logo Disk

Poznáváme Studio One: 3. Založení nového projektu nebo songu Start Page: Zelená, jedem!

Start Page je jedna ze tří základních pracovních ploch ve Studiu One. Jak název napovídá, je to první místo, které po spuštění vidíme a kde se rozhodneme, co budeme dále dělat. Přiblížíme si, co vše na ploše Start Page nalezneme.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Tomáš Nykl | 10. října 2018

Startovní čára: Start Page

První, co se po spuštění programu otevře, je stránka Start Page. Nabídne, jaký typ projektu chceme otevřít, i mnoho dalších možností jak s programem pracovat. Kromě historie dříve otevřených projektů zde ještě vidíme náš profil, základní info o převodníku a zvukovém rozlišení. A také aktuální informace přímo od výrobce.

Rozchodník se třemi cestami

Start Page je vlastně rozcestník, kde se rozhodujeme, kam jít v programu dále. Zásadní jsou 3 největší ikony: Create a New Song, Create a New Project a Open an Existing Document. Jejich funkce je zřejmá, slouží k vytvoření nového songu nebo projektu, či otevření existujícího projektu/songu z umístění na disku.

Levá část menu je určena k otvírání již vytvořených projektů, buď hromadně ve složce Recent Files, nebo pokud máme rozpracovaných projektů hodně, můžeme je filtrovat ve složce Song nebo Projekt.

Malý trik jak zjistit přesné umístění daného projektu je najetí kurzorem na jeho název. Otevře se menu, které nás odkáže místo, kde je projekt uložený.

V prostřední části můžeme vyplnit svůj profil, který využijeme hlavně v okamžiku, kdy pracujeme na vlastních projektech. Ve stejné části můžeme propojit Studio One se službou SoundCloud.

Pod tímto meníčkem vidíme základní Setup informace. Tedy s jakým převodníkem je Studio One propojené a v jakém rozlišení je zvuk nastavený.

Nastavujeme komunikaci se zvukovou kartou

Pokud chceme změnit nastavení převodníku, rozlišení zvuku, otevřeme si menu  Configure Audio Device. Stejně tak, pokud chceme připojit externí midi keyboard nebo nějaký kontroler, využijeme druhého menu Configure External Devices.

Máte aktuální verzi programu? Víte o něm vše potřebné?

Podívejme se, co skrývají další odkazy.

Check for Updates - pokud chceme zkontrolovat, zda pracujeme v nejnovější verzi Studia One, můžeme spustit tuto volbu. Studio One se samo podívá a dá nám vědět, zda existuje novější verze k instalaci.

About Studio One - kromě toho, že se dozvíme kdo na vývoji Studia One pracoval, nalezneme v tomto menu informace o své licenci a verzi ve které máme Studio One nainstalované.

Tip: Zvuková karta Studio 192 Mobile je prostorově úsporná: hodí se do domácího studia i na cesty! 

Co nového v PreSonusu? Dema a tutoriály

V pravé části menu se nachází News Feed a Demo a Tutorial menu.

Firma Presonus s námi komunikuje totiž prostřednictvím News Feedu a sděluje nám zásadní novinky, které se okolo Studia One dějí.

Demo a Tutorial slouží k výuce jak s programem pracovat. Nalezneme zde i vzorové projekty, se kterými se můžeme naučit, jak se Studiem One bezchybně pracovat. Ty je ale třeba nainstalovat při instalaci samé nebo dodatečně.

Podívejte se na video instruktáž, jak nastavit Start Page.

V prvním videu jsme si představili celou Start Page. Dále si ukážeme šikovnou funkci, která umožňuje velmi rychlý pohyb napříč celým softwarem.

Z projektu do projektu jedním kliknutím

V pravém horním rohu nalezneme tři meníčka: Start, Song a Project. Ty nám umožňují přecházet rychle do otevřených projektů, nebo se vracet na Start Page.  Takový koncept se hodí v mnoha situacích.

Pokud potřebujeme přenést nějaká data ze starší verze projektu, či se podívat jak věc vypadala v předešlé fázi, můžeme současně otevřít více projektů a rychle přecházet z jednoho do druhého.

Díky těmto třem volbám se dostaneme kamkoliv rychle pomocí několika kroků. Pokud potřebujeme zpět na Start Page, stačí nám na to jediné kliknutí.

Podívejte se na české www stránky o Studiu One

Další díly ze seriálu Poznáváme Studio One:

Přečtěte si také:

Poznáváme Studio One: 1. První otevření programu

Studio One patří mezi oblíbené DAW v domácích i profesionálních studiích. Prvním náhledem do programu otevíráme novou sérii rad a tipů, jak s nahrávacím a editačním nástrojem praco…

Poznáváme Studio One: 2. Instalace

Chystáte se poprvé instalovat program Studio One? Chcete si být jisti, že uděláte vše správně a vše vám poběží hladce? Že nezapomenete oživit nějaký komponent, který by vám při prá…

     
  Kde koupit produkty značky PreSonus?  
     
     
Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře