logo Disk

Zkušebna a studio Jakubka: workshopy Poprvé nahráváme a Studio One

Vladimíru Klegovi ze zkušebny a nahrávacího studia Jakubka už prošly rukama řady muzikantů. A různých žánrů! Je proto přesně ta povolaná osoba, která povede workshop o prvním natáčení v domacícm studiu. A také workshop o programu Stuio One, který velice dobře ovládá.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 7. listopadu 2017

Proč ses rozhodl pro program Studio One a jak dlouho s ním pracuješ?

K setkání došlo asi před 5ti lety díky pultu PreSonus StudioLive 16.0.2, ke kterému byla přibalena verze Artist 1.6, což byl vcelku povedený první pokus o moderní DAW. Já v té době dával přednost programu Logic, ale okolnosti a uvedení verze Studio One 2.0 tomu chtěly, že jsem přešel. Nejprve jako na alternativu a po integraci programu Melodyne do Studio One pak již naplno. Zatím se neohlížím nazpátek.

Jaký zajímavý projekt jsi ve Studiu One v poslední době připravoval?

Všechny videoprogramy na mém kanále YouTube jsou po zvukové stránce připraveny ve Studio One. Ve studiu finišujeme natáčení desky zpěváka Adama Bartoše, udělali jsme mini CD havířovských IQ:60 a spolupracovali jsme s Janu Štěfličkovou. Vše od nahrávky po mix a závěrečnou úpravu v Studio One.

Vůbec, jak jsi osobně spokojen s výrobky značky PreSonus? Nenabízí přeci jen software, ale i hardware úzce s jejich programy propojený?

Jsme na výrobcích PreSonus poměrně závislí, prošel jsem mnoha jejich poslechovými monitory a momentálně používám Sceptre 6 jako hlavní a Eris 4.5 jako druhé. Letos jsem také zmodernizoval nepostradatelné pomocníky, a sice Faderport na verzi 8 a MonitorStation na V2. A několik let také používám předzesilovače ADL 600 a RC500, s oběma jsem maximálně spokojen.

Jaké zajímavosti se účastnici workshopu dozvědí?

Doufám, že vše, co se dozvědí, bude zajímavé. Oba kurzy jou zaměřeny spíše na začínající milovníky zvuku, takže jim budu chtít ukázat co nejvíce těch základních věcí. Tedy jak zapojit zvukovku, jak nastavit program, jak udělat prvních pár nahrávek a hlavně je seznámit s přístupem k práci s DAW.

Chystáš i školení o prvním nahrávání. Souvisí nějak se video seriálem, který nedávno začal na DISK Magazínu?

Ano, ten program by měl být takovým studijním mateiálem pro učastníky. Jsou v něm základy a my se v kurzu posuneme ještě o kousek dále.

Budou lidé moci sami na workshopu něco nahrát? Na jaké mikrofony a na jaké karty?

Účastníci, pokud jsou sami i interpreti, se určitě budou moci nahrát, to bych opravdu uvítal. Máme několik kamarádů našeho studia, hudebníků a zkusíme i to. Co se týká mikrofonů, tak tam jsem propadl pro změnu značce Rode, takže kromě “povinných” SM57 a SM58 mám pro zpěváky Rode NTRK2 a některé další. Jejich výrobky jsou mi sympatické způsobem a kvalitou výroby v Australii a hlavně pak kvalitou zvuku. NTR používám opravdu hodně často. No a karty nejsou vzhledem k předchozímu překvapením, budeme používat mobilní zařízení od PreSonusu.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře