logo Disk

Jak slyší Kakaxa poslechové monitory Lemur 5? A proč jim říká Chameleon?

Kakaxa ze studia 3 bees patří mezi nejuznávanější nadšence, ale i odborníky, kteří se zabývají studiovými reprobednami. Pořádá poslechové kurzy, srovnává desítky poslechových monitorů i sluchátek. Poslali jsme mu na otestování pár Lemur 5 od Monkey Banana.

Kategorie: Studio - Recenze

Monitory se jmenují Lemur, asi protože Lemur je opička a jsme u Monkey banana. Podle mne by se ale měly spíš jmenovat Chameleon...

Jde o dost výjimečný počin mezi studiovými monitory, který člověka přiměje hned k několika zamyšlením!

Kakaxa ve svém království - studiu 3 bees.

Modeling

Tak tohle nás čeká, tohle teď bude standard, vyrobí se nějaká univerzální bedna s univerzální elektronikou a v ní si budeme přepínat na různé jiné monitory?

Technické možnosti modelování jiných zařízení se stále zdokonalují. Prozatím jde spíš o snímek určeného okamžiku v určené hlasitosti. Ale dá se čekat, že se půjde dál, že půjde modelovat i dynamické chování v čase (krátké/dlouhé které frekvence) a hlasitosti.

Jako člověk-bednožrout, který se proposlouchal už téměř 200 monitory, mne tyto možnosti velice zajímají.

Doposud jsme mohli použít jen různé plug-iny, kde jde právě jen o uplatnění nasnímané frekvenční odezvy. Např. Oscillot Perspective.  Audified MixChecker nabízí ještě mnohem víc, typická různá zařízení a místa, hluk auta, špunty, zkreslení.

MixChecker od Audified dokáže namodelovat různé poslechy. Od mobilu po dobré poslechové monitory.

Zas(os)tře(dě)no

Co zvukař zvukařem stojí, vždy se tradovalo: ale musíš to poslechnout i na tom, na čem poslouchají lidi. A když to bude dobře znít na těchto ořezaných, na středy zaměřených bedýnkách, tak to bude dobře znít v zásadě všude. Přinutí tě to ty středy vyřešit, když ti je nebudou stínit a vylepšovat basy a výšky.

Takže ve spoustě studií, především v těch velkých, kde se míchá na absurdně obrovské monitory, najdete i jednopásmové malinké kostičky Auratone, zavřené Yamaha NS10, nebo aspoň menší neořezávané bedny jako Genelec 8030, KRK Rokit 5 atd.

6 frekvenčních charakteristik na monitoru Lemur.

Ano, tohle všechno v Lemuru najdete. Pokud nechcete kupovat všechny tyhle bedýnky, které by se vám ani fyzicky do studia nevešly do správných poslechových pozic, tak vám stačí jedny Lemuři. Samozřejmě, ne zcela, ale na tu práci, kterou od nich chceme, to ano. Jde totiž rozhodně o doplňující, nikoliv hlavní poslech.

Celkově taky strašně uchu pomáhá moci poslouchat na několikero párech monitorů, jinak začnete mít falešný dojem, že zvuk, který slyšíte, je to, co dostanou i posluchači. Je potřeba se všemožně rozhazovat a znejišťovat, restartovat. Z rozdílů si osahat, kde tak asi někde leží nějaká tušená realita.

Koncept "rovné" bedny

Lemur nabízí ještě jeden režim, a sice plochou odezvu bez výraznějších odchylek. To je velmi zajímavá zkušenost, která se u 90 % monitorů neslyší, jedině s vyrovnávacím SW, jako u SonarWorks nebo IK Multimedia ARC. K takovému zvuku směřují svoje snažení např. PSI, některé Adam, vyšší řady Genelec např.

Problém této koncepce je, že ignoruje citlivost lidského ucha, protože citlivost lidského ucha má tvar jednoho obrovského „U“ s nejvyšší citlivostí kolem 4 kHz. A také a realitu kolem nás, prostě zvuk, na který naše civilizace poslouchá, není v žádném případě elektronicky rovný. Všechny reprosoustavy přidávají více basů a výšek a ubírají vyšší středy. Některé (pohříchu) i středy střední a nižší. O tom šílenství, jaké se děje v komerčních sluchátkách, ani nemluvě.

Jde tedy o zajímavé zrcadlo, které je rovné, ovšem ne vůči člověku. Podobně, jako výše zmíněný ořezaný koncept nás ale může více varovat před možným problémem.

Jak tedy Lemur 5 zvládnul práci chameleona?

+ skvělý nápad, vysoká užitečnost

+ dobře vybrané modely

+ zobrazené frekvenční odezvy

+ Hi-fi model

+ „rovný“ model

+ bohaté možnosti uživatelské ekvalizace, dokonce včetně středů

+ samočinné šetřící vypínání (spínání zvukem)

+ XLR. TRS i RCA

- Lemur jako 5palce nemohou dost dobře nasimulovat 7palcové NS-10

Přečtěte si také:

Lemur5: chytrá repro bedna prověří natvrdo váš mix!

Více reprobeden se na poslech i míchání vždycky hodí. Potřebuji si přece zkontrolovat, jak bude mix hrát na „zcela rovných audio monitorech“, jak na mobilu, jak na hifi zařízení, j…

Recenze: Monkey Banana Lemur5 (Muzikus)

„Designed & Engineered in Germany“ a „Made in PRC“. To jsou nápisy, jež vás na krabici upoutají skoro první a které taky testovaný výrobek asi nejlépe charakterizují, čímž nemyslím…

Recenze: Monkey Banana Gibbon Air (techbit.sk)

"Otestovali jsme zajímavé reproduktory Monkey Banana Gibbon Air, které nás na první pohled zaujaly svým designem. Testované reproduktory se řadí mezi kompaktní reproduktory s techn…

Monkey Banana: Zookeeper – chytrá multifunkční opička

Pátráte po zařízení, které vám umožní řídit vaše poslechové monitory, komunikuje se vším včetně smart zařízení a umožní i streamování? Vašemu hledání je konec! Německá značka Monk…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře