logo Disk

Stavíme a zařizujeme domácí studio: ergonomie práce a workflow Nechte se inspirovat našimi články!

Zařídit si a zorganizovat domácí studio tak, abyste měli vše při ruce, je důležité. Podívejte se, jaké existují možnosti i jaké zkušenosti mají ti, co se studiovým nábytkem či vybavením studia dlouhodobě zabývají.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 23. května 2022

V domácím zvukovém pracovišti strávíme obvykle mnohem více času než ve firemním či profesionálním studiu. Pokud jste jen zvukař, můžete si doma tzv. předmíchávat, anebo v současnosti dokonce mixovat zcela naostro. A také ze samplerů a virtuálních podkladů vytvářet plnohodnotné podklady, které později použijete ve studiu velkém. V takovém případě vám domácí studio slouží jen jako režie.

Proto jsme pro vás připravili tři důležité okruhy, které vám pomohou zorientovat se v problematice:

Jak zabezpečit vhodnou akustiku studia

Jakým technickým zařízením se vybavit

Jak vyřešit ergonomii práce a zrychlit workflow

V tomto článku se podívejme na to, jak mít ve studiu vše na správném místě a po ruce, aby se vám komfortně a rychle pracovalo. Zároveň vám nabídneme řadu odkazů, kde najdete danou problematiku rozebranou mnohem detailněji. Ať se necháte inspirovat zkušenostmi jiných. Vizte: Jaké akustické obklady pohltí výšky a středy a jaké basy?

Pro vyrovnání středů se využívají absorpční panely, pro vyrovnání basů basové pasti.

Studiové stoly

Studiový stůl je i na domácím pracovišti téměř nezbytností. Můžete si jej vyrobit, ale přece jen pokud je od profesionálního výrobce, pamatuje na vše, co ve studiu používáme.

U studiových stolů počítají výrobci s tím, že na nich bude buď ležet nebo bude do nich zapuštěn mixážní pult. Aby měl zvukový mistr všechny „fejdry“ a otočné potenciometry ve správné výšce (standardně 75 cm) před sebou. Ale aby byly i tyhle ovládací prvky co do hloubky lehce dosažitelné rukou. Vizte: Bezva akustika u mě doma.

V případě, že mnohem častěji mástrute než mícháte, bude stůl pravděpodobně zaplněn více HW procesory. A budou podle charakteru mé práce zapuštěny do horní desky. Mohou být však umístěny i do racku pod stolem: jak nalevo, tak napravo.

U počítače a reprobeden strávíte hodně času, kupte si pohodlnou židli.

Existují stoly jen s jednou horní deskou, pokud si vše účelně uspořádáte, bude stačit. Více prostoru vám nabídne stůl s bočními deskami. Boční desky jsou od sebe rozloženy symetricky a proti hlavní desce mírně sklopeny, takže dobře dosáhnete až tam, kam by vám to už délka vaší ruky nedovolila. Vizte: Vybíráme stoly, podstavce i racky do studia: funkční a hezké.

Klávesy mohou ležet na horní desce, ale přece jen mixpult, DAW ovladač, monitor management, efektové procesory jsou při práci zvukového mistra více potřebné a na klávesy na desce stolu už prostě nezbývá místo. Tenhle problém s klávesami vyřeší spodní vysunovací pultík: jde vysunout částečně anebo, pokud potřebujete přepínat na panelu kláves, zcela naplno.

Správný studiový stůl by měl mít uvnitř nachystaný systém pro uchycení a vedení kabelů a to tak, aby byla oddělena napájecí a signálová analogová cesta a nejlépe pak i počítačová.

Profesionální studiový stůl má vyřešen prostor pro mixpult, efekty, klávesy, reprobedny ad.

Jaké jsou rozměry mixážních pultů a procesorů?

Mixážní pulty existují v různých velikostech, ale stoly bývají vyrobeny vždy tak, aby se na ně vešel pult s šestnácti vstupními jednotkami – šavlemi, s dvaceti čtyřmi, dva a třiceti nebo ze šedesáti čtyřmi. 

Efektový rack má rozměry zcela normalizované. Rám nejrozšířenějšího racku (rozvaděče) 19U měří 19" (palců). Rack uvnitř je tvořen dvěma plochými kolejnicemi, vzdálenými od sebe přibližně 18" (457 mm). V kolejnicích najdete čtvercové nebo kulaté otvory, s vodorovnou roztečí necelých 19" (465 mm). Obvykle celý rack měří na výšku 42U (palců), poloviční rack 21U (palců). Vizte: Vybíráme stoly, podstavce i racky do studia: funkční a hezké.

Jestliže jsou efekty umístěny na horní desce stolu, máte je hned při ruce. Ještě lepší než umístění v racku svislém, je umístění v racku mírně šikmém, zapuštěném do stolu. V takovém případě se totiž můžete loktem opírat o desku stolu a dlaní s prsty otáčet potenciometry. Ruka se méně unaví.

Rack pro efekty a přepínač reprobeden jsou užitečnými pomocníky.

U racků pod stolem počítejte s tím, že se budete muset při nastavování ohýbat. Totéž platí o skříních na bocích i za zvukařem. Proto mají sběratelé vintage krabic a krabiček při ruce efekty a procesory pracovně nejvytíženější a pod, na bocích či vzadu, ty méně exponované. A také se snaží mít HW efekty nastavené (poměr in /out) tak, aby je mohli co nejvíce řídit z mixážního pultu či nahrávacího programu.

Kam počítač?

Popřemýšlejte a rozhodněte, kam s počítačem. Obvykle leží pod stolem. Pozor ale, jeho větrání i při sebelepším vyladění nadělá hluk a šum, který mohou maskovat to, co mícháte. A tak pak ve stejné místnosti nemůžete nahrávat. Proto bývají počítače umístěny do separátních místností, nebo alespoň do odtlumených boxů (ovšem musíte zároveň řešit jejich chlazení)!

Tlumící akustické prvky mohou být po místnosti různě umístěny.

Nástrojový koutek až hudební továrna

Jestliže budete mít doma k dispozici více nástrojů a budete je pravidelně sami točit, hodí se vybudovat si boční muzikantské pracoviště. Je pak rychlejší otočit křeslo a nástroje nahrát tam, než na stole sklízet a rozdělávat potřebné věci.

Pokud budete točit linkou (syntezátory, digitální klávesy, kytary…), stojí za to vytvořit si na bočním pracovišti pořídit informativní stereo poslech. Ostrý pak bude v zóně zvukařské.

Pokud budete často točit mikrofony, pak musíte poslouchat přes sluchátka, ale i tak se vám informativní poslech hodí.

Křeslo „pána“ zvukaře

Nezdá se to, ale pokud u hudebního počítače strávíte hodiny a hodiny, odpovídající křeslo se stane velmi důležitým pro vaše zdraví. Pracovní židle existují různé: pro ty, kteří potřebují mít pevnou pozici těla a současně volné ruce nebo pro ty, kteří tráví dlouhé hodiny u počítače a nechtějí, aby je bolela záda. Vizte: Profesionální sezení – profesionální výsledky

Proč by neměl být výhled do zahrady součástí domácího studia?

Jak barevně a designově?

Možná je to trochu nečekané, ale design domácího studia je pro lidi pracující se zvukem leckdy na prvním místě. Ale proti „gustu žádný dišputát“. V dnešní nabídce akustických obkladů, paravánů, studiového nábytku a dílčích technických komponentů najdete v provedeních, která se neliší od krásných designových bytů a interiérů. Vyberte si barevný odstín, ve kterém se vám bude dobře žít i pracovat. Vizte: Bezva akustika u mě doma.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře