Zvuk krásný, analogový, ale potíž byla s tím páskem. Jak se točil neustále v nekonečné smyčce, tak se feromagnetická vrstva postupně obrušovala a hrálo to čím dál hůř. Náhradní jsem neměl, a navíc jsem neměl ani potřebné vybavení na střih a lepení pásků. Tak sbohem „echoleto“. :-)
Pedál Orion Tape Echo nabízí právě podobný zvuk, jako měli analogoví předchůdci. Jeden z nich by mohl být Maestro Echoplex a druhý třeba ta Echolana.
Krabička je standardní velikosti, napájena stejnosměrnými devíti volty klasicky s minusem na konektoru uprostřed. Krmil jsem to obyčejným malým adaptérem, na němž ještě „viselo“ pár dalších krabiček, a ten to vše v pohodě utáhl, takže není potřeba pořizovat speciální silnější adaptér.
GALERIE: UAFX Orion Tape Echo
Jak to hraje? Má to tři módy…
- Mint – což je, jako kdybyste dali do Echolany nový pásek. Má to nejméně zkreslený a méně zmodulovaný zvuk.
- Worn – je to podobné, jako když je pásek lehce ojetý… takový standard u páskového echa. Zvuk je příjemný, modulace akorát.
- Old – již z názvu je patrné, že jde o simulaci již hodně ojetého pásku. Zvuk má méně výšek, hodně kolísá, a dokonce se občas přeruší, jako kdyby chyběl na pásku kousek feritové vrstvy. Kdo dělá Lo‑Fi projekty, tohle je pro něj jako stvořené.
Navíc tady máme simulaci přebuzení – Rec Level – kdy dostaneme ještě „vřelejší” echo. K tomu lze regulovat (funkcí Wonk) nepravidelnosti v rychlosti pásku. Když je Wonk na maximum, dostaneme z Orionu docela divoké zvuky. Jako kdyby originální Echoplex již „dodělával“.
Komu by to stále znělo málo analogově, lze zapnout další „fičurku“ – Preamp. Ten se zapíná mikroswitchem na zadním čele, jak jsou jacky. Dodá to celkovému zvuku teplejší tóny, i když je Mix efektu na nule. Takže se tím dá obohatit i základní zvuk, aniž bychom slyšeli jakýkoli delay (echo).
Maestro Echoplex
A nesmím opomenout funkci Trial (dnes již povinná na digitálních simulacích delaye), která vám dovolí echo vypnout, ale nezařízne to probíhající dozvuk. Kdo by chtěl použít True Bypas, může, ale přijde o ten Trail. Je to buď, anebo. Za mě je Trail jasná volba. Bez trailu ani ránu! :-)
Technické parametry delaye jsem měřil v programu Audacity. Nejkratší delay je zhruba 80 milisekund a nejdelší 700 milisekund. Pomocí funkce Feedback lze opakování delaye natáhnout téměř na nekonečno. Kdo má rád zvuky ze starých sci‑fi filmů, ten se jistě s delayem vyřádí. Blbnul jsem s tím asi pět minut v kuse…
+
- Firmě Universal Audio se povedla zdařilá simulace analogového echa. Volba úrovně opotřebování magnetofonového pásku je impozantní.
-
- Líbilo by se mi, kdyby to umělo trochu delší maximální delay.
Happy delays :-)
Koupit UAFX Orion Echo na shop.disk.cz
Přečtěte si také:
Profesionální studiové procesory v kytarové krabičce? Nové UAFX
Kontrolní otázka: Kolik vojáků se vejde do západoněmeckého obrněného transportéru? A kolik studiových efektů se vejde do jedné kytarové krabičky?
Emulace tří kompresorů – Universal Audio UAFX 1176 Pedal
Téměř v každém „slušnějším” nahrávacím studiu mají originál (analogový, hardwarový) UA Classic 1176 Compressor (nebo jeho kopie). Cena originálních kusů je vysoká. Za původní staré…
Evermore Studio Reverb – kytarová krabička UAFX s luxusním reverbem
Reverb lze slyšet všude okolo. Někde víc, někde méně. Když píši tyto řádky, venku sněží a úroveň venkovního v Praze skoro všudypřítomného reverbu se velmi snížila. Sníh tlumí hluk…
Kvalitní pedál, co si zaslouží svou cenu: UAFX Heavenly Plate Reverb
„Dej mi tam na vokál trochu nějaký ten efekt, dík.“ To je hláška, kterou jsem na koncertech slyšel od různých zpěváků asi tisíckrát. Většinou měli na mysli reverb neboli „dozvuk“.…