logo Disk

Warm Audio WA-67: Hladký a krémový mikrofon Inspirovaný ctihodným Neumann U67

Americká značka Warm Audio si získala dobré jméno mezi studiovými zvukaři po celém světě zejména díky svým skvěle zpracovaným klonům inspirovaným vintage legendami jako Neve, API, Pultec, Teletronix či legendárními mikrofony AKG a Neumann. Pojďme se podívat zda WA-67, jehož předlohou je právě ctihodný Neumann U67, snese s touto legendou srovnání?

Kategorie: Studio - Aktuality | Studio - Recenze
Roman "Masha" Šandor | 17. května 2021

Výborný zvuk díky prémiovým součástkám, vysoká kvalita zpracování, ale také skvělé ceny, které jsou jen zlomkem toho, co bychom dali za původní originál, jsou největšími devízami produktů Warm Audio. Jedním z posldních přírůstků do nabídky této značky je lampový kondenzátorový mikrofon s označením WA-67 jehož předlohou byl slavný model Neumann U67. Dnes si jej nejen představíme, ale budeme se snažit ho porovnat i s originální předlohou z 60. let.

Trocha historie neuškodí 

Mikrofon Neumann U67 je lampový kondenzátorový mikrofon s možností přepínání polárních vzorů, který byl vyráběn v letech 1960 – 1971. Měl 3 směrové charakteristiky (kardioida, osmička a koule) a byl to vlastně nástupce modelu U47, který společnost přestala vyrábět z důvodu ukončení výroby elektronek VF14 firmou Telefunken. Neumann byl tedy nucen výrobu U47 zastavit a začít vyrábět mikrofon nový, a tím byl právě U67.

U67 se díky svému „hladkému zvuku“ a nekonečným možnostem použití při studiové práci stal opravdu legendou. S oblibou je používán snad na všechny hudební zdroje od zpěvu, přes kytary a piano až po snímání dechů či bicí soupravy. V mikrofonu byla nově použita  elektronka pentoda Telefunken EF86 (zapojená jako trioda) spolu s kapslí K67, která měla dvojitou zadní desku. To umožňovalo individuální doladění membrán a následné doladění odezvy. Jedinečný byl i transformátor, který měl kvůli eliminaci zpětné vazby z kapsle do elektronky terciální vynutí. Přepínání polárních vzorů má U67 na přední straně mezi košem a tubusem mikrofonu a na tom samém místě, jen ze zadní strany, je umístěn přepínač PAD-10dB a Roll Of pro snížení frekvenční odezvy od 100Hz dolů.

Ke každému mikrofonu byl dodáván externí zdroj s označením NU67. V roce 2018 se společnost Neumann pokusila o reedici U67, kterou dnes prodává cca za 5 500 EUR. U ní je ale bohužel jasně patrný rozdíl ve frekvenční odezvě na výškách. Zvuk mikrofonu je ostřejší než u původního U67, což je i důvod, proč si nezískal mnoho příznivců. Vintage Neumann U67 můžete dnes koupit za 7 – 10 tisíc EUR (podle jeho stavu).

Mikrofon Warm Audio WA-67

WA-67 je lampový multipaternový mikrofon, který používá speciálně zapojenou elektronku EF86, transformátor Lundahl vyrobený na zakázku speciálně pro tento mikrofon, vlastní kapsli vyrobenou přesně podle původní předlohy a kondenzátory Wima a Solen. Warm Audio tedy vsadil při vývoji tohoto mikrofonu na velmi kvalitní komponenty, zejména proto, aby se co nejvíce původní předloze U67 a to hlavně co se zvuku týče. Design je na první pohled poněkud odlišný. Mikrofon je celkově poněkud větší a koš mikrofonu se směrem nahoru více rozšiřuje. Nás ale bude zajímat především jeho frekvenční odezva, celková zvuková „barva“ a také zda je stejně univerzální jako jeho předloha.

Na první pohled je vidět, že zpracování mikrofonu je výborné a poctivé. Robustní tělo v niklovém provedení s přepínačem směrových charakteristik na přední straně mezi košem a tubusem. Ten potom zdobí logo WA v 3D provedení. Na zadní straně mikrofonu se pak nachází PAD přepínač -10dB a HPF přepínač. Na spodní části je 7-pinový konektor pro připojení mikrofonu k externímu zdroji, který je součástí balení. Přiložen je prémiový kabel Gotham. Mikrofon se dodává v dřevěné krabičce spolu s odpruženým i pevným držákem, náhradními gumičkami do držáku. Nesmí chybět ani návod k použití ve třech jazycích a produktový katalog společnosti. Vše je pak uloženo ve vypolstrovaném kartónu s barevným potiskem a fotografiemi mikrofonu.

