logo Disk

Vybíráme počítač do studia Domácí (nahrávací) studio na startovní čáře

V předchozím dílu seriálu domácí (nahrávací) studio na startovní čáře jsme popsali pět nezbytných komponent pro vybavení nahrávacího studia. Pokud tedy chceme začít nahrávat, neobejdeme se bez počítače, zvukové karty, mikrofon(ů), nahrávacího softwaru a monitorů.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Tomáš Nykl | 9. března 2023

Domácí (nahrávací) studio na startovní čáře.

Začínáte s nahráváním? Snažíte se v celé problematice zorientovat? Nový seriál domácí (nahrávací) studio na startovní čáře vás provede základy. Dozvíte se, jak vybrat správné vybavení. Ukážeme vám, jak jej efektivně využít a také jaké jsou základní kroky při vzniku nahrávky. Další díly seriálu zde.

V dalších částech našeho cyklu se blíže podíváme na jednotlivé komponenty.

Jaký počítač vybrat do studia?

Většina z nás nějaký počítač již vlastní, je tedy možné začít s tím, co máme. Nevýhodou je, že takový počítač zpravidla používáme i na jinou činnost než jen na nahrávání. To s sebou nevyhnutelně nese problémy se stabilitou a funkčností systému. Máme-li tu možnost, vyčleníme si počítač výhradně pro potřeby studia. 

Platforma 

Mac, nebo Windows? Volba platformy je do značné míry věcí osobní preference a historické zkušenosti. Jisté je, že obě platformy umožňují spolehlivý chod studia, pokud se o systém počítače řádně staráme. A naopak, žádný systém není stoprocentně odolný.  

Macy mají ve své DNA blíže k „audiovizuálnu“ než PC. Nicméně, opečovávaný systém Windows nám poslouží stejně dobře. 

Také bychom měli zvážit, jak chceme studio používat. V případě klasického „kamenného“ studia je vhodnější stolní počítač. Pro nahrávání v terénu volíme spíše přenosnější notebook.  

CPU a RAM

Části počítače, na kterých bychom neměli šetřit, jsou čip procesoru a paměť RAM. CPU počítače je jako motor auta, zatímco RAM paměť si můžeme představit jako kufr. Pokud chceme přemístit spoustu věcí z bodu A do bodu B, potřebujeme auto s rychlým motorem a velkým kufrem. Auto s pomalým motorem a malým kufrem znamená mnoho pomalých cest. Upgrade „motoru” (CPU) nás dostane do bodu B rychleji, ale stále budeme muset podniknout více cest. Větší kufr (větší RAM) umožní přesunout více věcí do bodu B při každé cestě, což zkrátí čas, který nám zabere přesun všech věcí.

Foto: Chris z Pixabay

V ideálním případě tedy potřebujeme počítač s rychlým CPU a spoustou paměti RAM. Tyto dvě složky pracují ruku v ruce a vytvářejí dostatečně rychlé uživatelské prostředí. 

Výrobci DAW, pluginů a virtuálních nástrojů dávají zpravidla doporučení pro minimální hardwarové vybavení, aby vše běželo, jak má. Je ale rozumné mít větší rezervu a s RAM začít nejméně na 8 GB, lépe na 16 GB. CPU by mělo mít co nejvíce jader a rychlost 3,0 GHz a větší.

Jakmile požadujeme náročnější operace (např. kompletní mix), nároky na CPU a RAM rychle rostou. 

Úložiště dat

V počítači bychom měli mít nejméně dva pevné disky. Jeden systémový a druhý na data. V současnosti volíme již relativně dostupné SSD disky. Stejně jako u CPU a RAM: Čím více si můžeme dovolit, tím lépe. Pro zálohování a přenášení dat bychom měli mít po ruce i externí harddisky. V současnosti jsou náklady na pořízení dostatečné kapacity paměti relativně dostupné. 

Foto: Michael Schwarzenberger z Pixabay

Také počítáme s tím, že instalované programy (hlavně DAW) vyžadují i desítky GB prostoru, protože obsahují zvukové knihovny. To samé platí pro virtuální nástroje a banky. 

Konektivita a periferie

Ve studiu potřebujeme k počítači připojit relativně širokou paletu zařízení. Převodníky, kontroléry, externí disky, monitory, klíč pro správu licence atd. Proto je nezbytný dostatečně velký počet vstupů.

Pro audio jsou potřeba v zásadě tři typy připojení. USB, Firewire (dnes už méně používané) a Thunderbolt. Jaký typ připojení potřebujeme, nám nadiktuje konkrétní zařízení. 

Naštěstí máme k dispozici různé expanzní karty, které nám počet příslušných vstupů rozšíří. Je dobré myslet od začátku na dostatečný počet USB vstupů, případně je rozšířit o externí hub.

Grafická karta a napájení

Audio programy jsou na výpočetní výkon grafiky méně náročné, zde si vystačíme s běžnou konfigurací počítače. Situace se může změnit, pokud začneme pracovat i s videem, či chceme výstup na více monitorů. Nicméně, běžné vybavení nám zpravidla stačí. 

Napájecí zdroj udržuje správnou funkci všech komponent a jejich delší životnost. Utratit trochu více za kvalitní UPS (záložní zdroj) je rozumnou investicí. 

Chlazení a tichý chod

Posledním aspektem je tichý chod a chlazení. Monotónní hukot počítače je velmi rušivý a dlouhodobě unavující – nehledě na to, že tento hluk „přelézá” i do záznamu.

Foto: Peter H z Pixabay

Extra chlazení ve formě přídavného ventilátoru musí být hlavně tiché. Případně můžeme použít kapalinový chladící systém. Ten je téměř bezhlučný, je však dražší a náchylnější k častějšímu rozbití.

Menšímu přehřívání také pomůže vhodně zvolená case. U stolních počítačů můžeme použít větší „krabice” pro efektivnější odvádění tepla. 

Přečtěte si také:

5 základních komponent nahrávacího studia

Byť je nahrávání ve výsledku disciplína umělecká, opírá se nevyhnutelně o techniku a technologie. Na začátku je tedy třeba studio správně vybavit. Pro začínajícího zvukaře je vhodn…

Nastavujeme nahrávací session, část první

Den D je tady. Píseň je vymyšlená, zaranžovaná. Všechno je zkontrolováno a připraveno na nahrávání – nástroje i vybavení studia. Dříve než začneme, je třeba udělat ještě několik ro…

Nastavujeme nahrávací session, část druhá

V předešlé části seriálu jsme řešili, jak se připravit na nahrávací session. Dnes se podíváme na další kritickou část příprav, a to na nastavení odposlechů.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře