logo Disk

Nahráváme hudbu doma s USB mikrofonem Na co nezapomenout, abych měl dobrý zvuk?

Nahrávání v domácím studiu má své nesporné výhody: jsem na svém území a zvuk i náladu si mohu udělat podle sebe sama. Prý mi k tomu stačí kvalitní USB mikrofon? A co vše bych měl udělat, aby písnička stála za to?

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
DISK | 29. srpna 2020

Použití USB mikrofonu je nejjednodušším způsobem, jak nahrávat doma hudbu. Ať už nahráváte živé představení, které můžete sdílet se svými fanoušky na sociálních sítích a v médiích, absolvujte třeba na dálku konkurz na akademické půdě, nebo dokonce sdílíte veřejně své hudební lekce, skvělý USB mikrofon, počítač s jednoduchým nahrávacím softwarem a základní znalosti o zvukové produkci vám pomohou vytvořit dobře znějící nahrávky.

Níže se podíváme na některé základy používání USB mikrofonu, a to právě při nahrávání doma. Včetně nastavení nahrávací techniky, výběru místa pro nahrávání a umístění mikrofonu.

Výběr USB mikrofonu

V nabídce RØDE existuje řada USB mikrofonů. Každý nabízí vysoce kvalitní A/D převod i bezvadné následné zpracování signálu. Zabezpečí prvotřídní signál ve studiové kvalitě a univerzálně spolupracuje s celou řadou nahrávacích programů. Všechny mikrofony jsou vybaveny výstupem pro sluchátka. Velikost sluchátkového výstupu je standardní a různými sluchátky tak můžete při nahrávání pohodlně kontrolovat úrovně i barvu.

Mezi USB mikrofony však existuje několik rozdílů, které vám mohou pomoci při výběru:

NT-USB

NT-USB je  „side-address“ (kardioidní směrová charakteristika) kondenzátorový mikrofon s odnímatelným pop filtrem a trojnožkou pro umístění mikrofonu na stůl před řečníka. Má ale také zamykací redukci, která umožňuje připevnit mikrofon na větší externí stojan a na něj pak nasadit pop filtr. Disponuje dvěma knoflíky: pro ovládání úrovně sluchátek a pro ovládání mixu při prolínaní přímého mikrofonního signálu s výstupním signálem. To pomáhá zmírnit problémy s latencí.

Poslechněte si, jaký zvuk zaznamenává mikrofon NT-USB Mini od RODE.

NT-USB Mini

NT-USB Mini mikrofon je dalším kondenzátorovým mikrofonem s kardioidní směrovou charakteristikou. Je kompaktnější než NT-USB, protože je vybaven vnitřním pop filtrem, magnetickou základnou pro připevnění na masivní kulatý mikrofonní podstavec nebo mikrofonní rameno a integrovaným 360 stupňovým výkyvným ramenem pro flexibilní polohování. Má jednodušší ovládání: pouze jedním knoflíkem nastavujete výstupní úroveň sluchátek a navíc můžete přepnout i na režim nulové latence.

Přečtěte si také:

Mikrofon přes XLR versus USB mikrofon

Rozhodujete se, zda si pořídit tradiční analogový mikrofon, propojený kabelem se zvukovou kartou, anebo USB mikrofon? Každý má své pro i proti. Podívejme se na ně.

M-Audio Uber Mic: USB mikrofon s obrovským potenciálem

M-Audio Uber Mic je univerzální USB mikrofon, který výborně poslouží nejen pro snímání mluveného slova, vokálů nebo podcasting, ale skvěle se hodí třeba i pro jednoduchý záznam aku…

Revelator 

USB mikrofon Revelator je navržen tak, aby vždy poskytoval vyladěné a profesionálně znějící výsledky. Má 16 snadno použitelných profesionálních presetů se zpracováním DSP, které poskytují zvuk studiové kvality, a to s minimálním úsilím. Integrovaný monitoring a sluchátkový zesilovač zajistí odposlech vašeho přednesu v reálném čase. To vše je v elegantním stolním designu kompatibilním s USB-C a s napájením sběrnicí.

Poslechněte si, jaký zvuk zaznamenává mikrofon Revelator od PreSonus.

Podcaster

Podcaster je dynamický mikrofon s kardioidní směrovou charakteristikou, díky čemuž je ideální pro nahrávání hlasu, ale i nahrávání hlasitějších zvukových zdrojů. Je vybaven interním pop filtrem, nemá ale jako NT-USB či NT-USB Mini tzv. trojnožku nebo robusní kulatou základnu, které by umožnily umístit jej na stůl před řečníka. Musí být použit s externím studiovým ramenem nebo stojanem a to pomocí dodaného kroužkového držáku. Je vybaven výstupem pro sluchátka (monitoruje s nulovou latencí) a pouze jedním ovladačem pro úroveň sluchátek.