Audioukázky

Warm Audio WA-67 - zpěv

Neumann U67 - zpěv

Warm Audio WA-67 - mluvené slovo

Neumann U67 - mluvené slovo

Přečtěte si také:

Warm Audio: WA-67

Originální mikrofon ´67 se stal jedním z nejvyužívanějších za posledních 50 let v nahrávacím průmyslu. Byl použit na nahrávkách Beatles, Led Zeppelin, Nirvany a dalších. Warm Audio…

Recenze: Warm- Audio WA-67 (Muzikus)

„V rámci nahrávácích testů jsme s WA-67 a velkým množstvím dalších mikrofonů udělali řadu nahrávek a při poslechových slepých testech se vždy trochu vymykal. Byl poznatelný právě p…

Warm Audio WA-67 - Ac kytara trsátko

Neumann U67 - Ac kytara trsátko

Warm Audio WA-67 - Ac kytara struming

Neumann U67 - Ac kytara struming

Warm Audio WA-67 - Ac kytara prsty

Neumann U67 - Ac kytara -prsty

Technická specifikace

  • Kondenzátorový mikrofon s velkou membránou
  • Přesná replika obvodu pentodové trubice
  • Pentodová trubice EF86
  • Speciálně vyrobený velkojádrový transformátor od společnosti Lundahl
  • Speciálně vyvinutá replika kapsle K67 v retro stylu, vyrobená z mosazi
  • Pozlacená membrána Mylar, silná 6 mikrometrů
  • Polystyrenové kondenzátory s velkou šířkou pásma
  • Butikové kondenzátory Wima a Solen
  • Tělo a hlavový koš mikrofonu z poniklované mosazi
  • Směrové vlastnosti: kardioidní, všesměrový, osmička
  • Přepínatelný 80 Hz horní propust
  • Přepínatelná –10 dB útlumová podložka
  • Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz
  • Jmenovitá impedance: 200 ohmů
  • Jmenovitá impedance zátěže: 1 kOhm
  • Ekvivalentní hladina hluku (měřeno A): 17 dBa
  • Maximální SPL pro THD 0,5%: 138 dB
  • Odstup signálu od šumu (měřeno A): 78 dB

Warm Audio sbírá ocenění!

Warm Audio sbírá se svými produkty jedno prestižní ocenění za druhým. Mikrofony WA-87 R2, WA 8000, WA-67 a kompresor BUS-COMP získali ocenění zvučných jmen – MusicTech Gear Of The Year 2021, SoundOnSound a Reverb. Společnost Warm Audio byla navíc zařazena do seznamu nejrychleji rostoucích privátních firem Inc. 5000.

V praxi

Nový mikrofon WA-67 jsme testovali s původní předlohou Neumann U67 ve studiu Soundevice Borise Carloffa. Použili jsme předzesilovače Heritage Audio a převodníky SSL Alpha link. Testovali jsme mluvené slovo, zpěv a akustickou kytaru a hned na první poslech bylo jasné, že Warm odvedl skvělou práci.

WA-67 má sice oproti původní U67 trochu více výšek, ale velmi příjemných, které nedělají z WA-67 usykaný mikrofon čínského typu. Jinak je frekvenční odezva téměř stejná. Například u akustických kytar se mi WA-67 líbil víc, protože dodal větší přítomnost a jiskru právě díky většímu TOP ENDu. V mixu pak nahraný zpěv na WA-67 s použitím kompresoru a jen HPF 80 Hz na mužském zpěvu, byl prostě hotový. Žádné kroucení EQ, prostě hotový.

Oproti mikrofonům jako U47 a C12 typu, kde musíte kvůli jejich charakteru/barvě občas víc zasáhnout do EQ, je WA-67 taková víc neutrální, ale přitom svou barvu má. Není ale ani tak „tlustá“ jako u U47, ani tak navýškovaná jako u C12. Má svou krémovou barvu. Celkově je s ní méně práce v mixu. Je to prostě hotové.

Každopádně jsme se s Borisem shodli, že cena tohoto mikrofonu je víc než dobrá s ohledem na použité prémiové součástky a na to, jak dobře zní. Pokud někdo hledá do studia opravdu univerzální lampový mikrofon, je WA-67 bez nadsázky přesně tím, který by měl vyzkoušet. Vřele doporučuji.

Závěr

Na trhu dnes můžete najít spoustu slušných mikrofonů. Je ale třeba si dobře prohlédnout a zjistit, jaké součástky výrobce používá. Zda si například nechá transformátory vyrábět, či si je motá sám, jestli používá čínské komponenty a tak dále. Prémiové součástky typu Lundahl, nebo kapsle vyráběné na zakázku už totiž dávají předzvěst určité kvality.

Warm Audio v tomto ohledu opět vyrobili výborný univerzální mikrofon, který vřele doporučuji. Pokud bych měl WA-67 srovnat například s mikrofony Telefunken RFT série, zvukově jsou určitě na stejné úrovni. Cena Wrmu je ovšem o polovinu nižší. V obou najdeme stejně kvalitní součástky (a to dokonce od stejných výrobců), jen zpracování u Telefunkenu je o trochu lepší. Pokud to ovšem někomu stojí za 30 tisíc navíc, prosím. Já bych si koupil WA-67.

Ke všem velkomembránovým, kondenzátorovým mikrofonům nyní Warm Audio nabízí tvrdé kufříky, přesně vyrobené pro určitý model mikrofonu. Je tomu tedy tak i u WA-67. Myslím, že u těchto mikrofonů a v této cenové relaci už by to mělo být standardní součástí dodávky, aby si to zákazník nemusel dokupovat jako option.

Koupit WA-67 na shop.disk.cz

Najít nejbližšího prodejce značky Warm Audio

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře