logo Disk

Poznáváme Studio One: 13. Mixážní konzole Nastavte si v zobrazení jen to, co skutečně potřebujete!

Jednou z nejdůležitějších částí každého DAW je virtuální mixážní pult. Vedle základního pracovního okna patří k místům, kde trávíme nejvíce času. Nejinak je tomu i u Studia One. Jak konzole v tomto programu vypadá a co vše v ní nalezneme, si přiblížíme v následujícím článku.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Tomáš Nykl | 30. srpna 2019

Mix

 Základní smysl mixu je routing signálu, tedy odesílání zvuku z jednoho místa na jiné a přitom i jeho úprava či mixování. Studio One je jako moderní DAW vybaveno vším, co pro práci se signály v této části DAW potřebujeme.

Mix otevřeme buď klávesovou zkratkou F3 nebo ikonou Mix v pravém dolním rohu programu.

Stopy v mixu

Každá stopa v projektu je reprezentována jedním kanálem na mixu. Najdeme zde i další typy kanálů jako grupy nebo efektové stopy. Vidíme zde i použité efekty na jednotlivých stopách nebo možnost odesílání zvuku ze stop - např. do grup nebo efektů. Na každé stopě se nachází ovládací prvky, které si přiblížíme.

Input/Output

Zde vidíme, odkud se zvuk do stopy dostává a kam je následně odesílán. Inputem před záznamem nastavíme, z jakého vstupu převodníku bude zvuk přijímán. Můžeme také změnit nastavení výstupu: poslat jej do master výstupu, nebo např. do pomocné stopy.

Panner a Fader

Základní dvě funkce, panorama a fader jsou opticky největšími prvky na celém mixu. Máme je tak stále před očima přehledně k dispozici.

Přečtěte si také:

Poznáváme Studio One: 7. Arrange Window

V předešlých částech seriálu o Studiu One jsme se věnovali obecnějším nastavením, užitečným pro chod celého programu. Nyní zaměříme pozornost na funkce, které nalezneme v otevřenýc…

Poznáváme Studio One: 8. Edit Tools

Editační nástroje tvoří v jakémkoliv DAW srdce programu. Pomocí nich dokážeme buď pomalu, nebo naopak velmi rychle a efektivně provádět operace jako rozdělování a zkracování záběrů…

Mute/Solo

Stejně tak snadno nalezneme funkci, jak můžeme stopu ztišit nebo ji pustit odděleně od zbytku mixu.

Metering Mode

Součástí každého kanálu je i měřák intenzity signálu ve stopě. Nalezneme zde možnosti Peak, Peak/RMS, and Pre-Fader Metering.

Automatizace

Z každého kanálu můžeme řídit i automatizaci tracku. Ta slouží k nastavení změn v průběhu přehrávání, např. změny hlasitosti nebo panoramy.

Pojmenování stopy

Pro přehlednost je možné každou stopu pojmenovat. Tuto kolonku nalezneme na spodní hraně kanálu.

Inserty a Sendy

Každý kanál také umožňuje ovládání insertů a sendů. Tato zapojení používáme pro vkládání plug-in nebo odesílání signálu do efektových stop.

Nastavení zobrazení

Podle toho na čem právě pracujeme, můžeme přizpůsobit i náhled na detaily mixu. Mix můžeme tažením zvětšit nebo zmenšit (zoom), aby zabíral méně místa v pracovním okně. Stejně tak můžeme zvětšovat jednotlivé sekce uvnitř mixu.

Jedním klikem můžeme editovat procesy v insertech, např. ekvalizaci nebo kompresi. Bez nutnosti plug-iny otevírat. Náhled uvidíme přímo v mixážní konzoli.

Filtry zobrazení

V levé dolní části mixu nalezneme řádkové filtry, pomocí kterých nastavíme, jaké stopy – kanály chceme v mixu zobrazovat. To nám pomůže k rychlému zjednodušení náhledu na mixážní konzoli.

Stejně tak zde nalezneme funkci pro široké či úzké zobrazení stop. U konzole s velkým počtem stop je to užitečný nástroj, jak obsáhnout najednou více informací o celém mixu.

Skvělou vlastností je kombinace těchto dvou režimů. Pokud máme mix nastavený na zúženou variantu, můžeme kliknutím otevřít konkrétní stopu do širokého zobrazení. Zbytek mixu zůstane ale stále stejný.

Zúžená podoba mixu

Nad tímto nastavením nalezneme další možnost: nastavení mixu v plném zobrazení, nebo v zúžené podobě v dolní třetině okna. Takové zobrazení se nám může hodit při záznamu, nebo pro základní, rychlou úpravu mixu.

Master sekce

Touto částí rozumíme výstupní část, ve které se sbíhají všechny kanály - stopy. Odtud již putuje konečný zvuk z programu ven. I zde nalezneme několik šikovných funkcí. 

Výborná vychytávka je přepínání mixu ze sterea na mono. Je to drobnost, která je ale velmi užitečná při práci a není běžnou výbavou v jiných DAW.

Podobně šikovné je umístění ovládání metronomu. Opět, zpravidla tuto funkci nalezneme v konkurenčních DAW odděleně. Zde ji máme ihned po ruce. Celá tato funkce je ještě zlepšená možností nastavit i hlasitost metronomu přímo z master výstupu. 

Detached Console

V základním nastavení se mix otevírá v pracovním okně Studia One. Nicméně mix můžeme oddělit a definovat ho jako “plovoucí.” Tak lze celý mix přesunout např. na druhý monitor a osamostatnit jej do základní pracovní plochy.

Propojení stop a mixu

Další z funkcí, která urychluje použití mixu, je možnost otevřít konkrétní kanál ze základního pracovního okna. Např. pracujeme na stopě v hlavním pracovním okně a potřebujeme rychle přejít do konkrétního efektu na stopě. Dvojklikem na hlavičku stopy se otevře celý mix i se zapojením všech efektů.

Video

E-knihy: Začínáme s DAW Studio One & Stopy a efekty

Dvě nové multimediální knihy o stále oblíbenějším PreSonus Studio One obsahují na více jak 200 stranách praktické rady, tipy a odpovědi na nejčastější otázky. Navíc jsou doplněny o celkem 38 názorných videonávodů, díky kterým si projdete přehledně a jasně vše důležité z této aplikace pro tvorbu hudby.

 

Více zde >>

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře