Studio One - Chord track je funkce, která umožňuje vyzkoušet různé harmonické varianty při skládání hudby. Můžeme nejen definovat, jaká harmonie zní v audio tracích, ale i díky Chord tracku tyto harmonie měnit.
Chytré aranžování ve Studiu One
Tuto funkci nalezneme např. i v Cubase. Tam ale funguje trochu odlišně. Ve Studio One se jedná o unikátní kombinaci analýzy audio stop a aplikaci harmonických úprav zpět do audio i midi materiálu.
Co je Chord track?
Je to speciální druh stopy, který umožňuje zápis harmonie (akordů). Tento zápis pak slouží k zpětné aplikaci této harmonie do projektu. Chord track tedy neslouží pouze jako zápis o tom, jaká harmonie nám právě hraje. Jeho síla je v možnosti změnit harmonii u jednotlivých audio či midi stop.
Jak to funguje?
Akordy můžeme vytvořit ručně. Pokud víme, jakou harmonii v tracku máme, vytvoříme segmenty a těm přidáme příslušnou harmonickou značku.
Pro jednodušší zadávání konkrétního akordu máme k dispozici tabulku s kvintovým / kvartovým kruhem, paralelními moll tóninami a volbou upřesňující druh akordu. (Moll, Dur, 7 atd.)
Skrz tento nástroj, můžeme definovat akordy i pomocí připojené midi klávesnice.
Detect Chords
Pokud harmonii neznáme, nebo chceme použít automatické dosazení, může to Studio One udělat za nás.
Označíme audio stopu a otevřeme roletku s příkazem Detect Chords.
Studio One stopu proměří a vepíše do ní příslušné akordové značky. Ty vidíme na spodní hraně tracku. Pro přesnější nastavení začátku jednotlivých akordů, stopu dvojklikem otevřeme a upravíme jednotlivé segmenty.
Pokud chceme přenést značky ze stopy do Chord tracku, dáme příkaz Extract to Chord Track.
Informace ze stopy se přenesou do Chord tracku. Z něj můžeme zpětně použít akordy pro úpravy harmonie v projektu.
Pokud chceme aplikovat změny v tracku do audio nebo midi stop, musíme Studiu One říct, že má tyto stopy do této akce zahrnout.
Otevřeme Inspektor stopy a v něm nalezneme příkaz Follow Chords. Vybereme příslušný algoritmus a u audio stop můžeme zvolit i Tune mode - dle toho o jaký audio materiál se jedná (např. basa nebo kytara).
Pak již můžeme začít manipulovat s akordy. Buď můžeme transponovat harmonii o zvolený interval.
Nebo můžeme definovat jiné akordy a Studio One je do tracku přenese. Aby tato funkce fungovala, nesmíme zapomenout Chord track aktivovat v jeho hlavičce příkazem Follow na On.
Tak se otevírá velká možnost kreativně měnit jak harmonii skladby, ale i tvořit nové zvukové plochy. Tato funkce je nedestruktivní, tedy vždy se můžeme vrátit k výchozí podobě audio stopy.
Video
Dvě nové multimediální knihy o stále oblíbenějším PreSonus Studio One obsahují na více jak 200 stranách praktické rady, tipy a odpovědi na nejčastější otázky. Navíc jsou doplněny o celkem 38 názorných videonávodů, díky kterým si projdete přehledně a jasně vše důležité z této aplikace pro tvorbu hudby.
Přečtěte si také:
Poznáváme Studio One aneb praktický videoprůvodce krok za krokem
Jestliže jste začátečník nebo mírně pokročilý uživatel programu Studio One od firmy PreSonus, určitě narážíte na řadu otázek, které byste potřebovali rychle zodpovědět. Níže je vám…
Poznáváme Studio One: 18. Základní typy tracků
V nahrávacích a editačních programech existuje řada různých stop: Audio, Midi, Instrument, Bus, Folder, Automation, Pack ad. Každá slouží k jiným účelům a každá obsahuje řadu užite…
Poznáváme Studio One: 19. Arranger track
Otrocky vystřihávat drobné úseky a znovu je slepovat do celku zabere šíleného času. Navíc při přesunu některé z dílů skončí ztracené „pod stolem“. Funkce Arranger track byla vymyšl…