Slyšíme výšku tónu stejně, jak nám ukazují měřáky? Nezní melodie či harmonie posunuté na správných místech mírně nahoru či dolů mnohem lépe? Existuje řada faktorů, které lidský sluch ovlivňují. Podívejme se, jak je využít při nahrávání, ale i mixu.
>>>Tradiční nástroje mají nenahraditelné výhody: živě se pojící barvy, plynule narůstající a klesající dynamiku. Oproti nim jsou barvy syntetické či samplované přece jen mrtvější. Přesto nám MIDI klávesy nabízí řadu fíglů, které by akustické nástroje vůbec nedaly. Tím dokáží MIDI i VST akustický svět báječně rozšířit a možnosti hudby obohatit.
>>>Mixování hudby není jen o tom vyrobit co nejnadupanější mix, co pořád tlačí a zahltí prostor. Mělo by být prvotně o tom, donutit posluchače úměrně přemýšlet a vzbudit v něm požadované emoce. Podívejme se, jak při poslechu hudby funguje lidský mozek a jak s ním může zvukový mistr pracovat.
>>>Domácí studio, nahrávací, ale i poslechová místnost by měly být dostatečně odtlumeny od nežádoucích zvuků zvenčí. A mít i správnou délku doznívání. Jak se chová energie v uzavřeném prostoru a jak se mění, když prochází zdí? Jak zamezit nežádoucímu protékání a zvýšit neprůzvučnost?
>>>Když mixujeme nebo mástrujeme, slyšíme stejně, jak nám ukazují programy a měřáky? Lidský sluch disponuje totiž pahy citlivosti, které fungují v různých kmitočtových i dynamických hladinách jinak. Proto senzorickou hlasitost měříme ve fónech. A do hry vstupuje řada dalších užitečných parametrů a jednotek. Zabývá se jimi psychoakustika.
>>>