VideoMic NTG

VideoMic NTG se liší od ostatních v tom, že se jedná o mikrofon typu shogun/puška určený pro kameru. Pro větší flexibilitu záznamu je vybaven výstupem USB i standardním výstupem 3,5 mm. Můžete tak nahrávat přímo do počítače i do kamery. To je vynikající vlastnost, zvláště pokud jste filmař a hudebník: tehdy potřebujete všestranné řešení nahrávání.

Nastavení USB mikrofonu

Nastavení a používání mikrofonů USB RØDE je neuvěřitelně snadné. Pro použití nepotřebujete žádné zvukové rozhraní – zvukový převodník, jako byste museli v případě mikrofonu XLR. USB mikrofon jednoduše připojte k USB vstupu počítače a je připraven k nahrávání. Jedná se o zařízení plně kompatibilní ve své třídě, což znamená, že ke spuštění nevyžaduje další software ani ovladače.

Jakmile připojíte mikrofon, budete jej muset nastavit jako vstupní a výstupní zařízení v počítači. K tomu se dostanete prostřednictvím záložky „nastavení zvuku“ ve vašem systému. Proveďte rychlý test, abyste se ujistili, že počítač načítá zvuk z mikrofonu: při hovoru do mikrofonu byste měli vidět, jak se indikátor hlasitosti pohybuje. Musíte také vybrat mikrofon jako vstupní a výstupní zařízení v nahrávacím softwaru.

Doporučujeme vám nosit sluchátka, abyste si během nahrávání mohli poslechnout hlas či nástroj a přehrát i záznam po dokončení nahrávání. Sluchátky rovněž eliminujete zpětnou vazbu, ke které může dojít, pokud k monitorování zvuku použijete vestavěné reproduktory počítače. Všechny mikrofony RØDE USB jsou vybaveny vysoce kvalitním interním zesilovačem pro sluchátka.

Výběr dobrého nahrávacího prostoru

Při nahrávání jakéhokoli druhu je důležité zvážit, jak vaše okolí – místnost, krajina může ovlivnit zvuk: to je zvláště důležité při nahrávání hudby. Většina z nás samozřejmě nemá doma vybavené zvukotěsné studio. A navíc to ani nepotřebujete k tomu, abyste vytvořili obstojně znějící nahrávku. Musíte ale zajistit potřebné kroky, abyste se ujistili, že vaše prostředí negativně neovlivňuje váš zvuk.

Místnosti se spoustou reflexních povrchů, jako jsou podlahy z tvrdého dřeva, betonové zdi a vysoké stropy apod. vnesou do nahrávek ozvěnu a způsobí, že zvuky budou působit vzdáleně. Ve většině případů to není žádoucí (ale je to jen na vaší poetice!).

Vyberte si prostor, který je menší a má méně odrazivých povrchů, jako je ložnice nebo pracovna. Koberce, běhouny, poličky a závěsy vám pomohou odrazy ztlumit, což nahrávce dodá teplo a jas. Nezapomeňte také zavřít okna, abyste předešli hluku z provozu, a vypněte klimatizační zařízení nebo cokoli, co může při nahrávání přispívat k šumu v pozadí. Zvažte také instalaci některých akustických panelů, pokud ve vaší natáčecí místnosti pracujete častěji.

Umístění mikrofonu

Další věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je umístění mikrofonu. Obecně řečeno, chcete, aby mikrofon byl v blízkosti zdroje zvuku, ale v závislosti na tom, co nahráváte, můžete experimentovat s různými vzdálenostmi. Při nahrávání vokálů dodržujte vzdálenost asi 20 cm od mikrofonu. Pokud zpíváte jemně, zkuste se dostat blíže ke kapsli, abyste získali intimnější zvuk. Pokud zpíváte hlasitě, zkuste od mikrofonu ucouvnout, abyste nepřebudili hlasitost. A můžete různě experimentovat.

Pokud nahráváte akustickou kytaru, umístěte mikrofon trochu dále a ujistěte se, že je namířen na střed vašeho nástroje. Tím získáte vyvážený zvuk, ale můžete rovněž experimentovat s různými pozicemi. Uvidíte, jak vzdálenost, ovlivňuje tón. Pokud jde o elektrickou kytaru, umístěte mikrofon zhruba 10 cm od středu reproduktoru zesilovače. To vám poskytne jasný a čistý zvuk.

Když nahráváte doma, existuje mnoho situací, kdy můžeme zkoušet hledat. Použití USB mikrofonu a provedení výše uvedených kroků vám poskytne skvělou platformu, od které můžete odrazit. A to jste teprve na startu! Hodně štěstí a jasný signál!

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře