logo Disk

Poznáváme Studio One: 1. První otevření programu Základní okna, která v programu najdeme

Studio One patří mezi oblíbené DAW v domácích i profesionálních studiích. Prvním náhledem do programu otevíráme novou sérii rad a tipů, jak s nahrávacím a editačním nástrojem pracovat. A budeme se  tomuto DAW věnovat postupně mnohem hlouběji. Pojďme se podívat, jak Studio One vypadá a jaké možnosti nám nabízí!

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Tomáš Nykl | 17. července 2018

Uživatelsky přívětivý

Se Studio One jsem se poprvé setkal před několika lety. Hned po prvním náhledu mi byl tento DAW sympatický. Jako dlouholetý uživatel Cubase jsem v něm viděl mnoho paralel a byl pro mě od začátku srozumitelný. Pro zvukaře – nováčky je Studio One uživatelsky přívětivé a nehází pomyslné „klacky pod nohy“. Hlavně v objemu funkcí, které začínající uživatele matou.

Pro muzikanty lehce pochopitelný 

Presonus vytváří věci tak, aby návaznost na hardware byla co nejednoduší. Právě snaha o to, abychom se nestali v domácím studiu více programátory než zvukaři, je u této firmy jedním z největších benefitů.

Při výběru DAW je pro mě nejdůležitější, zda se mi v daném prostředí dobře pohybuje. Zda je vše rychle po ruce a program je stabilní. Pojďme si přiblížit, jak je na tom Studio One.

Co je pod kapotou?

Studio One nabízí celou výbavu, kterou pro práci v domácím studiu potřebujeme. Software je nabízen ve třech verzích.

Ty se odlišují počtem funkcí, které máme k dispozici. V každé verzi Studia One můžeme použít virtuální nástroje a knihovny s různými zvuky, jako jsou loopy, samply atd. Jsou součástí DAW a čím vyšší verzi máme, tím větší objem těchto dat dostaneme.

Studio One se v posledních verzích hodně zaměřuje na produkci a psaní hudby. Pro tento typ práce přináší verze 3 a nová verze 4 plno užitečných nástrojů. Samozřejmostí jsou také pluginy. K dispozici máme základní nástroje pro mix. Vyšší verze disponují bohatou výbavu plugin, např. včetně Melodyne Essential. Celkem neobvyklý, ale velmi šikovný je koncept dvou základních pracovních prostředí. Pokud Studio One spustíme, dostaneme se na tzv. Start Page.

Start page

Na "startovní stránce" se můžeme rozhodnout pro to, jaký krok uděláme dál.

A jsme u další unikátní výhody! Studio One možňuje mít pod jednou střechou jak projekt pro záznam, editaci a mix (ten se nazývá Song page) a zvláštní typ projektu pro mastering (ten se nazývá Projekt). Pravda, tato funkce je dostupná pouze u plné verze Pro, ale přesto jde o věc, kterou v jiných DAW nenalezneme. Většinově mají firmy na mix a mastering dvě oddělené aplikace.

Song

Pokud si tedy zvolíme Song, otevře se projekt pro záznam a mix. V něm najdeme všechny potřebné nástroje právě pro tuto část práce - nahrávání a míchání.

Studio One zachovává standardní rozložení prvků, které k práci potřebujeme. Vše můžeme otevřít v jednom okně a nemusíme přeskakovat jinam.

 Vše můžeme otevřít v jednom hlavním okně a nemusíme přeskakovat jinam!

Záhlaví

V záhlaví leží základní "meníčka" pro editační nástroje. Dají se samozřejmě vyvolávat i jinak, ale zde jsou pevně k dispozici po ruce. Levá části okna je určena pro jednotlivé stopy a popisy k nim. Můžeme otevřít i další menu, ve kterém nastavíme, jaké stopy chceme zobrazit. Ve střední, hlavní části okna pak vidíme samy "wavky" a další typy dat, které byly do projektu natažené.

