Klávesové zkratky
Pro ovládání nahrávacího programu je znalost klávesových zkratek klíčová. Stojí za to věnovat čas jejich studiu.
Každý výrobce DAW má trochu jinou filozofii pro jejich použití. V případě Studia One dostáváme základní zkratky přednastavené. V programu, ale nalezneme plno funkcí, které lze pomocí klávesových zkratek ovládat a nejsou nastavené. K těm můžeme přiřadit klávesové zkratky libovolně. Pokud hledáme zda má požadovaná akce svou klávesovou zkratku, můžeme otevřít centrum pro nastavení klávesových zkratek. V menu General, otevřeme podmenu Keyboard Shortcuts.
V levé části vidíme funkce, které můžeme pomocí klávesových zkratek ovládat. V pravé částí zkontrolujeme, zda má daná akce již zkratku přiřazenou. Pokud ano, zobrazí se v horním poli. Pokud ne, můžeme jí nastavit, nebo změnit v poli Enter key.
V tomto menu máme ještě možnost použít funkci Keyboard Mapping Scheme. Máme zde připravené zkratky z jiných nahrávacích softwarů, jako jsou Cubase nebo ProTools. Tuto volbu můžeme použít, pokud přecházíme z jiného DAW, nebo v případě, kdy pracujeme ve více DAW najednou.
Pokud přecházíme z jiného DAW, stojí za to vyvinou určitou snahu a naučit se používat zkratky pro Studio One. Z dlouhodobého hlediska je to lepší strategie, než zachovávat nastavení klávesových zkratek z původního DAW.
Zajímavostí je, že můžeme celé schéma vyexportovat a importovat. A to i jako text, takže budeme mít po ruce referenční dokument námi vytvořených zkratek.
Přehled základních klávesových zkratek nalezneme tímto odkazem - základní zkratky.
Podívejte se na video, jaké zkratky existují a jak je použít:
Přečtěte si také:
Poznáváme Studio One: 1. První otevření programu
Studio One patří mezi oblíbené DAW v domácích i profesionálních studiích. Prvním náhledem do programu otevíráme novou sérii rad a tipů, jak s nahrávacím a editačním nástrojem praco…
Poznáváme Studio One: 3. Založení nového projektu nebo songu
Start Page je jedna ze tří základních pracovních ploch ve Studiu One. Jak název napovídá, je to první místo, které po spuštění vidíme a kde se rozhodneme, co budeme dále dělat. Při…
Nastavení externích zařízení
Externí zařízení
Ovládání Studia One nekončí pouze použitím klávesnice, klávesových zkratek a myši. Stejně tak můžeme různá hudební data zadávat pomocí externích hardwarových zařízení.
Externím zařízením myslíme hardware, který komunikuje se Studiem One přes Midi. Může se jednat o Midi Keyboard, ovládací konzoli jako Faderport nebo konkrétní hudební nástroj.
K programu musíme takové zařízení „přihlásit“, aby jej "viděl". Je to jednoduchý proces. Otevřeme si menu General a jdeme do podmenu External Devices.
Volbou Add přidáme další zařízení. Šetřme čas a vyberme si z přednastavených šablon. V levé části okna vidíme různé zařízení, které jsou již předdefinovány. Pokud naše zařízení v tomto seznamu nenalezneme, můžeme jej přidat ručně v pravé části menu.
Můžeme pro lepší identifikaci zařízení i pojmenovat. A v menu Recieve From a Send To musíme nastavit skrz jaký midi port bude dané zařízení komunikovat. Případně zvolit příslušný midi kanál.
Nové zařízení se samo přidá do seznamu zařízení, které jsou již připojená. V tomto menu můžeme ještě použít zaškrtávací funkci Notify Me If Devices Are Unavailable When Studio One Starts. Pokud máme tuto funkci zapnutou, v okamžiku, kdy spouštíme Studio One a nějaké z externích zařízení není připojeno, nám to Studio One samo hlásí. Někdy se dané zařízení tzv. nechytne a je třeba program restartovat.
Ve video instruktáži probereme připojení externích zařízení podrobněji.
Dvě nové multimediální knihy o stále oblíbenějším PreSonus Studio One obsahují na více jak 200 stranách praktické rady, tipy a odpovědi na nejčastější otázky. Navíc jsou doplněny o celkem 38 názorných videonávodů, díky kterým si projdete přehledně a jasně vše důležité z této aplikace pro tvorbu hudby.