logo Disk

Poznáváme Studio One: 15. Folder Track Co je funkce Folder Track? A jak ji ve Studiu One použít?

Pokud chceme otevřít režim nahrávání u více stop najednou, nebo je třeba všechny umlčet (Mute), je zbytečné odklepávat jednotlivě funkce stopu po stopě. Ve Studiu One existuje skvělá vychytávka: Folder Track. Stopy spojíme do jednoho celku a 1x klikneme. Ano nevíte, kolik tak ušetříte času!

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Tomáš Nykl | 20. listopadu 2019

Folder Track

Princip této funkce tkví v možnosti spojit více samostatných stop dohromady. To přináší dva základní benefity. Za prvé lepší organizaci stop v projektu. Za druhé urychlení editačních zásahů.

Snadnější organizace Tracků

Folder funguje podobně jako běžná složka v počítači. Můžeme do něj schovat více jednotlivých tracků, které jednoduše sbalíme jedním kliknutím. Tak můžeme vytvářet sekce, které jsou dočasně skryté. Získáme více místa v základním okně projektu.

Folder není jen složka pro skrytí stop. Máme totiž možnost ovládat základní funkce tracků z hlavičky folderu.

Pokud chceme například „vysólovat“ celou složku, stačí tak učinit na stopě "folderu". Stejně tak můžeme používat funkce Mute, Record nebo Monitor.

Např. Pokud máme ve folderu celou sekci bubnů. Můžeme snadno připravit stopy pro záznam jedním kliknutím Na místo nutnosti zadávat tuto funkci na každé stopě zvlášť.

Přečtěte si také:

Poznáváme Studio One: 13. Mixážní konzole

Jednou z nejdůležitějších částí každého DAW je virtuální mixážní pult. Vedle základního pracovního okna patří k místům, kde trávíme nejvíce času. Nejinak je tomu i u Studia One. Ja…

Poznáváme Studio One: 14. Zakládání tracků

Jak založit ve Studio One nový track? Jaké možnosti máme při výběru a přípravě stop pro nahrávání?

Chytrý Routing

Další funkcí je možnost všem stopám ve „folderu“ přiřadit jedním kliknutím výstupní stopu Auxu. Chcete-li nasměrovat výstupy stop najednou do nadřazeného výstupu, můžeme tak provést jedním kliknutím přímo na hlavičce folderu. Nebo můžeme přiřadit stopám VCA fadery – tahové potenciometry.

Rychlejší Editace

Opravdu silnou stránkou této funkce je možnost grupování tracků pro snadnější editaci. Stopy spojené folderem můžeme upravovat hromadně, editací na jedné stopě. Jakákoliv akce jako střih, Fade in / Fade out se pak propisuje na ostatní tracky ve „folderu“. U „multi náběrů“, jako jsou bubny, tak upravíme celou část bez nutnosti jít do jednotlivých stop.

Snadná přístupnost k této funkci umožňuje rychlé přecházení k hromadným úpravám a zpět k detailním editacím na jednotlivých stopách. Můžeme tak snadno kopírovat celé celky stop bez nutnosti označovat jednotlivé tracky.

Např. pokud máme v refrénu č. 1 zajímavý doprovod v bicích a chceme jej přenést do refrénu č. 2, můžeme snadno zkopírovat celou část bubnů a přenést ji jinam.

 Vytvoření Folder Tracku

Způsobů, jak Folder track vytvořit, máme více. Pokud zakládáme nové tracky a víme, že je chceme mít sjednocené ve "folderu", můžeme zaškrtnout funkci Pack Folder. Studio One rovnou vytvořené tracky sjednotí do "folderu".

Pokud chceme do "folderu" sloučit stopy v rozpracovaném projektu, označíme je a otevřeme roletku, ve které použijeme funkci se stejným názvem.

Tracky můžeme do "folderu přidávat" i vyjímat ručně - přetažením.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře