logo Disk

Základní tipy na výbavu pro herní streamery Udělejte svou tvorbou díru do světa

Hraní počítačových her on line je dnes běžným standardem. A kdo to s ním myslí vážně, potřebuje solidní vybavení. Nejen pro obraz, ale i pro zvuk. Jak se mám vybavit, abych si hlasy, ruchy a vůbec i různé akustické prostory ve hře užil? A co potřebuji já, aby můj hlas nezněl jak z plechovky?

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Jiří Filip | 17. února 2020

Videoherní průmysl je něco, co mnohým lidem vlastně ani nedává smysl a přesto to dokáže generovat neuvěřitelné peníze, a to jak tvůrcům her, tak lidem, kteří je propagují - tedy například streamerům. Ti nejlepší z nich si jsou i u nás schopní vydělat stovky tisíc korun měsíčně a to “jen” za to, že zkrátka hrají počítačové hry a vysílají se u toho na internet, přes který je sledují jejich fanoušci. Pokud byste se tedy i vy rádi touto cestou vydali, zkusíme vám jí alespoň trochu prošlapat - konkrétně tipy na základní výbavu vašeho herního doupěte, ze kterého si pokusíte podmanit svět gamingu.

Přečtěte si také:

Jak mít dobrý zvuk při live streamingu

Jak na to, abych měl při živém vysílání na FB čistý a příjemný signál? Je to komplikované? Drahé? Zdaleka ne! Stačí na to jít od lesa! Krok za krokem. Dokonce stačí mít mobilní tel…

Live video streaming pomáhá vybudovat značku

Výsledky studií dopadu moderních technologií na lidské chování, kognitivní funkce a samotnou psychiku člověka jsou alarmující. Věděli jste například, že lidé nyní obecně ztrácejí k…

Nejen silným počítačem živ je streamer

Pokud se chcete pustit do vod streamingu her, který v posledních letech frčí skutečně ve velkém, asi není třeba zdůrazňovat, že základním kamenem úspěchu z hlediska techniky je výkonný počítač, který bude z valné části zajišťovat obsah. Mají-li však být vaše streamy skutečně kvalitní, jen na počítač se spoléhat nelze. Pro jednoduché ovládání zvuku - ať už toho herního, či vašeho hlasu - by například neměl na vašem stole chybět alespoň elementární mixážní pult, skrze který bude ovladatelnost zvukové stopy naprostá hračka. Ať už budete potřebovat danou pasáž zesílit, zeslabit či jinak ozvláštnit, bude to přes mixážní pult jednodušší a hlavně rychlejší nežli přes softwarová řešení v PC. Kvalitní řešení nabízí například PreSonus, konkrétně pak model StudioLiveAR8 USB je pro tyto potřeby jako dělaný.

Hlas jako výstřel z děla

Byla by chyba myslet si, že kvalitní obraz je automaticky zárukou úspěchu. Vždyť ani vy sami se určitě nedíváte s chutí na streamery, kteří mají sice hry na ultra hyper super detailní rozlišení, ale při jejich komentování jim jde stěží rozumět kvůli nekvalitnímu mikrofonu. Pokud to tedy myslíte s komentování her vážně, na mikrofonu rozhodně nešetřete. Jako ideální se jeví třeba Broadcaster od Rode, který nabízí velmi nízký šum, velký dynamický rozsah, ale i speciální frekvenční filtr nastavený pro ideální přenos hlasu.

Hlavně, aby nepřekážel

Mikrofon už sice máme, je tu však další výzva - kam jej umístit, aby nepřekážel? V tomto případě se asi není příliš o čem bavit, jelikož lepší řešení než umístění na rameno zkrátka neexistuje. Díky ramenu si jej totiž budete moci nastavit přímo ke svým ústům, což je přesně to, co pro komfortní streamování hry potřebujete. Nebo se snad chcete hrbit někam ke klávesnici, nad kterou bude mikrofon postavený v držáku? Určitě ne. Příjemným benefitem je pak to, že když vás hra skutečně naštve a vy už se neudržíte a praštíte do stolu, neuděláte s mikrofonem v ramenu ani zdaleka takovou zvukovou neplechu jako s mikrofonem právě na stole.

Zvuk přímo do vašich zvukovodů

 Aby se člověk dokázal do hry náležitě vžít, je takřka nutné si její zvuky pustit co možná nejhlasitěji a nechat se jimi pohltit. Co když ale svou kariéru startujete například v paneláku, kde je slyšet i otevření lednice vašeho souseda, který bydlí o čtyři patra výš? Odpověď je jednoduchá a znáte jí všichni - sluchátka. Pro účely hraní nemá jejich kvalita cenu nějak přehnaně řešit, jelikož zvuk je u her stejně až na druhém místě. Obecně se ale dá říci, že pro hráče jsou mnohem vhodnější klasická náhlavní sluchátka s velkými náušníky, nežli pecky či dokonce špunty. Velká sluchátka dokáží kvalitně odizolovat okolní zvuky a tedy i do zvukovodů posílat herní zvuky v nerušené formě. Příjemným benefitem je pak to, že z nich zpravidla nebolí uši ani po hodinách bitevní vřavy či syčení spálených gum na okruzích. Zajímavou volbou jsou v tomto případě třeba REDWAVE Carbon od Numark, která zaujmou jak technickými specifikacemi, tak líbivým designem. Třešničkou na dortu je pak super cena.

Nejste příznivci sluchátek či se nemusíte omezovat kvůli sousedům o tři patra výše? V tom případě nelze pro konzumaci herního zvuku doporučit nic jiného než skutečně kvalitní a velké reproduktory, které vás do hry zaručeně dostanou. Ani zde nemá příliš smysl polemizovat nad tím, zda budou výstřely slyšet lépe z toho či onoho reproduktoru, jelikož při zápalu hry zřejmě dokonale podání jednotlivých zvuků stejně řešit nebudete. Při výběru byste měli nicméně uvažovat alespoň nad tím, zda budete chtít reproduktory kromě hraní používat i k poslechu hudby a pokud ano, svůj výběr směřovat tímto směrem. Doporučit lze v takovém případě třeba aktivní poslechové monitory BX5 D3 od M-Audia, které nabízí celkem 100W výkonu ve dvou pásmech, sympatický design i přívětivé rozměry.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře