Song Setup
Jednotlivé projekty se ve Studiu One nazývají Song. Pro každý Song můžeme specificky nastavit základní parametry. K dispozici jsou tři základní možnosti. General, Meta Info a IO Setup. Studio One pak ukládá tyto parametry u každého Songu zvlášť.
Pokud potřebujeme upravit jedno z těchto nastavení, otevřeme si Song a jdeme v základním menu Song do menu Song Setup.
General
Dílčí menu General slouží k nastavení základních hodnot projektu. Zde nastavíme rozlišení, v jakém budeme zvuk nahrávat. Tedy samplovací frekvenci a bitovou hloubku. Můžeme změnit Timebase, jestli budeme nahrávat na takty, nebo v absolutním čase.
Jak zmiňuji výše, každý song může mít nastavení odlišné. Někde si vystačíme s nižším rozlišením a někde, např. u typu práce sound design nebo mastering můžeme zvolit rozlišení vyšší. Studio One si bude pamatovat příslušné nastavení pro každý jednotlivý song.
V tomto menu ještě máme dvě zaškrtávací pole.
Znáte rozdíly ve vybavení zvukových karet PreSonus USB?
Stretch Audio Files to Song Tempo
Pokud necháme toto pole zaškrtnuté, každý wav, který vložíme do Songu, se přizpůsobí jeho tempu. To znamená, že pokud pracujeme hodně se samply, bude se nám tato funkce hodit. Naopak, pokud naše těžiště leží v klasickém záznamu a mixu, nechme tuto volbu vypnutou, aby nedošlo k nechtěnému přepočítání nahraného zvuku.
Include effects when updating mastering file
Pokud tuto funkci ponecháme zapnutou, budou při exportu zahrnuty do mixu i efekty zapojené v master výstupu. Pokud chceme tyto efekty obejít, můžeme toto pole odškrtnout a mix vyexportujeme bez nich.
Meta data
Meta data jsou souborem informací, které můžeme přidat k vyexportovanému zvukovému souboru. Jedná se o data, která pomáhají daný soubor identifikovat – tj. můžeme přidat info o autorech, době vzniku, žánru atd. Také můžeme přidat obrázek.
Můžeme zde rovněž definovat, aby, pokud otevřeme Song, se označený soubor otevíral právě ve Studiu One. Zaškrtnutím pole Pop-up when Song opens funkci spustíme.
Video Song Setup 1
Přečtěte si také:
Poznáváme Studio One: 1. První otevření programu
Studio One patří mezi oblíbené DAW v domácích i profesionálních studiích. Prvním náhledem do programu otevíráme novou sérii rad a tipů, jak s nahrávacím a editačním nástrojem praco…
Poznáváme Studio One: 2. Instalace
Chystáte se poprvé instalovat program Studio One? Chcete si být jisti, že uděláte vše správně a vše vám poběží hladce? Že nezapomenete oživit nějaký komponent, který by vám při prá…
Poznáváme Studio One: 4. Klávesové zkratky a externí zařízení
Klávesové zkratky jsou nástroj, který zásadně urychluje práci v každém DAW. Jak je ovládat a nastavit ve Studiu One? A jak nastavit komunikaci s externími zařízeními?…
IO Setup
K nastavení Songu patří i důležité nastavení tzv. IO Setupu. V tomto nastavení upravíme, jak Studio One přebírá a odesílá zvuk skrz fyzické vstupy a výstupy převodníku.
IO Setup (Input – Output) definuje cesty, kudy bude zvuk do Studia One přicházet i odcházet na fyzických vstupech a výstupech převodníku.
To je důležité pro nastavení, do jakých stop se ve Studiu One bude zvuk nahrávat z konkrétních vstupů převodníku. Ale také pro monitorování výstupu, např. pro monitoring při nahrávání, nebo pro zasílání zvuku do více párů beden.
Audio I/O Setup Menu
Každý track/stopa přijímá zvuk z konkrétního zdroje a odesílá ho na konkrétní výstup. Musíme proto u každé stopy definovat, z jakého zdroje bude zvuk přijímat a kam bude zvuk odcházet.
Můžeme nastavit cesty, které použijeme pro konkrétní stopy v projektu. Samozřejmě, vše je limitováno počtem fyzických vstupů a výstupů převodníku, který používáme.
Když otevřeme menu IO Setup, máme v dalším submenu oddělené vstupy (Inputs) a výstupy (Outputs).
Nastavení provedeme v tabulce, kde horizontální osa ukazuje fyzické vstupy/výstupy převodníku. Podle toho, kolik má náš převodník fyzických vstupů/výstupů, vidíme adekvátní počet kolonek. Vertikální osa reprezentuje softwarové I/O kanály, které nadefinujeme dle libosti.
Ty mohou být buď mono, nebo stereo. Každý kanál má vlevo indikaci signálu, takže vidíme, zda do daného vstupu jde nějaký signál. Tyto softwarové kanály pak přiřazujeme ke stopám ve Studiu One.
Můžeme si vytvořit teoreticky nekonečný počet těchto softwarových kanálů, ale vždy jsme limitováni počtem fyzických vstupů /výstupů převodníku.
Tyto kanály můžeme libovolně přejmenovat. Např. pokud máme v převodníku nastálo zapojený stejný zdroj, jako mikrofon na zpěv na prvním vstupu, můžeme si přejmenovat tento vstup na Mikrofon atd. Pokud máme větší převodníky, je lepší ponechat pojmenování dle čísla vstupu, pro lepší orientaci při zapojování.
Jestliže chceme přidat další softwarový kanál, přidáme volbu Add. Buď Mono, nebo Stereo, pokud chceme do jedné stopy zaznamenat stereo signál.
Stejný postup volíme i v sekci Outputs. Zde můžeme vytvořit více cest pro vyslání zvuku ze Studia One ven. Například pro nastavení odposlechu pro více hudebníků, nebo pro monitorování na více párech beden.
Video Song Setup 2
Dvě nové multimediální knihy o stále oblíbenějším PreSonus Studio One obsahují na více jak 200 stranách praktické rady, tipy a odpovědi na nejčastější otázky. Navíc jsou doplněny o celkem 38 názorných videonávodů, díky kterým si projdete přehledně a jasně vše důležité z této aplikace pro tvorbu hudby.