Nabídka verzí Studio One

Pokud potřebujeme sledovat zároveň i mix, můžeme ho otevřít a mít do něj náhled v dolní části okna. Vpravo pak nalezneme Browser – průzkumník, kterým do programu dostáváme veškerá data: od nastavení plugin, virtuálních nástrojů po hudební data, jako jsou loopy, samply ad.

Studio One podporuje systém přetahování dat způsobem „Drag and drop.“ To znamená, cokoliv v průzkumníku chytneme myší, přetáhneme do projektu. A je hotovo. Včetně nastavení plugin ad. Velmi rychlé a šikovné řešení!

Studio One podporuje systém přetahování dat způsobem „Drag and drop". Cokoli v průzkumníku chytneme myší a přetáhneme do projektu. A je hotovo!

Mix

Důležitou částí každého DAW je sám mix. V něm totiž při míchání strávíme hodně času .

I v okně  Mix nabízí Studio One moderní a přehledný systém práce. Kromě základních věcí, jako jsou měřáky, fadery hlasitosti, můžeme zapojit efekty v insertech a sendech. Stopy se proklikem otevírají do větších náhledů. Celkem příjemnou vlastností je, že pokud použijeme kompresor Studia One, vidíme jeho aktivitu přímo na mixu.

Podívejte se na video, kde si Studio One představíme.

Video 1: Jak vypadá Start Page a část pro záznam a mix?

Masteringový projekt

Druhým typem prostředí, které můžeme použít, je masteringový projekt. Má trochu jinou strukturu než projekt na mix. Nicméně hned po otevření je i toto prostředí celkem srozumitelné. Levá strana nabízí natažení a správu jednotlivých mixů. V ní můžeme songy libovolně řadit za sebou, pojmenovat je a při otevření detailních popisů vkládat identifikační kódy atd.

Každá stopa má svůj insertní bod pro vložení efektů a společný master výstup. Ve spodní části obrazovky leží wavy samy. Můžeme je dále editovat, tzn. používat fade in/out funkce, přesný timing jak na sebe budou songy navazovat.

Největší část náhledu tvoří měřáky. Umožňují zkoumat audio jak frekvenčně, tak dynamicky i rozložení zvuku ve stereu. Měřáky nabízejí různá nastavení, nejsme tedy odkázáni pouze na jeden typ měření.

Ve druhém videu se podíváme do masteringové sekce Studia One.

Video 2: Masteringová sekce

Přečtěte si také:

David Ellefson si vybral Studio OneDavid Ellefson z Megadeth si vybral Studio One

Když nepracuje s metalovými obry Megadeth, má mezinárodně uznávaný basista David Ellefson stále plné ruce práce se svými vlastními projekty. Jaho vyvoleným DAW pro tyto projekty je snadno použitelné PreSonus Studio One Professional.

Recenze: PreSonus Studio One 3 Recenze: PreSonus Studio One 3

Ačkoli patří Studio One od americké značky PreSonus mezi nejmladší DAW aplikace na trhu, řadí se mezi ty nejoblíbenější. Aktuálně se tento produkční program, který jako takřka jediný nabízí nativní podporu českého jazyka, dočkal už 3. generace. Recenzi pro portál Audiozone napsal Mirek Píša.

Recenze: PreSonus Studio One 3 PreSonus představil Studio One 4

Jaké novinky přináší Studio One 4! Jaké efekty, pluginy, virtuální nástroje ad.? Byla vylepšena kompatibilita s jinými programy? Zvuk? Organizece stop i editačních příkazů? 

 

***

     
  Kde koupit produkty značky PreSonus?  
     
     

E-knihy: Začínáme s DAW Studio One & Stopy a efekty

Dvě nové multimediální knihy o stále oblíbenějším PreSonus Studio One obsahují na více jak 200 stranách praktické rady, tipy a odpovědi na nejčastější otázky. Navíc jsou doplněny o celkem 38 názorných videonávodů, díky kterým si projdete přehledně a jasně vše důležité z této aplikace pro tvorbu hudby.

 

Více zde >>

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře