logo Disk

RODE BLIMP: nárazy větru na mikrofon nemají šanci! Skvělá protivětrná ochrana s vlastním nastavením rukojeti

Natáčení zvuku v exteriéru je často poznamenáváno nežádoucími ruchy. Hlavně těmi, které vznikají na těle či kapsli mikrofonu samého a do záznamu nepatří: ťukanci či nárazy vzduchu. Dá se jim zabránit? Ano, jednou z vychytávek jsou „sáňky“, které kontakt s tělem mikrofonu odtlumí, a také pouzdro kolem mikrofonu, které zabrání nárazům vzduchu.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 20. září 2019

Je protivětrná ochrana mikrofonu tak nutná?

Největším nepřítelem filmového zvukaře pracujícího v terénu je vítr. Stačí slaboučký a vytvoří nárazy vzduchu na kapsli mikrofonu. A ty projeví tak silnými šramoty a hluky, že kompletně přeruší mluvené slovo. Z nahrávky je již neodstraníte.

Pokud točíváte mluvené slovo ve studiu, znáte dobře funkci pop filtru, jež oslabuje explozívní (výbušné) hlásky „p“ a „b“ nebo i zuboretné „f“ a „v“ vyřčené kontaktně na kapsli. Pouzdro BLIMP je vlastně pop filtrem chránícím mikrofon ze všech stran.

Mimochodem BLIMP rovněž zeslabí rázy těchto hlásek a také pomůže odstranit svist vzduchu, když bude bezvětrno, ale vy budete mikrofonem „mávat“ – rychle jej přemisťovat, aby následoval hýbající se zdroj zvuku.

Z čeho je protivětrné pouzdro vyrobeno?

Osobitou technologií využívající strukturu podobnou medovému plástu: na šestihranných buňkách - mřížoví je natažena velmi jemná látka (podobná punčoše), která zastaví nárazy vzduchu. Z původní frekvenční charakteristiky zaznamenávaného signálu se tak nic neztratí. Mikrofon se do pouzdra vkládá tak, že se jedna z bočních stran odšroubuje.

Tak proč ještě potřebuji kožešinovou ochranu Dead Wombat?

Kožešina, tzv. mrtvá kočka nastupuje k užitku v okamžiku, kdy je vítr skutečně rychlý a je potřeba jej i silně odstínit. Kožešina už však vykazuje znatelný činitel pohltivosti a to hlavně ve vyšších pásmech. Témbr může ztratit na brysknosti a ostrosti. Podobně je tomu u tlustší ochrany z molitanu.

Musí mikrofon ležet v „sáňkách“ Rycote® Lyre? Nestačila by obyčejná objímka?

Odpružení Rycote® Lyre je parádní vychytávka. Zatímco běžná objímka přenáší všechny údery na tělo mikrofonu a ten na kapsli (dobře to znáte u zpěváků v extázi kopajících do stojanů), „sáňky“ poskytují mikrofonu maximální míru odpružení a izolace od nežádoucích ruchů. Systém Rycote je vyroben z jednoho kusu odolného termoplastu, je z akustického i mechanického hlediska násobně lepší než standardní elastické odpružení: nic nepraská, sáňky neztrácí na pružnosti, ani se neopotřebovávají.

Přečtěte si také:

Jak točit perfektní ruchy do videa, díl 1. Vybavení

Kvalitní ruchy a atmosférické zvuky v pozadí dělají film přesvědčivým. Jaké vybavení potřebuji, abych je natočil v co nejlepší kvalitě? Mohu kombinovat a využít různá zařízení? Tře…

Perfektní hlas moderátora před kamerou: vzdálenost mikrofonu od úst

Má hlas jinou barvu, když jej točíme z pár centimetrů, a jinou ze vzdálenosti několika metrů? Nebudou zblízka příliš slyšet "prskance " a "mlaskance"? A z větší vzdálenosti zase mí…

Co přesně znamená, že je rukojeť ergonomická?

To, že na vlas sedne do ruky, lehce ale zároveň pevně a dlouho tak mikrofon udržíte. Přesně jej namíříte na cíl – snímaný signál. Mimochodem rukojeť umístěnou do kolejnice můžete posouvat a aretovat. Najdete tak ideální vyváženou polohu, kdy se mikrofon nebude překlánět ani dopředu, ani dozadu.

Jak dlouhý mikrofon mohu do pouzdra vložit?

Mikrofon typu „shotgun“, který nepřekračuje délkou těla 325 mm (to je 12 ¾“). Pomocí konektoru XRL jej propojíte na kvalitní a pevný kabel značky Mogami, umístněný uvnitř rukojeti. Mogami je velmi tenký, aby i on minimalizoval přenos případných vibrací na kapsli.

Mohu pouzdro BLIMP použít jen na Rode mikrofony?

BLIMP slouží na prvním místě pro RODE mikrofony, jako jsou NTG-1, NTG-2, NTG-3, NTG-4, NTG-4+. Můžete jím však proti větru ochránit řadu dalších mikrofonních značek, namátkou jmenujeme výrobce jako AKG, Audio Technica, Beyer, DPA, Neumann, Schoeps, Sennheiser, Sony ad.

Do pouzdra BLIMP mohu vložit řadu mikirofonů od jiných výrobců! Nesmí však překročit délku 325 mm.

Musím s pouzdrem točit z ruky, tj. jen nablízko?

Pro bližší vzdálenost a rychlejší otáčení se za zdrojem zvuku slouží samozřejmě „pistolová“ rukojeť. Pouzdro však můžete přes 3/8 " závit připojit k jakékoliv standardní „boompole“  - tedy filmařské tyči.

Neunavím se? Kolik tenhle systém vlastně váží?

Bez mikrofonu a DeadWombat váží pouzdro a rukojeť BLIMP pouhých 550 g - ani jej neucítíte!

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře