 6 mikrometrů
- Polystyrenové kondenzátory s velkou šířkou pásma
- Butikové kondenzátory Wima a Solen
- Tělo a hlavový koš mikrofonu z poniklované mosazi
- Směrové vlastnosti: kardioidní, všesměrový, osmička
- Přepínatelný 80 Hz horní propust
- Přepínatelná –10 dB útlumová podložka
- Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz
- Jmenovitá impedance: 200 ohmů
- Jmenovitá impedance zátěže: 1 kOhm
- Ekvivalentní hladina hluku (měřeno A): 17 dBa
- Maximální SPL pro THD 0,5%: 138 dB
- Odstup signálu od šumu (měřeno A): 78 dB
Warm Audio sbírá ocenění!
Warm Audio sbírá se svými produkty jedno prestižní ocenění za druhým. Mikrofony WA-87 R2, WA 8000, WA-67 a kompresor BUS-COMP získali ocenění zvučných jmen – MusicTech Gear Of The Year 2021, SoundOnSound a Reverb. Společnost Warm Audio byla navíc zařazena do seznamu nejrychleji rostoucích privátních firem Inc. 5000.
V praxi
Nový mikrofon WA-67 jsme testovali s původní předlohou Neumann U67 ve studiu Soundevice Borise Carloffa. Použili jsme předzesilovače Heritage Audio a převodníky SSL Alpha link. Testovali jsme mluvené slovo, zpěv a akustickou kytaru a hned na první poslech bylo jasné, že Warm odvedl skvělou práci.
WA-67 má sice oproti původní U67 trochu více výšek, ale velmi příjemných, které nedělají z WA-67 usykaný mikrofon čínského typu. Jinak je frekvenční odezva téměř stejná. Například u akustických kytar se mi WA-67 líbil víc, protože dodal větší přítomnost a jiskru právě díky většímu TOP ENDu. V mixu pak nahraný zpěv na WA-67 s použitím kompresoru a jen HPF 80 Hz na mužském zpěvu, byl prostě hotový. Žádné kroucení EQ, prostě hotový.
Oproti mikrofonům jako U47 a C12 typu, kde musíte kvůli jejich charakteru/barvě občas víc zasáhnout do EQ, je WA-67 taková víc neutrální, ale přitom svou barvu má. Není ale ani tak „tlustá“ jako u U47, ani tak navýškovaná jako u C12. Má svou krémovou barvu. Celkově je s ní méně práce v mixu. Je to prostě hotové.
Každopádně jsme se s Borisem shodli, že cena tohoto mikrofonu je víc než dobrá s ohledem na použité prémiové součástky a na to, jak dobře zní. Pokud někdo hledá do studia opravdu univerzální lampový mikrofon, je WA-67 bez nadsázky přesně tím, který by měl vyzkoušet. Vřele doporučuji.
Závěr
Na trhu dnes můžete najít spoustu slušných mikrofonů. Je ale třeba si dobře prohlédnout a zjistit, jaké součástky výrobce používá. Zda si například nechá transformátory vyrábět, či si je motá sám, jestli používá čínské komponenty a tak dále. Prémiové součástky typu Lundahl, nebo kapsle vyráběné na zakázku už totiž dávají předzvěst určité kvality.
Warm Audio v tomto ohledu opět vyrobili výborný univerzální mikrofon, který vřele doporučuji. Pokud bych měl WA-67 srovnat například s mikrofony Telefunken RFT série, zvukově jsou určitě na stejné úrovni. Cena Wrmu je ovšem o polovinu nižší. V obou najdeme stejně kvalitní součástky (a to dokonce od stejných výrobců), jen zpracování u Telefunkenu je o trochu lepší. Pokud to ovšem někomu stojí za 30 tisíc navíc, prosím. Já bych si koupil WA-67.
Ke všem velkomembránovým, kondenzátorovým mikrofonům nyní Warm Audio nabízí tvrdé kufříky, přesně vyrobené pro určitý model mikrofonu. Je tomu tedy tak i u WA-67. Myslím, že u těchto mikrofonů a v této cenové relaci už by to mělo být standardní součástí dodávky, aby si to zákazník nemusel dokupovat jako option.